İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri Günümüzde, saç ekimi giderek daha pop

Ana Sayfa Dış Basın, Uncategorized @tr 4 Mayıs 2020 428 Görüntüleme

Alt Çene Eğriliği ve Tedavisi 2020 Fiyatlari

İçindekiler

Alt Çene Eğriliği ve Tedavisi

Çene geriliği ya da çene eğriliği gibi yapısal bozukluklar için ortodontik tedaviler geliştirilmiştir. Estetik cerrahi operasyonlarıyla birlikte, ortodontik tedaviler eşzamanlı yürütülmekte ve çene yapısındaki bozukluklar giderilmektedir.

Alt çene eğriliği için geliştirilen estetik operasyonlarla, çene yapısının normal hale gelmesi sağlanır. Doğuştan oluşan çene problemlerinin yanında, travma, trafik kazası ya da kanser gibi sorunlar sonucunda da çene yapısında kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Çene eğriliği ve alt çenede görülen problemler hakkında merak edilenler, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

Çene Kemiği Hakkında Merak Edilenler

Çene kemiği yapısı, doğuştan gelen bir deformeye sahip olabilir ya da sonradan zarar görerek kalıcı sorunlarla karşılaşabilir. Yüz ve baş kısmındaki hareketli tek bölge, alt çene kemiğidir. Tıp dilinde mandibula olarak nitelendirilen alt çene kemiği, kafatasıyla bağlantı kuran eklem sayesinde birçok hareket kabiliyetine sahiptir.

Konuşma, yutkunma ve beslenme gibi önemli eylemleri üstlenen alt çene kemiği, olası her probleme karşı hassasiyet göstermektedir. Konuşma sorunu ve beslenme sorunu başta olmak üzere, birçok sorunun kaynağı olan çene yapısı bozuklukları, tedavi edilmediğinde yaşam kalitesini düşürmektedir.

Alt ve Üst Çenede Görülen Bozukluklar Nelerdir?

Çene yapısı bozuklukları, doğuştan ya da sonradan meydana gelen travmalara bağlı olabilir. Alt çenede ortaya çıkan problemler, 3 farklı kategoride ele alınmaktadır:

1-Eklem Bölgesinde Meydana Gelen Problemler: Alt çene ve kafatası arasındaki eklemlerde, problemler meydana gelmektedir. Eklem bölgesinde, küçük yaşta ya da ilerleyen dönemlerde yapısal bozukluklar meydana gelir. Çocukluktan ortaya çıkan travmalar, kırılmalar, çıkıklar, darbeler, ezilmeler, tümöral sorunlar ya da fazla büyümeler sonucunda, çene yapısı bozukluğu meydana gelebilir. Alt çenedeki problemler, çenede eğrilik ve hareket kısıtlamasına sebep olabilir.

2-Dişleri Taşıyan Bölgedeki Problemler: Alt çene dişlerinin yer aldığı bölgede, farklı problemler meydana gelebilir. Küçük yaşta ortaya çıkan bir travma ya da tümöre bağlı olarak, ilerleyen dönemlerde gelişimsel sorunlar meydana gelebilir.

3-Çene Ucunda Meydana Gelen Hastalıklar: Çene ucunda ortaya çıkan gelişme geriliği sonucunda, çene yapısında eğrilikler ve yüzde gelişimsel problemler meydana gelecektir. Çene ucunun bir tarafındaki gelişimsel sorunlar, alt çene eğriliğine yol açar. Tedavi edilmesi için estetik operasyona ihtiyaç duyulur.

Çene Eğriliği Tedavi Türleri Nelerdir?

Çene yapısı bozukluğu tedavisi için estetik cerrahi uygulamaları tercih edilmektedir. Estetik cerrahi esnasında, çene yapısındaki bozukluğa göre farklı teknikler tercih edilir. Çene eğriliğinin kaynağı araştırıldıktan sonra, estetik cerrahide hangi uygulamanın yapılacağı belirlenmektedir. Çene eğriliği ameliyatı, çene protez ameliyatı, çene silikon ameliyatı, çene törpüleme ameliyatı ve daha birçok türden ameliyat tekniğiyle, çene eğriliği sorunu giderilmektedir.

