İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri Günümüzde, saç ekimi giderek daha pop

Ana Sayfa Sağlık 11 Eylül 2022 120 Görüntüleme

Uyutmayan Diş Ağrısı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Neler? Nasıl Hafifler?

İçindekiler

Dişler zamanla tüketilen besinler, genetik yatkınlık veya çevresel faktörlere bağlı olarak dişlerde çürüme ve birtakım rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Bu durumda hasar gören dişler zamanla ağlayarak diş rahatsızlığı geçiren kişilerin rutin hayatlarını olumsuz etkilemektedir.

Uyutmayan diş ağrısı için bitkisel tedavi yöntemleri neler? Nasıl hafifler? Gibi sorular özellikle geceleri sık sık diş ağrısı yaşayan ve diş ağrısıyla uyanan kişiler tarafından araştırılmaktadır.

Temelde diş ağrısının en genel tedavi yöntemi diş doktoru tarafından uygulanan birtakım işlemler ve kullanım için reçete ettiği ilaçlar olsa da geçici olarak diş ağrısını hafifletmek veya diş ağrısını geçirmek için evde uygulanabilecek birçok yöntem bulunmaktadır.

Evde diş ağrısına ne iyi gelir? diye merak edenler için birtakım bitkisel ve doğal yöntemlerden bahsetmek mümkündür. Evde diş ağrısı tedavisi için uygulanabilecek doğal yöntemler genel olarak şöyle sıralanabilir;

  • Sirkeli su veya tuzlu suyla gargara yapmak
  • Düzenli olarak diş fırçalamak
  • Karanfil veya karanfil yağı uygulaması yapmak
  • Dişin üzerine sarımsak koymak
  • Ağrıyan dişin üzerine buz uygulaması yapmak
  • Çörek otu tüketimi yapmak
  • Karabiber tüketimi yapmak

Bu yöntemler sayesinde günün herhangi bir zamanı ortaya çıkan ciddi diş ağrıları kolay bir şekilde geçilebilmektedir. Uyutmayan diş ağrısı nasıl geçer? Sorusunu sık sık soranlar için yukarıda yer alan tedavi yöntemlerini kullanmaları önerilmektedir.

Ancak diş ağrısı bu yöntemleriyle geçici olarak tedavi edildiğinden mutlaka yeniden ortaya çıkmaması için uzman bir diş hekimine muayene olarak sorunun kaynağının ne olduğu tespit edilmesi ve daha sonra soruna uygun olarak bir tedavi yöntemi uygulanması gerekmektedir.

Zonklayan Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Genellikle zonklayan dişler diş çürükleri veya diş kırıkları nedeniyle açıkta kalan diş sinirlerine herhangi bir maddenin temas etmesi halinde ortaya çıkmaktadır.

Sık sık zonklayan diş ağrısı yaşayan kişiler genellikle zonklayan diş ağrısına ne iyi gelir? diye merak etmektedirler. Dişte zonklama meydana geldiğinde bu noktanın mutlaka uyuşturucu olması gerekmektedir. Aksi halde sinirlere baskı yapan etmen baskı yapmaya devam ettiği sürece dişte zonklama devam edecektir.

Bu nedenle bu bölgenin mutlaka antiseptik ürünler ile uyuşturulması ve böylece ağrının hafifletilmesi sağlanmalıdır.

Apseli Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Apseli diş ağrısına ne iyi gelir? diye birçok kişi merak etmektedir. Özellikle çürük dişlerde veya kırık dişlerde zamanla tüketilen besinlerden kalan artıklar bakteri oluşturarak burada diş köküne yerleşmekte ve iltihap oluşmasına neden olmaktadır.

Zamanla iltihaplı diş kökü ciddi ağrılara sebep olarak günlük hayatın sekteye uğramasına neden olmaktadır. Bu durumda özellikle apseli dişteki iltihap tamamen ortadan kaldırılmadan diş doktorlarının herhangi bir müdahalede bulunması mümkün değildir.

İlk olarak diş doktoru tarafından reçete edilen antibiyotik kullanımı doktorun önerdiği süre boyunca aralıksız olarak uygulanmalı ve iltihabın yayılıp dişe zarar vermesi veya diş kaybına neden olması engellenir.

Daha sonra eğer dişin çekilmesi gerekiyorsa iltihap tamamen dağıtıldıktan sonra diş çekimi işlemi tamamlanır. Ancak diş dolgu uygulamasıyla tedavi edilecekse bu durumda yine iltihap ortadan kaldırılarak dolgu uygulaması yapılır ve diş kaybı engellenir.

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş kaybının önlenmesi adına uygulanan dolgunun içerisine bazen yenilen besinlerin kırıntıları girmektedir. Bu durumda dolgu üzerine uygulanan baskı nedeniyle diş sinirleri ağrı meydana getirmektedir. Dolgulu diş ağrısına ne iyi gelir? Sorusu ise dolgusu bulunan ancak sık sık ağrı yaşayan kişiler tarafından merak edilmektedir.

Tuzlu su ile gargara yapılması bu bölgedeki ağrının hafifletilmesine yardımcı olmaktadır. Ancak gargara ile bu bölgedeki ağrı geçmediyse birtakım diş ağrısı için özel olarak üretilmiş ağrı kesicilerin tüketilmesi gerekmektedir.

Eğer dolgu ağrısı dolguda meydana gelmiş bir problemden ortaya çıkıyorsa mutlaka diş doktoru tarafından dolgu yenileme işlemi yapılması gerekmektedir.

Gece Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gece dışı ağrısına ne iyi gelir? genellikle sık sık diş ağrısı ile uykusundan uyanan kişiler tarafından merak edilmektedir. Genellikle şiddetli diş ağrıları hormonal değişiklikler nedeniyle uykudayken ortaya çıkan damar içi basıncının artması ve damarsal genişlemeler nedeniyle geceleri daha şiddetli hale gelmektedir.

Bu durumda gece diş ağrısı tutarsa yapılabilecek en doğru hamle bir ağrı kesici ilaç alarak diş doktoruna başvurmak olmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Hatalı Diş Dolgusu Nasıl Anlaşılır? Hatalı Diş Dolgusu Çok Ağrı Yapar Mı? başlıklı makalemizde diş, diş ağrısı ve diş ağrısı yok etme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.