İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri Günümüzde, saç ekimi giderek daha pop

Ana Sayfa Uncategorized @tr 17 Mayıs 2020 372 Görüntüleme

Sedef Hastalığı Çeşitleri ve Tedavisi

İçindekiler

 

Sedef hastalığının türlerine ve tedavisine bakıldığında; hastalığın şiddetine göre bir tedavi yolunun izlenmesi gerekmektedir. Sedef hastalığı, bulaşıcı bir rahatsızlık değildir. Vücudun deri üretimi, deri dökme yeteneğinden daha fazla olduğu için pullu döküntüler oluşmaktadır. Egzamadan farklı bir hastalıktır ve eklemlerin kas kısmının üzerinde oluşmaktadır.

Sedef Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

Sedef hastalığının türleri aşağıda açıklanmıştır:

Plak sedef hastalığı: Oldukça yaygın görülen bir sedef hastalığıdır. Sedef hastalığına yakalanan bireylerin %80’inde plak sedef hastalığı bulunmaktadır. Derinin belirli bir kısmında, kırmızı ve iltihaplı yamalar göze çarpmaktadır. Bu yamaların beyazımsı gümüş pullar ve plaklar ile kaplı olmasından ismini almıştır. Yaygın olarak dirseklerde, dizlerde ve kafa derisinde görülmektedir.

Guttat sedef hastalığı: Çocuklarda görülen bir hastalık çeşididir. Yamalar; küçük ve pembe olmaktadır. Gövde, kol ve bacaklarda daha yaygın olarak görülmektedir. İnce olan bu yamalar; plak sedef hastalığından daha farklı gelişmektedir. Ancak nadir de olsa; kalın ve plak sedef hastalığı gibi büyüyen yamalar görülebilmektedir.

Püstüler sedef hastalığı: Erişkinlerde sıklıkla görülen bir sedef hastalığı çeşididir. El ve ayak başta olmak üzere, vücudun küçük bölgelerinde görülmektedir. Daha yaygın bir bölgede olması da olasıdır. Beyaz, irin dolu kabarcık halinde olmaktadır. Bu sebeple de geniş kırmızı ve iltihaplı bölgelerin oluşmasına sebep olmaktadır.

Ters sedef hastalığı: Kırmızı, parlak ve iltihaplı yamaların oluşmasına sebep olmaktadır. Kasık, göğüs, koltuk altı ve genital bölgelerde görülen sedef hastalıklarına; ters sedef hastalığı ismi verilmektedir.

Eritrodermik sedef hastalığı: Oldukça şiddetli geçen bir hastalık süreci bulunmaktadır. Ancak nadir görülen bir türdür. Oldukça geniş bir bölgeye yayılmaktadır ve cilde güneşte yanmış görüntüsü vermektedir. Eritrodermik sedef hastalığı olan bireylerin doktor kontrolünde tedavi olmaları gerekmektedir. Hastalığa herhangi bir müdahalede bulunulmaması durumunda; ateşin yükselmesi ve başka bir hastalığa dönüşmesi gibi durumlar yaşanabilmektedir.

Psoriasiste tırnak değişiklikleri: Tırnaklarda toplu iğne başı büyüklüğünde çukurların oluşması, tırnakların yatağından ayrılması, tırnak plağının altında yağ lekesi görünümlü sarı renk oluşumu, tırnağın bir kısmının kaybolması gibi durumlar görülebilmektedir. Ayrıca tırnağın serbest kısmının altında bulunan deride kalınlaşma olmaktadır.

Sedef Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Sedef hastalığının tetikleyicileri konusunda bir kesinlik bulunmamaktadır. Sedef hastalarının ortalama %60’ında kalıtımsal olarak bu hastalık olmaktadır. Ancak sedef hastalığına zemin hazırlayan çevresel faktörlerin çoğunluğunun psikolojik olduğu görülmektedir. Çevresel nedenleri ise şöyledir:

Ani şok yaşanması

Stres altında olunması ve sıkıntı hissedilmesi

Gergin günler geçirilmesi

Sevgi eksikliği hissedilmesi

Bireyin annesi ile ilişkisinin bozuk olması

Dişlerde çürük bulunması

Bademcik iltihabı yaşanması

İdrar yolları iltihabı gibi mikrobik odakların olması

Çarpma

Güneş yanığı, kese ve ağda gibi mekanik travmaların görülmesi

Kaşıma gibi zedeleyici eylemlerin yapılması

Güçlü ağrı kesici, kalp veya sıtma ilacı kullanılması

Sedef hastalığı, otoimmün bir durum olarak görülmektedir. Beyaz kan hücrelerinin deri hücrelerine saldırması sonucunda sedef hastalığı olmaktadır. Saldırı sonrasında da ciltte fazla hücre üretimi olmaktadır ve fazla üretim kaynaklı olarak kırmızı, iltihaplı bir bölge oluşmaktadır. Bu da sedef hastalığına sebebiyet vermektedir.

