İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri Günümüzde, saç ekimi giderek daha pop

Ana Sayfa Uncategorized @tr 13 Mayıs 2022 161 Görüntüleme

Kaplama Diş Nedir? Nasıl Uygulanır? En İyi Kaplama Diş Yapan Diş Hekimleri…

İçindekiler

En iyi kaplama diş yapan diş hekimleri ile yapılan diş kaplamaları dişlerin Restoratif materyaller ile kaplanmasıdır. Dişlerde zamanla veya genetik olarak madde kaybı, derin çürükler, kırıklar, renk problemleri oluşabilmektedir. Bu tarz bütünlüğü, dişlerin tekrar estetik görünmesi ve sağlamlığını geri kazanabilmesi için diş sertliğine veya daha sert maddeler ile kaplanması gerekebilir. Estetik kaygılara tamamen son veren kaplama diş uygulamaları, profesyonel diş hekimleri ile gerçekleştirmektedir. Bu nedenle büyük bir avantaj sağlayarak diş kaplamaları yapılır. Bazı popüler ve en iyi diş kaplama yapan diş hekimleri şu şekildedir,

1.Dt. Tülay Akkol

2.Dr. Dt. Ufuk Ok

3.Dr. Dt. İlker Arslan

4.Dr. Dt. Ayşegül Mekikoğlu

5.Prof Dr. Çağdaş Kışlanoğlu

6.Dr. Mahmut Genç

7.Doç. Dr. Şule Çıldır

8.Dr. Dt. Tolga Gülçiçek

9.Dr. Buket Çoşkuner Gönül

10.Dr. Çağdaş Çağlar Laçin

Gibi diş kaplama doktorları, profesyonel şekilde hizmetlerini sağlamaktadır.  Diş kaplamalar konusunda son teknoloji ve son kalite materyalleri kullanarak yapılan diş uygulamaları sayesinde bugüne kadar binlerce kişi daha iyi bir diş yapısına kavuşmuşlardır.

1.Dt. Tülay Akkol

Dt. Tülay Akkol, 1992 senesinde Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi üzerinden mezun oldu. 1994 yılında Denizli de serbest muayenehaneciliğe başladı ve ABD Las Vegas Instüte diş hekimliğinde lazer eğitimi aldı. Hem yurt içi hem de yurt dışında olmak üzere İtalya, Almanya, Singapur, Kore, İngiltere ve birçok alanda çalıştı ve eğitimler altı.

Dünyaca ünlü diş hekimleri arasında bulunan Tülay Akkol, Denizli bölgesinde diş hekimi hizmetlerini sürdürmektedir. Sadece kaplama diş değil diğer estetik alanlarda ve sağlık odaklı olarak cerrahi amaçlarla yapılan sağlık odaklı diş hekimliği konusunda hizmet vermektedir. Kaplama diş fiyatları ortalama olarak 950 TL ila 2000 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Dt. Tülay Akkol kaplama fiyatları yapılacak görüşme ve kişiye göre değişmektedir. Kaplama Fiyatları ortalama 950 ile 2000 TL arasındadır.  Kliniklerin güncel fiyatları farklılık gösterebilmektedir bu sebeple direkt fiyat almanız önerilir.

2.Dr. Dt. Ufuk Ok

Dr. Dt. Ufuk Ok, ortodonti uzmanı olarak hizmetlerini sürdürmektedir. Ufuk Ok, 2002 ve 2008 senelerinde Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi üzerinden eğitim gördü. 2007 senesinde Work and Travel programı ile Amerika’da Lifeguard tecrübesi oldu ve sonrasında Ateşehir Ağız ve Diş Sağlığı merkezinde diş hekimi olarak görev aldı.

