İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri Günümüzde, saç ekimi giderek daha pop

Ana Sayfa Ekonomi, Uncategorized @tr 15 Mayıs 2020 444 Görüntüleme

Telsiz Çarpık Diş Düzeltme Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Telsiz diş düzeltme uygulaması için şeffaf diş plakları kullanılmaktadır. Diş teli kullanımına gerek kalmadan, şeffaf plaklar sayesinde diş telinin etkisi oluşturulmaktadır. Çarpık dişlerin ideal boyutlara gelmesi için geliştirilen telsiz çarpık düzeltme işlemleriyle, diş telinin verdiği acı ve zahmetten kurtulmak mümkündür. Telsiz çarpık diş düzeltme operasyonunda kullanılan şeffaf diş plakları, dışarıdan fark edilmemekte ve günlük hayatta da rahatlıkla kullanılmaktadır. Diş teli olmadan uygulanan ortodontik diş düzeltme tedavisi hakkında merak edilenler, yazı içerisinde detaylı şekilde ele alınmıştır.

Telsiz Diş Düzeltme İşleminin Özellikleri Nelerdir?

Invisalign tedavisi, diş teli kullanmaya gerek kalmadan kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirilmektedir. Dijital ortodontik tedavi olarak nitelendirilen ınvisaling tedavisi, diş telinin son haline göre tasarlanan şeffaf plakların kullanımıyla uygulanmaktadır. Şeffaf plakların doğrudan sonuca ulaşmış olması, hastaların uzun yıllar boyunca diş teli takma zorunluluğunu ortadan kaldıracaktır. Diş teli kullanımından kaçınan ve çarpık diş yapısını düzeltmek isteyen kişiler, ınvisaling teknolojisiyle kolay yoldan ortodontik tedaviye dahil olabilirler. Invisaling tedavisinde, hastaların mevcut diş kalıbı çıkarılmakta ve 3D teknolojisiyle, her bir diş 0,05 mm olacak şekilde hareket ettirilmektedir. Uzmanlar tarafından düzenlenen diş dizilimine uygun olarak, 3 boyutlu şeffaf kalıp basılacaktır. Diş kalıplarının basılma evreleri, 1 ve 2 olarak ayrılacaktır. Şeffaf kalıpların kullanılma süresi, dişlerin çarpıklık düzeyine göre 20 aya kadar devam edecektir. Günlük hayatta sürekli takılan şeffaf kalıplar, dışarıdan bakmayla anlaşılamaz.

Tel Kullanmadan Çarpık Dişleri Düzeltmek Mümkün Mü?

Telsiz diş düzeltme işlemleri, 3D yazıcı ve tasarım teknolojisinin ilerlemesiyle mümkün hale gelmiştir. Ortodontik tedaviler arasında son teknoloji model olan şeffaf plaklar, diş telinin oluşturduğu etkiyi kolay ve ağrısız yoldan sağlayacaktır. İlk plağın 15 gün boyunca kullanılmasının ardından, ikinci plağa geçiş yapılmaktadır. Dişlerin sadece plaklar sayesinde düzene girmesi, dişlerin sürekli hareket eder kapasitede olmasına bağlıdır. Diş telleri, dişleri birbirine çekerek düzgün bir hal almasını sağlamaktadır. Diş teli yerine geçen şeffaf plaklar, dişleri çekerek olması gereken konumda sabitlemektedir. Günde 20 saat boyunca takılan diş plakları, her geçen gün dişlerin daha da düzelmesini ve şekil almasını sağlayacaktır. Diş dizilimi için talep edilen ve uygun olan pozisyona göre hazırlanan plaklar, diş diziliminin istenen özelliklerde olmasını sağlayacaktır.

Diş Teli Tedavisi Olmadan Dişler Hareket Eder Mi?

Tel olmadan dişlerin düzelmesini mümkün kılan şeffaf diş plakları, diş teli tedavisinin hızlandırılmış ve hafifletilmiş versiyonu olarak değerlendirilebilir. Diş teli kullanımının ardından, diş dizilimi istenen hale getirilir ve istenen pozisyon yakalandığında teller çıkarılır. Dişlerin gerilerek düzeltilmesini sağlayan diş tellerine gerek kalmadan, tel kullanımı yapılmış gibi bilgisayar ortamında gerekli düzeltmeler yapılacaktır. Diş teli tedavisinin ardından, dişlerin istenen pozisyonda kalması için gece plağı adlı şeffaf kalıplar kullanılır. Ortodontik tedavinin devamı sayılan şeffaf plaklar olmadan, kişilerin dişleri istenen pozisyonda tutulamaz ve zaman içerisinde şekil değiştirir. Invisalign teknolojisiyle, kişilerin tel kullanımına gerek kalmadan, dişler telle düzeltilmiş gibi programlanır ve dişlerin düz haline uygun şeffaf plak tasarımı gerçekleştirilir. Şeffaf plakların birincisi, dişlerin asıl plağa uyumlu hale gelmesi için alıştırma aşaması olarak kullanılmaktadır. 15 günlük kullanımın ardından, uzun vadede kullanılacak asıl plağa geçiş yapılır.

