İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri Günümüzde, saç ekimi giderek daha pop

Ana Sayfa Teknoloji, Uncategorized @tr 17 Mayıs 2020 383 Görüntüleme

Katarakt Göz İçi Mercek Nedir?

İçindekiler

 

Katarakt göz içi lens tedavisi ile katarakt hastalığını yenebilir ve daha sağlıklı bir görüşe kavuşabilirsiniz. Yaşa bağlı olarak gelişen hastalık için katarakt göz içi mercek uygulamasından faydalanarak kısa sürede gözlerinizin tedavi olmasını sağlayabilir ve hayatı daha renkli olarak görebilirsiniz.

Katarakt Nedir ve Kimlerde Oluşur?

Kataraktın oluştuğu kişiler genellikle 60 yaş üzeri bireylerdir. Katarakt oluşmasının ana temeli göz merceğinde meydana gelen matlaşmadır. Halk arasında kullanılan tabiri ile göze perde inmesi doğal merceğin matlaşmasından oluşur. Oluşan matlıktan kaynaklı olarak görme netliği bozulur ve hem yakın hem uzak tüm görme alanlarında mat görüntü oluşumu meydana gelir. Dünya genelinde en sık karşılaşılan görme problemi olan katarakt, sadece 60 yaş üstü bireylerde görülmemektedir. Ayrıca yeni doğan bebeklerde de doğum kaynaklı nedenlerden dolayı katarakt oluşabilmektedir. Doğumsal nedenlerden kaynaklı olarak bebeklerde katarakt görüldüğü gibi her yaştan bireyde göze alınan darbe, göz içi iltihaplanması ve benzeri durumlarda da katarakt görülebilmektedir. Katarakt hastalığı tedavisinde ilaç veya gözlük kullanımı mümkün değildir. Bireylerin sağlıklı bir görüş kazanması için katarakt ameliyatı olmaları gerekmektedir.

Katarakt Tedavisinde Göz İçi Mercek Uygulaması Nedir?

Katarakt tedavisinde göz içi mercek yöntemi ile kolay tedavi imkânı sunulmaktadır. Bireylerin miyop, astigmat, hipermetrop gibi birçok görme sorununu tedavi etmekte kullanılan göz içi mercek uygulaması katarakt problemi için de çözüm oluşturmaktadır. Göz merceğinde meydana gelen matlaşmadan dolayı oluşan katarakt hastalığının tedavi edilmesi için göz içine uygulanan bir yöntemdir. Göz içi mercek uygulaması, lazer ve benzeri uygulamaların yapılamaması veya hastalığın bu tür uygulamalara uygun olmaması halinde alternatif olarak kullanılan bir yöntemdir. 7 dereceden yüksek olan miyoplarda, 3 dereceden yüksek olan astigmatlarda ve 3 dereceden yüksek olan hipermetroplarda uygulanabilen bu yöntem ayrıca katarakt tedavisi içinde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Bireylerin daha sağlıklı bir görüş kazanması için uygulanan yöntem olası risk ve memnuniyetsizlik halinde geri dönüşü olabilen bir uygulamadır. Göz içine takılan mercekler bir sorun oluşması veya hastanın memnuniyetsizlik yaşaması halinde kolaylıkla tekrar çıkarılabilmektedir. Bu özelliği sayesinde bireylerin daha rahat ve güvenli bir şekilde bu uygulamayı tercih etmesini sağlamaktadır.

Göz İçi Mercek ile Tedavi Nasıl Uygulanır?

Göz içi mercek tedavi uygulaması yaptırmak için öncelikle detaylı bir göz muayenesinden geçilmesi gerekmektedir. Uzman doktorlar tarafından yapılan gerekli uygulama ve tetkikler sonrasında tedavi uygulanabilir. Tedavi sürecinde öncelikle göz merceğine 3 mm boyutunda bir kesi atılır ve bu kesi atılan alandan göz içine girilir. Matlaşmış ve görme problemine neden olan doğal göz merceğinin zarı gözden çıkarılarak gözün üst tabakası boş bırakılır. Ardından ultrason dalgaları yardımıyla göz merceği sıvılaştırılır. Sıvılaştırma işlemi sonrasında yeni göz merceği, 3 mm kesi içerisinden yerleştirilir. Ardından doğal bir şekilde vücut ısısı ile yeni merceğin gözle uyumu sağlamsı beklenir. Bu süreçte gözün içindeki matlaşmış mercek alınarak yerine yeni bir mercek yerleştirilmektedir. Bu merceğin göze uyum sağlaması 24 ila 48 saat arasında gerçekleşir ve bireyler normal görüşlerine kolaylıkla kavuşabilir. Katarakt göz içi mercek uygulaması sayesinde kısa sürede tedavi olur. Bireylerin matlaşmış merceklerinden kurtulmasını ve yeni mercek ile daha sağlıklı bir görüş kazanmasını sağlayan uygulama normal görüş seviyesine 1- 2 günde ulaşılmasını sağlar.