En iyi diş hekimi tavsiye niteliğinde bulunan Dr. Dt. Ufuk Ok, Türk Ortodonti Derneği, Türk Diş hekimleri Birliği üyesidir ve sadece diş kaplama değil daha birçok alanda diş hekimliği alanında hizmetlerini sürdürmektedir. Güncel olarak İstanbul Levent bölgesinde hizmet sağlıyor ve ortalama olarak diş kaplama fiyatları 950 TL ila 2000 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Dr. Dt. Ufuk Ok kaplama fiyatları yapılacak görüşme ve kişiye göre değişmektedir. Kaplama Fiyatları ortalama 950 ile 2000 TL arasındadır.  Kliniklerin güncel fiyatları farklılık gösterebilmektedir bu sebeple direkt fiyat almanız önerilir.

3.Dr. Dt. İlker Arslan

Dr. Dt. İlker Arslan 1977 senesinde Kırşehir’de doğmuştur ve Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi üzerinde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2001 senesinde aynı üniversitenin protetik diş tedavisi anabilim dalında doktora eğitimini tamamlamıştır. Diş hekimliği konusunda İsviçre, Almanya ve Amerika’da estetik diş hekimliği konusunda hizmet vermiştir.

En iyi diş hekimi tavsiye niteliğinde Dr. İlker Arslan, 2011 senesinde İstanbul Bağdat Caddesi üzerinde hizmetlerini sürdürmektedir. Diş kaplama başta olmak üzere birçok alanda diş tedavisi uygulamaktadır. İlker Arslan diş kaplama fiyatları konusunda ortalama olarak 950 TL ila 2000 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Dr. Dt. İlker Arslan kaplama fiyatları yapılacak görüşme ve kişiye göre değişmektedir. Kaplama Fiyatları ortalama 950 ile 2000 TL arasındadır.  Kliniklerin güncel fiyatları farklılık gösterebilmektedir bu sebeple direkt fiyat almanız önerilir.

4.Dr. Dt. Ayşegül Mekikoğlu

Dr. Dt. Ayşehül Mekikoğlu, 2006 senesinde Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi üzerinden mezun olmuştur ve 2011 senesinde de protetik diş tedavisi alanında doktorasını tamamlamıştır. Ayşegül Mekikoğlu, yurt içi ve yurt dışı implant uygulamalarında ileri cerrahi uygulamalarında ileri cerrahi yöntemler ve estetik diş hekimi uygulamalarında birçok eğitim ve seminerlere katıldı.

Dr. Ayşegül Mekikoğlu, implant diş beyazlatma, 20 yaş diş çekimi ve aynı zamanda zirkonyum diş kaplama gibi çeşitli uygulamaları yapmaktadır. En iyi İstanbul diş doktoru listesine giren Ayşegül Mekikoğlu, ortalama diş kaplama fiyatları konusunda 950 TL ila 2000 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Dr. Dt. Ayşegül Mekikoğlu kaplama fiyatları yapılacak görüşme ve kişiye göre değişmektedir. Kaplama Fiyatları ortalama 950 ile 2000 TL arasındadır.  Kliniklerin güncel fiyatları farklılık gösterebilmektedir bu sebeple direkt fiyat almanız önerilir.

5.Prof Dr. Çağdaş Kışlanoğlu

Prof Dr. Çağdaş Kışlanoğlu, estetik diş hekimliği, diş beyazlatma, ortodonti, estetik dolgular, implant, kanal tedavisi, çene cerrahisi, beyaz ve pembe estetik, gülüş tasarımı ve daha birçok ağız, diş hastalıkları alanında hizmet sağlamaktadır. En iyi diş doktoru listesinde yer alarak bu zamana kadar binlerce kişiye hizmet sağlamıştır.

Prof Dr. Çağdaş Kışlanoğlu İstanbul Beşiktaş bölgesinde kendine ait olan kliniğinde hizmet veren bir diş doktorudur. Hasta memnuniyetine önem veren ve İstanbul’da en iyi diş hekimleri olarak tanınan bir doktordur. Ortalama olarak kaplama diş fiyatları ise 950 TL ila 2000 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Prof. Dr. Çağdaş Kışlanoğlu kaplama fiyatları yapılacak görüşme ve kişiye göre değişmektedir. Kaplama Fiyatları ortalama 950 ile 2000 TL arasındadır.  Kliniklerin güncel fiyatları farklılık gösterebilmektedir bu sebeple direkt fiyat almanız önerilir.