Çene Eğriliği Tedavisinde Yaş Sınırı Var Mıdır?

Çene ameliyatı yaş sınırı, 18 olarak belirlenmiştir. Kişilerin kemik gelişiminin tamamlanmasının ardından uygulanan çene ameliyatı, acil durumlarda kişilerin yaşına bakılmaksızın uygulanabilir. Özellikle trafik kazası ve benzeri travmatik durumlara bağlı olarak ortaya çıkan çene eğriliği sorunu, kişilerin gelişim durumuna göre erken yaşlarda da ameliyat edilmektedir.

Ergenlik dönemine girilmesi ve kemik gelişiminin büyük ölçüde tamamlanması durumunda, çene eğriliği ameliyatı gerçekleştirilmektedir. İsteğe bağlı şekilde uygulanan çene eğriliği ameliyatı için 18 yaşın beklenmesi zorunlu tutulmuştur.

Alt Çene Eğriliği Öncesi

Alt Çene Eğriliğinin Sebepleri Nelerdir?

Çene eğriliği nedenleri arasında sayılan faktörlerin başında, doğuştan gelen kalıtsal sorunlar yer almaktadır. Çocukluk döneminde sürekli emzik ve biberon kullanılması, gelişim çağında kemik yapısının bozulması, travmatik sorunlarla karşılaşılması gibi birçok etken, ilerleyen dönemlerde kalıcı çene kemiği eğriliğine yol açacaktır. Çene eğriliğine sebep olan faktörler şu şekilde sıralanabilir:

-Çocukluk döneminde başlayan gelişimsel sorunlar

-Kemiklerdeki gelişim sorunları

-Doğuştan gelen çene kemiği eksiklikleri

-Kalıtımsal çene yapısı bozuklukları

-Trafik kazası

-Çene tümörü ve kanserler

-Çeneye alınan darbeler

-Gelişim çağında yaşanan çene travmaları

-Alt çene dişlerindeki gelişim sorunları ve çarpıklıklar

-Diş köklerinin yamuk olması

-Dişlerin iç içe geçer şekilde büyümesi

Çene eğriliğinin sebepleri arasında yer alan faktörler, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Çene eğriliğinin nedenleri dikkate alınarak, hangi türden tedavi uygulanacağı belirlenmektedir.

Çene Eğriliği Muayenesi Nasıl Yapılır?

Çene eğriliği teşhisi için hastalardan çene röntgeni alınmaktadır. Çene yapısının tam olarak anlaşılması için uzmanlar tarafından ağız içi ortodontik muayene gerçekleştirilmektedir. Alt çenedeki ısırma problemleri, şekil kaymaları, ileri ya da geri doğru büyüme ve estetik bozuklukların tamamı, ortodonti uzmanları tarafından muayene edilmektedir. Hastalardaki eklem sorunu ve ısırma şikayetleri dikkatlice incelendikten sonra, kişilerin çene ameliyatına uygun olup olmadığı değerlendirilir ve son karar verilir.

Çene Eğriliği Ameliyatı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Çene ameliyatının özellikleri ve ameliyatın uygulanışı hakkındaki detaylar, aşağıda sırasıyla ele alınmıştır:

-Çene ameliyatı, hastalardaki estetik ve ortodontik bozukluklara göre şekil almaktadır. Çene yapısı incelendikten sonra, ameliyatta ileri ya da geri doğru hareket planlaması yapılır ve çene yapısı düzeltilir.

-Alt çene ameliyatı için hastalara genel anestezi verilmektedir. Hastalar uyutulduktan sonra, alt çenenin sağ ve sol tarafından 3-4 mm çapında kesiler açılmaktadır.

-Dişlerin ısırma gücünü ideal oranda belirlemek için hastaların ağzına ısırma plağı yerleştirilir ve ısırma için ideal boyut belirlenir.