Sedef Hastalığının Bilinen Belirtileri Nelerdir?

Sedef hastalığının semptomları; her kişide farklı olabileceği gibi sedef hastalığının çeşidine göre de değişiklik göstermektedir. Oldukça küçük bir bölgede olabileceği gibi daha geniş bir alanı da kaplayabilmektedir. Plak sedef hastalığının belirtileri ise şunlardır:

Kırmızı, kabarık ve iltihaplı yamalar oluşabilmektedir.

Yamaların üzerinde beyazımsı gümüş renkli pullar ve plaklar görülebilmektedir.

Bireyin cildi kuru bir hal alabilmektedir ve çatlayıp kanamaya müsait olabilmektedir.

Yamalı bölgenin çevresinde ağrı oluşabilmektedir.

Yamaların çevresinde kaşıntı ve yanma hissedilebilmektedir.

Eklemlerde ağrı ve şişlik görülebilmektedir.

Sedef hastalarının bazıları daha ilerlemiş belirtiler ile karşılaşabilmektedirler. Birçok sedef hastası, farklı döngülerden geçmektedir. Ancak bazı sedef hastalarının bu süreçte belirtilerinin kaybolması da muhtemeldir.

Sedef Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?

Sedef hastalığının teşhis edilebilmesi için test yapılması veya fiziksel muayene edilmesi yeterli olmaktadır. Basit bir fiziksel muayene ile sedef hastalığının semptomları tespit edilerek teşhis konulabilmektedir. Hastaların ailelerinde sedef hastalığının olup olmadığını söylemesi ve vücutlarının bütün bölgelerini muayene ettirmeleri gerekmektedir.

Sedef hastalığının belirtilerini net bir şekilde göstermeyen hastalara biyopsi yapılmaktadır. Küçük bir deri örneği alındıktan sonra mikroskop altında incelenerek hangi tip sedef hastalığı olduğu belirlenmektedir. Sedef hastalığı ile ilgili net bir sonuca varılarak başka enfeksiyonların ve bozuklukların olma ihtimali dışlanmış olmaktadır.

Sedef Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sedef hastalığının tedavi yollarına bakıldığında; hiçbiri tam anlamıyla sedef hastalığını tedavi etmemektedir. Ancak sedef hastalığı sonucunda ortaya çıkan yamaların azaltılması, cilt hücrelerinin büyümesinin yavaşlaması, plakların çıkması için tedavi uygulanabilmektedir. Sedef hastalığı tedavi yolları ise aşağıda verilmiştir:

Doğrudan cilde krem ve merhem uygulaması yaparak hafif ve orta dereceli sedef hastalığının etkilerinin azaltılması mümkün olmaktadır. Topikal tedavi adı verilen bu tedavide; topikal kortikosteroidler, topikal retinoidler, anthralin, D vitamini analogları, salisilik asit ve nemlendirici içeren ürünler uygulanabilmektedir.

Orta şiddetli sedef hastalığının etkilerinin azaltılması için sistemik ilaçlar kullanılabilmektedir. Oral veya enjekte edilmiş bu ilaçların kullanım süresi oldukça kısa olmaktadır ve doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Yan etkileri fazla olduğu için ilaç kullanım süresi uzun tutulmamalıdır. Metotreksat, siklosporin, biyologlar ve retinoidler içeren ilaçlar tercih edilmelidir.

UV ya da doğal ışık ile tedavi uygulanabilmektedir. Hızlı hücre büyümesine neden olan aktif beyaz kan hücrelerinin ölmesine sebebiyet vermektedir. Hafif ve orta şiddetteki sedef hastalığı için ideal bir tedavi yöntemidir.

 

Sitede yazan bilgiler doktorun tanı ve tedavisi yerine geçmez, en doğru bilgi hekimler tarafından verilecektir. İlgili hastalığa sahipseniz hekiminize başvurunuz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Devlet Hastanesi Diş İmplant Tedavisi (SGK) başlıklı makalemizde devlet diş hastanesi implant fiyatları, devlet hastanesi diş implant yapıyor mu ve devlet hastanesi diş implantı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.