6.Dr. Mahmut Genç

Dr. Mahmut Genç, bu zamana kadar en iyi doktorlardan olarak edindiği deneyimleri özel kliniğinde hastalarına sağlamaktadır. Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi üzerinden 2011 senesinde mezun olarak sunmuş olduğu tüm alanlarında hastalarından olumlu yorum almış bir isimdir.

Dr. Mahmut Genç, estetik diş hekimliği, implant ve ortodonti alanında sunduğu başarılı sonuçlarla beraber hastalarının memnuniyetini kazanmayı başarmıştır. Şu anda İstanbul Pendik üzerinde hizmetlerini sağlamaktadır. Ortalama diş kaplama fiyatları 950 TL ila 2000 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Dr. Mahmut Genç kaplama fiyatları yapılacak görüşme ve kişiye göre değişmektedir. Kaplama Fiyatları ortalama 950 ile 2000 TL arasındadır.  Kliniklerin güncel fiyatları farklılık gösterebilmektedir bu sebeple direkt fiyat almanız önerilir.

7.Doç. Dr. Şule Çıldır

Doç. Dr. Şule Çıldır, en iyi diş doktorları arasında bulunuyor. 2011 senesinde Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı’nda doçentlik eğitimini tamamlayan Şule Çıldır, yurt dışında birçok konferansa konuşmacı olarak katılmış ve görev almıştır. İstanbul Kadıköy bölgesinde hizmet vererek başarılı aktif çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışmaları ile beraber Doç. Dr. Şule Çıldır, Dentway Diş Kliniği üzerinden hizmetlerini sürdürmektedir. Bununla beraber diş sağlığı alanı, kaplama ve daha birçok alanda hizmetleri bulunuyor. Ortalama olarak diş kaplama fiyatları 950 TL ila 2000 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Doç. Dr. Şule Çıldır kaplama fiyatları yapılacak görüşme ve kişiye göre değişmektedir. Kaplama Fiyatları ortalama 950 ile 2000 TL arasındadır.  Kliniklerin güncel fiyatları farklılık gösterebilmektedir bu sebeple direkt fiyat almanız önerilir.

8.Dr. Dt. Tolga Gülçiçek

Dr. Dt. Tolga Gülçiçek, kaplama diş yapan doktorlar arasında yer arıyor. Başarılı çalışmaları ile birlikte bugüne kadar tüm hastalarından olumlu yorum almıştır. En iyi kaplama ve implant diş hekimleri arasında bulunarak birçok alanda hizmet sağlıyor. 2007 senesi Kasım ayından bu yana İstanbul Ataşehir’de bulunan kliniğinde ağız ve çene cerrahisi ile birlikte birçok alanda hizmetleri bulunuyor.

Dr. Dt. Tolga Gülçiçek, en iyi diş doktoru olarak sadece diş kaplama değil daha birçok estetik diş alanında destek sağlamaktadır. Ortalama olarak 950 TL ila 2000 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Dr. Dt. Tolga Gülçiçek kaplama fiyatları yapılacak görüşme ve kişiye göre değişmektedir. Kaplama Fiyatları ortalama 950 ile 2000 TL arasındadır.  Kliniklerin güncel fiyatları farklılık gösterebilmektedir bu sebeple direkt fiyat almanız önerilir.

9.Dr. Buket Çoşkuner Gönül

Dr. Buket Çoşkuner Gönül, 2002 senesinden bu yana aktif olarak hizmet vererek gönül rahatlığı ile tercih edebileceğiniz adreslerin başında gelmektedir. Bugüne kadar yapmış olduğu başarılı çalışmaları ile kendinden söz ettiren ve hasta hakları ile hastalarının memnun kalmasını sağlayarak sadece diş kaplama değil birçok alanda da hizmetleri bulunuyor.

