İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri Günümüzde, saç ekimi giderek daha pop

Ana Sayfa Dış Basın, Uncategorized @tr 17 Mayıs 2020 368 Görüntüleme

Menüsküs Ağrısı Tedavisi

İçindekiler

 

Menüsküs problemi, 3 farklı diz ekleminin güçlendirilmesini sağlayan menüsküs bağlantılarındaki sorunlardan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. özellikle ileri yaşlardaki kişilerde görülen menüsküs problemi, sürekli tekrarlayan ağrılarla kendini belli edecektir. Her bir dizde iki adet bulunan menüsküs bağları, oldukça yoğun ve sıkı yapıdaki kolajen şekliyle bilinmektedir. Menüsküsler, dizdeki yüklerin eşit şekilde pay edilmesini ve dize binen ağırlığın geniş bir alanda homojen olarak dağıtılmasını sağlamaktadır. Dize binen yükleri geniş alana yayan menüsküsler, dizlerde oluşacak problemleri en aza indirmektedir. Ancak menüsküslerde ortaya çıkan yırtılma, yaralanma ve zedelenme gibi durumlarda, hastalarda sürekli tekrarlayan menüsküs ağrısı meydana gelecektir.

Menüsküs Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Menüsküs yırtılmalarının sebepleri, aşağıda detaylı şekilde belirtilmiştir:

Hareket halindeyken bir anda durma, aniden bacağı döndürme, anlık olarak dizi zorla bükme ya da çevirme gibi sebeplerle, menüsküslerde yırtıklar meydana gelecektir.

Sürekli çömelmek, diz çökmek ya da yere eğilerek çok ağır bir şeyi kaldırmaya çalışmak, menüsküs zedelenmeleri ve ağrılarına yol açmaktadır.

Temas gerektiren futbol ve basketbol oyunlarında ya da ani manevra gerekliliği oluşturan hentbol ve voleybol gibi oyunlarda, sık sık menüsküs yaralanmaları meydana gelmektedir.

Genç yaşta daha atletik ve sağlam bir vücuda sahip olunduğundan, menüsküs problemleri daha ileri dönemlerde ortaya çıkacaktır. Genç yaşta karşılaşılan menüsküs sorunları, çok fazla darbe olmadığı sürece kısa sürede iyileşmektedir. Özellikle 40 yaş ila 65 yaş arlığındaki kişilerde, ani harekete gerek olmaksızın sandalyeye oturup kalkarken bile menüsküs yırtılması meydana gelebilir. Dayanıklılık sınırını zorlayan ve aşan durumlarda ortaya çıkan menüsküs problemi, özellikle genç yaştaki sporcularda ortaya çıkmaktadır. 10-40 yaş arlığında sıkça ortaya çıkan menüsküs sorunu, kısa sürede atlatılmakta ve hafif seriyle ilerlemektedir. Hastalığın zorlayıcı dönemi, 40 yaşından sonraki kişilerde etkin olmaktadır.

Menüsküs Yırtıklarının Türleri ve Boyutlar Nasıldır?

Menüsküs yırtıklarının çeşitleri ve oluşan yırtıkların boyutları, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

Eklem yüzüne dik şekilde ortaya çıkan dik vertikal menüsküs

Uzunlamasına olacak şekilde görülen longitudinal menüsküs

Enine şekilde ortaya çıkan radial-transvers menüsküs

Eklem yüzüne paralel şekilde kendini gösteren hortizonal menüsküs

Değişik türdeki yırtıklara bağlı gelişen menüsküsler

Oblik olarak tanımlanan eğik şekilli menüsküs yırtıkları

Flep yırtıklardan kaynaklanan menüsküs

Dik ve paralel yırtıkların kombine şekilde görüldüğü menüsküs

Kova sapı ve papağan gagası olarak adlandırılan menüsküsler

Menüsküs yırtıklarının özelliklerine ve türlerine göre, hastalara uygulanacak tedavi yöntemi değişmektedir.

En Fazla Karşılaşılan Menüsküs Yırtığı Hangisidir?

Menüsküs yırtığı çeşitleri arasında en fazla karşılaşılan türler şunlardır:

Oblik adlı eğik menüsküs yırtıkları

Vertikal longitudinal menüsküs

Dejeneratif şekilde gelişen menüsküsler

Transvers radikal menüsküsler

Horizontal menüsküsler

Kompleks menüsküs yırtıkları

Menüsküs Yırtıkları Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Menüsküs belirtileri ve hastaların bahsettiği ortak şikayetler şu şekildedir

Menüsküs yırtığının oluşumundan hemen sonra, dizlerde çok şiddetli ağrılar görülmeyebilir. Ancak ilerleyen dönemlerde, diz ağrıları sürekli ve şiddetli şekilde ilerleyecektir. Menüsküs yırtılmasıyla karşılaşan sporcular, ilk etapta durumu fark edemez ve sporuna devam edebilir. Zamanla kıkırdaklardaki eklem sıvısının artması ve bölgenin şişmesiyle, menüsküs oluşumu kendini belli etmektedir.

