İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri Günümüzde, saç ekimi giderek daha pop

Ana Sayfa Uncategorized @tr 31 Mayıs 2020 506 Görüntüleme

Daflon Nedir, Reçetesiz Alınır Mı?

İçindekiler

 

Daflon, basur krizlerinin tedavisinde ve venöz yetmezlik kaynaklı toplardamar hastalıklarının tedavisinde kullanılmakta olan bir ilaçtır. Daflon, reçete ile satılmaktadır. Kişilerin Daflon kullanımı öncesinde ilaç prospektüsünü ayrıntılı olarak okumaları ve ilacı doktorlarının talimatları doğrultusunda kullanmaları gerekmektedir.

Daflon Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Daflon, etken maddeleri Diosmin ve Hesperidin olan, ağız yolu ile alınan bir film tablettir. Yardımcı madde olarak içeriğinde jelatin (sığır kaynaklı), magnezyum stearat, mikrokristalin selüloz, sodyum nişasta glikolat, talk, gliserol, makrogol 6000, magnezyum stearat, kırmızı demir oksit, sodyum lauril sülfat, titanyum dioksit, sarı demir oksit, metilhidroksipropil selüloz maddeleri yer almaktadır. İlacın etken maddesine ve yardımcı maddelerine karşı aşırı duyarlılık veya alerji durumlarında kullanılmaması önerilmektedir. Daflon, venotonik (toplardamarların duvarındaki elastik liflerin büzülme potansiyellerini düzenleyen) ve venoprotektör (toplardamarları koruyucu) ilaç grubuna aittir. Alt ekstremitelerde (uyluk, bacak ve ayak), venöz tonüs yetmezliği toplardamarların daralma potansiyelleri üzerinde etkilidir.

Daflon Ne İçin Kullanılır?

Daflon, kronik toplar damar yetersizliği belirtileri olan ağırlık ve şişkinlik hissi, varis, bacak ödemleri, gece oluşan ağrı ve krampların tedavisi ile hemoroid krizlerine ait işlevsel şikayetlerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Daflon Reçetesiz Alınır Mı?

Daflon, bir dönemler reçetesiz satılabilmekteyken yeni gelen düzenlemeler ile artık reçeteli olarak satılmaktadır.

Daflon Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daflon kullanmak isteyenler için dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Hastaların ilaçtan en verimli sonucu alabilmeleri ve ilaç ile ilgili herhangi bir aksi durum yaşamamaları için bu konulara dikkat etmeleri önerilmektedir. Daflon kullanırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

Akut hemoroid krizlerinde Daflon kullanacaklar için bu ilacın uygulanması, diğer anal şikayetlerin spesifik tedavisi için uygun görülmemektedir.

Akut hemoroid krizlerinde Daflon kullanacaklar için tedavi süresi kısa tutulmalıdır. Hemoroid ile ilgili semptomların ve belirtilerin 15 gün içerisinde geçmediği durumlarda kişilerin doktorlarına başvurmaları önerilmekte ve tedavi yönteminin gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Venöz dolaşım rahatsızlıklarında Daflon kullanacaklar için bu ilacın sağlıklı bir yaşam biçimi içerisinde uygulanması gereklidir. İlaç kullanımı süresince kişiler güneşe ve sıcağa maruz kalmaktan kaçınmalıdırlar. Kişilerin uzun süreli ayakta durmamaları gerekmekte ve ilaç kullanımı süresi boyunca aşırı kilo almamaya özen göstermeleri gerekmektedir.

Daflon kullanımında dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili geçmiş dönemlerde olsa dahi herhangi bir sorunu olan kişilerin ilaç kullanımı için doktorlarına danışmaları gereklidir.

Daflon Nasıl Kullanılır?

Daflon kullanacak kişilerin kullanım talimatlarını birebir yerine getirmeleri tedavinin tamamlanması ve maksimum verim alınabilmesi için önemlidir. Daflon kullanacak kişiler için kullanma talimatları şu şekildedir:

Kişilerin, ilacı doktorlarının reçete ettiği şekilde kullanmaları gerekmektedir. İlacın kullanımı ve tedavi süresi boyunca mutlaka kişiler doktorlarının direktiflerine uymalıdırlar. Doktor direktifleri dışındaki ilacın yanlış kullanımı hastalığın gidişatını olumsuz etkilemekte ve kişilerin sağlığına zarar vermektedir.

İlacın kullanımı sırasında her doz bir bardak dolu su ile birlikte alınmalıdır.

Daflon kullanacak kişiler ilacın her dozunu tok karnına almaları gerekmektedir.

Daflon sığır kaynaklı jelatin maddesi içermektedir. Doktora danışılmadan ilaç kesilmemelidir.

Daflon Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Daflon kullanımı sırasında bazı olası yan etkiler görülebilmektedir. Bu yan etkilerin görülmesi dahilinde mutlaka kişilerin doktorları ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. Görülebilecek olası yan etkiler şunlardır:

Daflon kullanan kişiler kullanım süresi boyunca karın ağrısı, nefes alma sırasında ve yutma sırasında güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişkinlik, göz kapağında ödem gibi bir durum ile karşılaşırlar ise en kısa sürede doktorlarını bilgilendirmeleri gerekmektedir.

Daflon kullanımı süresi boyunca kişilerde hafif yan etki olarak mide rahatsızlıkları veya ishal, hazımsızlık, kusma, bulantı görülebilmektedir.

Daflon kullanımı sırasında kişilerde seyrek düzeyde olmak üzere sersemlik, baş ağrısı, kırıklık, döküntü ve kaşıntı görülebilmektedir.

Tüm bu olası yan etkilerin dışında herhangi bir olağan dışı yan etki ile karşılaşan kişilerin acil olarak doktorlarını bilgilendirmeler ve tedavi yöntemini gözden geçirmeleri gerekmektedir.

Daflon Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Daflon kullanımı sırasında kişilerin bilgi sahibi olması ve uygulaması önerilenler şunlardır:

Daflon film tabletin etken maddelerinden herhangi birine karşı veya yardımcı madde içeriklerinden en az birine karşı alerjisi bulunan kişilerin ilacı kullanmamaları gerekmektedir.

Daflon hemoroid (basur) tedavisi için kullanılıyor ise ilacın etkisini maksimum seviyede gösterebilmesi için ilaç kullanım süresi boyunca lifli yiyeceklerin tüketilmesi ve bol miktarda su içilmesi önerilmektedir.

Daflon film tableti hamilelik ve emzirme dönemleri sırasında kullanmak isteyen kişilerin doktorlarına danışmadan ilacı kullanmamaları gereklidir. Emzirme dönemlerinde alınan ilaç, anne sütüne geçebilmekte ve emzirilen bebeğe zarar verebilmektedir.

Kişilerin Daflon kullanım süresi boyunca muayene için doktora veya hastaneye gittiklerinde doktorlarına bu ilacı kullandıklarını belirtmelidirler.

Daflon içeriğinde sodyum nişasta glikot yer almaktadır. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan kişiler tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.

Yeterli veri bulunmadığından dolayı Daflon’un çocuklarda ve 18 yaş altındaki ergenlerde kullanımı önerilmemektedir.

NOT: Sitede yer alan bilgiler kesinlikle doktor tavsiyesi değildir, en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. 

Bir önceki yazımız olan Devlet Hastanesi Diş İmplant Tedavisi (SGK) başlıklı makalemizde devlet diş hastanesi implant fiyatları, devlet hastanesi diş implant yapıyor mu ve devlet hastanesi diş implantı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.