İstanbul en iyi diş hekimleri arasında bulunan Dr. Buket Çoşkuner Gönül, ortodonti, implant, protez, gülüş tasarımı, diş eti tedavileri, pembe estetik, kanal tedavisi ve daha birçok estetik uygulamalarını sağlıyor. Diş kaplama fiyatları ortalama olarak 950 TL ila 2000 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Dr. Buket Çoşkuner Gönül kaplama fiyatları yapılacak görüşme ve kişiye göre değişmektedir. Kaplama Fiyatları ortalama 950 ile 2000 TL arasındadır.  Kliniklerin güncel fiyatları farklılık gösterebilmektedir bu sebeple direkt fiyat almanız önerilir.

10.Dr. Çağdaş Çağlar Laçin

Dr. Çağdaş Çağlar Laçin, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi üzerinden bitirmiştir ve mesleki eğitimleri içinde yine aynı üniversiteden doktora eğitimlerine başlamıştır. Klinik çalışmaları ve araştırmalarını İstanbul Üniversitesi Diş Hakimliği Fakültesi Periodontoloji alanında Bakırköy bölgesinde yer alan kliniği üzerinden yapmaktadır.

Dr. Çağdaş Çağlar Laçin, diş kaplama ve daha birçok alanda diş tedavilerini sürdürmektedir. Gülüş tasarımı, estetik ve diş kaplama konusunda ortalama fiyatlar 950 TL ila 2000 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Dr. Çağdaş Çağlar Laçin kaplama fiyatları yapılacak görüşme ve kişiye göre değişmektedir. Kaplama Fiyatları ortalama 950 ile 2000 TL arasındadır.  Kliniklerin güncel fiyatları farklılık gösterebilmektedir bu sebeple direkt fiyat almanız önerilir.

Diş Kaplama Nedir?

Diş kaplama nedir konusunda diş kaplaması, aşınmış mine, düzensiz diş dizilimi veya aralığı, diş renginde bozulma ve çatlaklar gibi sorunlarını gidermek için dişlerin ön yüzeylerine uygulanan bir tedavidir. Ön yüzeylere uygulanan diş kaplaması temelinde, diş renginde porselen veya kompozitten oluşan oldukça ince bir kabuktur ve birçok avantajı bulunur. Genel olarak diş kaplama dişlerin belli maddeler ve köprüler ile kaplatılmasına denilmektedir. Bu işlem ile beraber fonksiyonel veya estetik amaçlı olarak yapılır.

Diş kaplama estetik amaçlı yapılmadığı durumlarda diş çürükleri, kırılmış diş dolgusu, diş çekilmeleri ve ağızdaki boşlukların tedavi edilmesi yani kısacası diş düzeltme ile alakalı birçok işlemde kullanılabilir. Koruyucu diş hekimliğinin en önemli yapı taşlarından olan diş kaplamaları, fonksiyonel amaçlı yapıldığı durumlarda, bir diş eksikliği varsa bu bölgede implantlar ile tedavi edilmezse sağdaki ve soldaki dişler belli prensipler dahilinde küçültülür ve köprü işlemi yapılır. Dişlerde aşırı renk bozukluğu veya formlarında ciddi problemler varsa bu durumlarda da kaplama yapılabiliyor.

Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Diş kaplama çeşitleri nelerdir diş kaplama çeşitlerinde uygulanan yöntemler, vakaya göre farklılık göstermektedir. Diş hekimleri, dişleriniz için uygun olabilecek teknikleri söyledikten sonrasında hastalar bu anlamda seçimlerini yapabilmektedirler. Burada önemli olan şey, hastaya tüm kaplama tekniklerinin detaylı bir şekilde anlatılarak, hastaların bilgilendirilmesidir. Diş kaplama çeşitleri arasında porselen, full porselen kaplama, zirkonyum kaplama, metal destekli kaplama gibi çeşitleri bulunuyor.