Hareket esnasında ya da durağan pozisyonlarda, diz içerisinden çeşitli sesler gelmektedir. Kulakla duyulabilir düzeydeki sesler, ağrı ve şişliklerle kendini belli etmektedir.

Diz kıkırdağında şişlik ve sertliklerin meydana gelmesi, menüsküs oluşumunun işareti olarak nitelendirilmektedir.

Hareket esnasında dizin kilitlenmesi ya da belli bir noktadan sonra takılı kalması, menüsküs sorununun belirtisi olarak nitelendirilmektedir.

Diz kapağını tam olarak bükememe ya da diz hareketlerinde kısıtlanma gibi bulgular, menüsküs oluşumunun habercisidir.

Sürekli tekrarlanan ve zaman içerisinde daha da şiddetlenen diz ağrılarıyla karşılaşıldığında, derhal bir uzmana başvurulmalıdır.

Menüsküs Teşhisi Nasıl Konulur?

Menüsküs tanısının konması için uzmanlar tarafından kullanılan görüntüleme ve teşhis yöntemleri bulunmaktadır. Menüsküs teşhisinde kullanılan yöntemler şunlardır:

MR görüntülemesiyle, bölgedeki yırtıkların hangi aşamada olduğu anlaşılır.

Bacak bölgesine röntgen çekilerek, kıkırdakların hangi durumda olduğu görüntülenir.

Artroskopi uygulamasıyla, bölgeye küçük bir kesi açılmakta ve kamerayla içeriye girilmektedir. Diz ve kıkırdak içindeki durumu net olarak algılamak için ideal bir yöntemdir.

Elle muayene ve hareket muayeneleri, uzmanların ilk aşamada uyguladığı yöntemlerden bir tanesidir.

Yukarıdaki tüm işlemler uygulandıktan sonra, hastalara menüsküs tanısı konmakta ve hastalığın evreleri belirlenmektedir. Menüsküs teşhisi konduktan sonra, hastalara gerekli tedavi yöntemi uygulanacaktır.

Menüsküs Tedavisi Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilir?

Menüsküs hastalığının tedavisi için hastaların durumu dikkate alınmaktadır. Ameliyatla tedavi edilen menüsküs problemleri, eski uygulamaya bağlı olarak 10-15 yıl aralığında kendini tekrarlamaktaydı. Yenilenen ameliyat teknikleri sayesinde, menüsküs ağrıları için kalıcı ameliyat modelleri geliştirilmiştir. Menüsküs ameliyatı öncesinde, uzmanlar tarafından dikkate alınan durumlar şu şekilde sıralanabilir:

Ameliyat olacak hastaların yaşı ve cinsiyeti

Hastaların fiziksel aktivite geçmişi

Hastaların mesleği ve sosyal hayattaki yaşayış tarzı

Menüsküs yırtığının durumu ve yapısı

Menüsküs yırtığının uzunluğu ve tipi

Menüsküs yırtığının ortaya çıktığı bölge

Menüsküs yırtığıyla birlikte ortaya çıkan yaralanmalar

Belirtilen etkenler dikkate alınarak, hastaların ameliyata uygun olup olmadığı ameliyatın gerekliliği konusunda kesin karara varılmaktadır. Ameliyatsız menüsküs tedavisi için geliştirilen yöntemler şunlardır:

Dinlenme: Dinlenme ve fizik tedavi uygulamaları, hafif seyirdeki menüsküs problemlerinin ortadan kalkması için idealdir. Menüsküs yırtılması yaşayan hastalar, ilk evrede bacaklarını yüksekte tutarak dinlendirilmektedir.

Buz Kompres: Bölgeye buz kompres uygulanması, bölgenin şişliğini ve morluğunu azaltacaktır.

Enjeksiyon ve İlaç Tedavisi: Aspirin ve anti-enflamatuar ilaçlar kullanılarak, bölgedeki ödem ve iltihap kurutulmaktadır. Menüsküs yırtıkları sebebiyle bölgedeki eklemlerin zarar görmemesi için farklı maddeler bölgeye enjekte edilmekte ve bölgenin sürtünmesi azaltılmaktadır.

Sitede yazan bilgiler doktorun tanı ve tedavisi yerine geçmez, en doğru bilgi hekimler tarafından verilecektir. İlgili hastalığa sahipseniz hekiminize başvurunuz.

Bir önceki yazımız olan Devlet Hastanesi Diş İmplant Tedavisi (SGK) başlıklı makalemizde devlet diş hastanesi implant fiyatları, devlet hastanesi diş implant yapıyor mu ve devlet hastanesi diş implantı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.