Diş Hareketine Göre Üretilen Şeffaf Plaklar Nasıl Hazırlanır?

Şeffaf plak üretiminde, 3 boyutlu yazıcı cihazlar kullanılmaktadır. Diş hekimi tarafından hastaların ağız ölçüsü alındıktan sonra, alınan ölçülere uygun olarak CAD-CAM sistemi olarak adlandırılan 3 boyutlu tarama modeli devreye sokulmaktadır. 3 boyutlu tarama işlemiyle, diş şekli ve ağız yapısı bilgisayar ortamına alınmaktadır. Bilgisayar ortamında 3 boyutlu tasarım yapıldıktan sonra, özel geliştirilmiş diş simülasyonuyla diş hareketlerinin kaç mm oranında olacağı belirlenir. Dişler bilgisayar ortamındaki simülasyonun kullanımıyla hareket ettirildikten sonra, her diş için 0,05 mm hareket sağlanmaktadır. Tüm hareketler gerçekleştirildikten ve diş dizilimi tamamlandıktan sonra, şeffaf plakların üretimine geçilmektedir.

Invisalign Tedavisinden Önce Sonuçlar Görülür Mü?

Şeffaf plak uygulamasından önce, dişlerin son hali için 3 boyutlu tasarım ve görüntüleme sistemleri kullanılacaktır. Invisalign tedavisinin ardından, dişlerin nasıl bir görüntüye sahip olacağı hastalara gösterilmekte ve hastaların taleplerine göre, diş simülasyonunda değişiklikler yapılmaktadır. Tedavi süreci boyunca elde edilecek veriler, ilerlemeler ve diş hareketleri, sanal ortamda adım adım takip edilmektedir.

Invisalign Tedavisi Herkes İçin Uygun Mu?

Invisalign tedavisi yaptıracak kişilerde, yaş sınırı aranmamaktadır. Hem genç yaştaki bireylere hem de çocuklara uygulanabilen tedavi yöntemi olan Invisalign uygulaması, doktor muayenesinin ardından başlatılacaktır. Uzmanlar tarafından yapılacak inceleme ve muayenelere göre, kişilerin tedaviye uygun olup olmadığı anlaşılacaktır. Diş çekimiyle birlikte diş düzeltme işlemi gerektiğinde, şeffaf plakla tel olmadan dişler istenen şekillere getirilebilir. Ortodontik tedavi için etkili olan Invisalign tedavisi, bütün süt dişleri düşen ve daimi dişleri çıkan çocuklar için idealdir. Ortalama 12-13 yaş aralığında başlanan Invisalign tedavisi, ilerleyen yaşlarda da uygulanabilir.

Invisalign Tedavisinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Invisalign tedavisinin getirileri, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

  • Günlük yaşamı, yemeyi ve içmeyi olumsuz etkilemeyen ınvisalign tedavisi, diş telinin verdiği rahatsız edici hissiyatın önüne geçmektedir.
  • Diş teli kullanımıyla ortaya çıkan acı ve ağrılar, şeffaf plakların kullanımıyla tamamen ortadan kaldırılır.
  • Dış görünüşü kötüleştiren ve diş bakımını imkansız hale getiren diş telleri yerine, dışarıdan bakıldığında fark edilmeyen ve diş temizliği için istenen zamanlarda çıkarılabilen şeffaf plaklar daha etkilidir.
  • Gülüş estetiğini etkilemediğinden, özel günlerde dahi kullanılabilir.
  • Yemek yeme ve diş fırçalama gibi işlemler için kolaylıkla çıkarılmaktadır.
  • Yenecek yemeklerde kısıtlama ya da sınırlama bulunmamaktadır. Tedavi süresince, istenen yiyecekleri tüketme imkânı sunmaktadır.

Invisalign tedavisinin avantajları, diş teli tedavisinin geride kalmasına ve yeni ortodontik tedavilerin bu yoldan ilerlemesine destek olmaktadır.

Telsiz Diş Düzetlme Fiyatları

Dişlerdeki çapraşıklıkların sorunları doğru bir şekilde tespit edildiğinde uygulayacak hekim tarafından telsiz diş düzeltme fiyatları bildirilir. Ortalama 3.000 TL ile 20.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Devlet Hastanesi Diş İmplant Tedavisi (SGK) başlıklı makalemizde devlet diş hastanesi implant fiyatları, devlet hastanesi diş implant yapıyor mu ve devlet hastanesi diş implantı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.