En iyi diş kaplaması hangisi konusunda özellikle porselen diş ve zirkonyum diş mi sorusu sıklıkla görülmektedir. Estetik görünüm sağlamak ve diş eti için de faydalı olduğundan dolayı zirkonyum diş kaplamalar daha çok şekilde tercih edilmektedir.

Diş Kaplama Avantajları Nelerdir?

Diş kaplama avantajları, kaplamalar güzel hizalanmış daha biçimli dişlerle gülüşlerin dönüşümüne yardımcı oldukları için estetik diş hekimliği olarak sınıflandırılsalar da koruyucu özellikle de sahiptirler. Böylelikle daha kapsamlı şekilde prosedür durumuna olan ihtiyacı da ortadan kaldırabilecekler. Diğer avantajlar arasında uzun ömürlü olması, daha iyi bir gülümseme ile birlikte kronlarla karşılaştırıldığında diş yapısının çok az değiştirilmesi veya hiç değiştirilmemesi yer almaktadır. Kötü bir görüntüsü olan dişlerin sebebi ne olursa olsun diş kaplamaları birçok kozmetik sorunlarını çözer.

Diş kaplama avantajları açısından bakıldığı zaman özellikle kaplamalar aşınmış olan mineden zarar görmüş gülümsemeleri eski haline getirmek için ideal bir durumdur. Bunun yanı sıra aşınma ve yıpranma durumuna karşı olarak dişlere sağlıklı, genç bir görünüm kazandırabilirler. Aynı zamanda özellikle genetik olarak bozukluk olan dişlerde, düzensiz ve inatçı diş renklenmelerine karşı da kullanılabilir.

Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Diş kaplama nasıl yapılır konusunda öncelikle kaplama için iyi bir aday olup olmadığınıza karar vermek için diş hekiminiz ağız içi fotoğrafları ve diş röntgenini çeker böylece kaplama işlemi öncesinde kapsamlı bir müdahaleden geçersiniz. Kaplamanızda yer açmak için diş hazırlığı sırasında küçük bir diş minesi parçası çıkarılır ve diş hekiminiz tedavi sırasında acı hissetmemeniz için size lokal anestezi uygulaması yapar. Dişlerinizin kalıbının alınması için standart bir macun ölçüsü veya ağız çi tarayıcı kullanılır.

Hekiminiz ile beraber kaplamalarınıza doğal bir renk seçmek için bir renk kılavuzu üzerinden yardım alarak yakındaki dişlerinize göz atılır, artından ölçü ve renk tonu dişlerinize tam olarak uyacak olan özel bir porselen kaplama oluşturmak için anlaşmalı bir laboratuvara gönderilmektedir ve diş hekiminiz, kaplamalarınız gelene kadar takmanız için geçici bir kaplama yapacaktır. Uzun süre dayanmaları amaçlanmıştır ve genellikle sadece birkaç hafta kullanmanız gerekir.

Diş Kaplama Kimlere Yapılır?

Diş kaplama kimlere yapılır konusunda özellikle dişlerin görünümlerini iyileştirmek isteyen kişiler tarafından daha sık şekilde uygulanır. Genel olarak daha parlak ve daha güzel bir gülümsemeye kavuşmak için bazı kozmetik sorunları gidermek için sıkça kullanılır bunlar, hasar görmüş kırık veya yontulmuş dişler, dişlerde bulunan boşluklar, sivri veya olağandışı bir şekle sahip olan dişler, beyazlatma tekniği ile düzeltilemeyecek kadar ciddi renk değişikliğine veya düzensiz renklenmeye sahip olan dişler için yapılır.

Diş Kaplama Ne Kadar Dayanır?