-Çene ısırma yeri belirlendikten sonra, birbirinden ayrılan iki çene kemiği yaprağı vidalarla yerine yerleştirilir.

-Çenenin sağ ve sol kısmından açılan kesilere, çene vidaları yerleştirilir ve kemikler birbirine sabitlenir.

-Çene ucunda eğrilik ya da orantısızlık bulunuyorsa, ameliyat esnasında bölgeye törpüleme de yapılmaktadır. Alt çene eğriliği ameliyatı, ortalama 1-2 saat boyunca devam etmektedir.

Çene Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilir?

Çene ameliyatından önce dikkat edilen konuların başında, hastaların yaşı ve kemik gelişiminin tamamlanıp tamamlanmadığı yer almaktadır. Alt çene deformesine göre, hastalardan diş ve dişeti dizilimi grafisi istenmektedir. Alt çene gelişimi, iskelet yapısının yumuşak dokulara yaptığı etki ve çenedeki eğrilikler detaylıca incelenir. Çene yapısındaki ısırma bozukluklarına bağlı ortognatik ameliyatlar için hastaların çene ve diş yapıları incelenecektir. Kişilerin kalıcı dişleri, 12 yaşına kadar çıkmakta ve 12 yaşından sonra çene kemiği gelişimi tamamlanmaya başlamaktadır. Çene ameliyatı öncesinde, ortodontik tedavi gereksinimleri giderilir ve diş yapısının ideal duruma gelmesi sağlanır. Ortodontik tedavi sonrasında, kişiler çene eğriliği ameliyatına alınacaktır.

Çene Ameliyatının Riski Var Mıdır?

Çene ameliyatının özellikleri dikkate alındığında, ameliyat riskinin minimum seviyede olduğu anlaşılmaktadır. Ameliyattan sonra, kısa süreli şişlikler, morluklar ve belli başlı komplikasyonlar gelişecektir. Tüm bu komplikasyonlar, kısa süre içerisinde ortadan kalkar ve çene yapısı normal halini almaya başlar.

Kısa süreli olarak, alt dudaklarda his kaybı ve hareket kısıtlamasıyla karşılaşılabilir. Çene ameliyatı sonrasında, kalıcı komplikasyon ve risk oluşma ihtimali oldukça düşüktür.

Çene Eğriliği Ameliyatının İyileşme Süreci Nasıl İlerler?

Çene ameliyatı iyileşme sürecinde, hastalara belli bir süre serum takviyesi yapılmaktadır. Damardan verilen ağrı kesicilerle, ameliyat sonrası ağrılar ortadan kaldırılır. Ameliyat sonrasında şişlik ve morlukların oluşmaması için bölgeye buz kompres uygulanmaktadır.

Çene ameliyatı iyileşme süreci içerisinde, ameliyattan 2-4 gün sonra dişlere lastik takılmaktadır. Dişlerin birbirine geçiş yerleri belirlenerek, alt üst çene 1-3 hafta aralığında kapatılmaktadır. Kemiğin tamamen iyileşmesi ve ameliyat sonrası herhangi bir sorun oluşmaması için etkili tedavi metodudur. Ortalama 1 ay içerisinde, hastalar günlük yaşamlarına devam edebilirler.

Alt Çene Eğrili Ameliyatı 2020 Fiyatları

Alt çene eğriliği bazen cerrahi bir işlem olduğu için fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Hastanın durumuna göre fiyatlar 2.000 TL’den başlayıp cerrahi operasyonların fiyatları 60.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Alt çene eğrili tedavisi 2020 fiyatları için Çene cerrahlarından bilgi alınması doğru olacaktır.

 

Not: Bu sitede yazan bilgiler doktorun tedavi ve teşhis muayenesi yerine geçmez. En doğru bilgi için hekiminize başvurmanız önemle tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Propolis Damla Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde damla propolis nasıl kullanılır, propolis damla nasıl kullanılır ve propolis damla nasıl kullanılır aç mı tok mu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.