Katarakt Göz İçi Mercek Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Katarakt göz içi operasyonu sonrası dikkat edilmesi gerekenler gözün daha hızlı bir şekilde iyileşmesini ve görüşün daha kısa sürede normale dönmesini sağlamaktadır. Ameliyat sonrası bireylerin ilk olarak hasta koruyucu gözlükleri kullanması gerekmektedir. Bireylere ameliyat sonrası herhangi bir yatış süreci uygulanmaz ve bireylerin hastanede kalmasına gerek duyulmaz. Ödem ve benzeri bir durumun oluşmaması halinde kornea yapısı ertesi gün hızlı bir şekilde normale dönebilmektedir. Doktor tarafından verilen antibiyotiklerin düzenli olarak kullanılması ve kortizonlu göz damlalarının göze damlatılması ile tedavi süreci kısa sürede tamamlanabilmektedir. Doktor tarafından verilen kortizonlu göz damlasının ve antibiyotiklerin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Düzenli ilaç kullanımının yanı sıra bireylerin ameliyat sonrasında rutin olarak kontrollere gelmeleri gerekmektedir. Bu kontroller genellikle ameliyat sonrası 1. gün, 1. hafta, 1. ay ve 3. ay olarak üzere belirlenen tarihlerde yapılmaktadır. Bunun dışında doktorlar hastanın durumuna göre kontrol sıklığında değişikliklerde bulunabilir.

Katarakt Tedavisinde Göz İçi Mercek Ameliyatının Avantajları

Katarakt için göz içi mercek avantajları çok fazladır ve bunların en önemlisi korneanın hücre yapısının korunmasıdır. Bunun dışında uygulamanın diğer avantajları şu şekildedir.

Dünya genelinde sıkça tercih edilen ve güvenilen bir uygulamadır.

FDA onaylı lens ve zar kullanımı ile ameliyatlar gerçekleştirilmektedir.

Göz yapısına en az hasar veren uygulamadır.

Göze yerleştirilen merceğin vücut ile uyumlanması sayesinde doğal bir tedavi sürecidir.

Yerleştirilen merceğin ince yapısı sayesinde göze kolay yerleştirilmektedir.

Olası sorunlarda kolaylıkla tedavide geriye dönme uygulaması yapılabilmektedir.

Kornea üzerinde bir uygulama yapılmadığı için gözde kuruluk ve benzeri sorunların oluşmasını önüne geçer.

Lokal anestezi uygulaması ile operasyon gerçekleştirilir.

Her türlü göz kusurunun tedavisi için güvenle tercih edilebilecek bir yöntemdir.

Göz dokusunun doğal yapısının korunmasını sağlayarak lazer ve benzeri uygulamalara duyarlı olan bireylerin de kolaylıkla tercih edebileceği bir uygulamadır.

Estetik görünüm açısından gözde parlama veya kuruluk gibi durumların oluşmasını engeller ve gözde doğal bir görünüm oluşmasını sağlar.

Katarakt Göz İçi Mercek Ameliyatı Sonrası Oluşabilecek Sorunlar

Katarakt göz içi ameliyatı sonrası sorunlar farklı nedenlerden kaynaklanabilmektedir fakat tüm sorunlar için çözüm önerisi mümkündür. Uygulama kaynaklı sorunlarda göz içi mercek çıkarılarak uygulama tersine çevrilebilir. Bunun dışında ayrıca uygulama dışı nedenlerden oluşan sorunlarda doktor kontrolleri ve diğer tedaviler ile ortadan kaldırılabilmektedir. Göz içi mercek ameliyatı sonrasında oluşabilecek olası sorunlar şu şekildedir.

Göz numarasının kalması; bu sorun uygulama sonrasında göz numarasının devam etmesinden kaynaklanmaktadır ve excimer lazer yöntemi kullanılarak göz numarasının sıfırlanması sağlanabilmektedir.

Korneada ödem; uygulama sonrasında gözün tepki vermesi sonucu kornea da ödem oluşması gözlenebilmektedir. Bu sorun doktorun verdiği ilaçların kullanımı ile geçmektedir.

Glokom; ameliyat sonrası yaşanan göz ağrılarıdır. Bu ağrılarda damlaların düzenli kullanımı ile giderilebilmektedir.

Katarakt; ameliyat sırasında doğal merceğe uygulanan herhangi bir müdahale veya temas sonucu katarakt gelişmesi mümkündür. Bu durum çok nadir yaşanmaktadır. Nadir yaşanmasına karşın bu tür bir durumun oluşmasında da katarakt ameliyatı yapılarak tekrar tedavi mümkündür.

Gözde enfeksiyon; çok nasir görülen bu durum ameliyat sırasında yapılan yanlış müdahale veya mikroorganizma kaynaklı iltihaplanma olmasıdır. Bu gibi durumların anında müdahale ile tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kanama; gözdeki iris dokusunun zedelenmesinden kaynaklı olarak gözde kanamalar meydana gelebilmektedir. Bu durum kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir ve kısa sürede kanamanın durdurulması sağlanabilmektedir.

Kolaylıkla katarakt hastalığının tedavisinde kullanabileceğiniz bu yöntem sayesinde kısa sürede doğal görüşünüze kavuşabilirsiniz. Katarakt göz içi mercek uygulaması sonrası yaşanan sorunlar ve memnuniyetsizlik sonucunda tedavi tersine döndürülebilmektedir.

Katarakt Göz İçi Mercek Ameliyat Fiyatları

Fiyatlar ortalama olarak 2.000 TL ile 15.000 TL arasında farklılık göstermektedir. Katarakt göz içi mercek ameliyat fiyatları, yapan hekime ve hastaneye bağlı olarak değişmektedir.

 

Sitede yazan bilgiler doktorun tanı ve tedavisi yerine geçmez, en doğru bilgi hekimler tarafından verilecektir. İlgili hastalığa sahipseniz hekiminize başvurunuz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Devlet Hastanesi Diş İmplant Tedavisi (SGK) başlıklı makalemizde devlet diş hastanesi implant fiyatları, devlet hastanesi diş implant yapıyor mu ve devlet hastanesi diş implantı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.