Diş kaplama ne kadar dayanır konusunda seçilen kaplamanın türüne göre on sene veya daha fazla süre dayanabilmektedir. Dayanıklılık süreci aynı zamanda yapılan bakımla alakalı bir durumdur. Diş kaplama sonrası bakımlarda uzman bir diş hekimi tarafından alacağınız diş tedavilerine göre daha kısadır. Bu tarz tedavilerde kaplamalar yerine yapıştırıldıktan ve herhangi bir anestezik durum geçtikten sonra normal bir şekilde yiyebilir veya çiğneyebilirsiniz.

Bazı durumlarda kaplamaların uygulandıktan hemen sonra biraz sert olduğu fark edilebilir fakat birkaç gün normal yemek yeme ve fırçalama sonrasında bu pürüzlü olan kısımlar aşınabilir. Kaplama diş yaptıranlar doktorlarından detaylı bilgi almalıdırlar. Aksi takdirde diş hekiminiz bunları düzeltebilmektedir. Diş kaplaması yaptırdıktan sonra bazı önlemler almak ve bakım yapmak, kaplamaların kullanım süresini arttırmaya yardımcı olabilir.

Diş Kaplama Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

Diş kaplama sonrası bakım nasıl yapılır için diş kaplaması yaptırdıktan sonra bazı önlemleri alarak uzman diş hekimleri tarafından tavsiye edilen önlemler ve bakım önerileri bulunuyor. Bunlardan biri tırnak ve kalem arkadaşı gibi sert cisimleri kemirmemek, buz çiğnememek, bir ürünün ambalajını açarken dişlerinizi kullanmamak, darbe içeren sporlar ile meşgulseniz ağız koruyucu takmak, dişlerinizi sıklıkla sıkıyor veya gıcırdatıyorsanız gece plağı, ağız koruyucu kullanmak, yiyecekleri ön dişileriniz ile çiğnememek gibi durumlara dikkat edilmesi gerekiyor.

Diş Kaplama Kaç Yaşında Yapılır?

Diş kaplama kaç yaşında yapılır konusunda diş kaplama daimî dişler çıkmaya başladığı andan itibaren her yaşta uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir. Genç yaşta kaplama diş bakıldığında 18 yaşından öncesinde diş kaplama tedavisinin yaptırılması önerilmemektedir. Hastaların bu yaşa kadar gelişim dönemi içerisinde bulunması ve çenede büyümeye bağlı aralanma durumu ortaya çıkacağı için bu yaşlardan sonrasında yapılması önerilmektedir.

Diş Kaplama Fiyatları

Diş kaplama fiyatları konusunda bu tamamen yapılacak malzeme, doktor tecrübesi gibi durumlara göre değişebilmektedir. Porselen kaplamalar, dolaylı veya doğrudan olsun diğer kaplamalara göre daha pahalı bir durumdur. Kaplamanın fiyatları diş başına değişim gösterir fakat bu kaplamalar 15 seneye kadar dayanabilirler. Kaliteli bir diş kaplamasının maliyeti başta çok yüksek gibi görünse de kulanım ömrü uzun olduğu için kendinize yapacağınız en iyi yatırımlardan biridir.

Kaplama diş fiyatları etkileyen durumlardan biri kaplamayı yapan seramik kaplama ustası ile diş hekimlerinin tecrübesi, estetik diş hekiminin ameliyatının gerçekleştirilebilmesi için yaptığı çeşitli harcamalar, ne tür bir diş sigortasına sahip olduğunuz ve en önemlisi tedavi edilecek olan toplam diş sayısına göre değişiyor.

Web sitesindeki bilgiler tanı, teşhis ve ya tedavi yerine geçmez. Sitedeki her bilgiyi ya da sağlık sorunlarını mutlaka doktora danışmalısınız. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.

Talep ve değerlendirmeleri [email protected]  adresine mail olarak atabilirsiniz

Bir önceki yazımız olan İmplant Fiyatı Nasıl Belirlenir? 2022 İmplant Fiyatları Ne Kadar? başlıklı makalemizde Implant fiyatları, implant yapan yerler ve ımplant hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.