Milyonlarca Çalışanı İlgilendiren Açıklama Ardından SGK Masrafları Karşılıyor…

Milyonlarca Çalışanı İlgilendiren Açıklama Ardından SGK Masrafları Karşılıyor…

Çalışan milyonlarca vatandaşı çok yakından ilgilendiren detaylar gelmeye başladı. SGK masrafları karşılan

Ana Sayfa Sağlık 9 Eylül 2022 14 Görüntüleme

Karbonat Dişe Zarar Verir Mi? Karbonat İle Diş Beyazlatma Sağlıklı Mı?

Kişilerin doğru bildiği yanlışlar arasında en başlarda yer alan ve sağlıklı olduğu düşünülerek uygulansa da aslında tam aksine daha çok zarar verebilen diş beyazlatma için karbonat kullanımı, bilinçlenilmesi gereken bir konudur. Karbonat dişe zarar verir mi? Karbonat ile diş beyazlatma sağlıklı mı? Soruları, pek çok kişi tarafından merak edilerek araştırılmaktadır.

Öncelikle, kişilerin tıbbi diş beyazlatma yöntemleri yerine evde dişlerini beyazlatmak için tercih ettiği yöntemlerden biri olan karbonat, kişiler tarafından tek başına veya çeşitli diğer ürünlerle birlikte kullanılmakta ve pek çok kişi bu yöntemi dişlerini beyazlatabilmek adına tercih etmektedir.

Karbonat Dişe Zarar Verir Mi?

Karbonat dişe zarar verir mi? Sorusuna da yanıt olarak; Karbonat, limon gibi dişler için çok sık kullanılabilen yöntemler aslında dişlere oldukça zarar verebilmektedir. Özellikle uzun süreli kullanımı oldukça tehlikeli olan karbonat, dişleri önemli ölçüde aşındırarak zarar verebilmekte ve ardından kişiler dişlerini beyazlatmak için kullandığı bu yöntem yüzünden geri dönülemez bir şekilde çok daha kötü diş yapısına ve rengine sahip olabilmektedir.

Bu nedenle bu sorunun cevabı kesinlikle evet olacaktır. Bir diğer merak edilen soru olan karbonat ile diş beyazlatma sağlıklı mı? Sorusu da aslında yukarıdaki soruyla bir benzerlik göstermektedir. Karbonat yöntemi ile dişleri beyazlatmak oldukça sağlıksızdır. Çok çok az kullanımında dahi uzun süre boyunca tekrar edilmesi durumunda dişleri aşındırması kuvvetle muhtemel olduğu için, bu yöntem kesinlikle tercih edilmemelidir.

Karbonat ile diş beyazlatma yöntemi ile daha ciddi diş sağlığı sorunlarıyla karşılaşabileceğiniz için bu yöntemi sürekli ve uzun süreli uygulamamak gerekmektedir.

Karbonatla Diş Fırçalama Zararları

Karbonatla diş fırçalama zararları konusunda özellikle doktorlar halkı uyarsa da pek çok kişi doğru bilinen bir yanlış olarak karbonat ile diş fırçalama yöntemini uygulamaya devam etmektedir. Özellikle fazla ve kontrolsüz kullanıldığında dişlere aşırı derecede zarar veren bir madde olan karbonat, uygulanırken herhangi bir sorun meydana getirmese de özellikle uzun vadeli kullanımında zaman içerisinde dişleri oldukça aşındırmaktadır.

Karbonat yöntemi ile her gün dişlerini fırçalayan kişilerin dişlerinde ilk başlarda beyazlama esameleri görünse de aslında daha sonra zaman içerisinde diş sağlıklı yapısını giderek kaybetmekte ve dış yüzeyine zarar veren bu güçlü madde, dişin aşınmasına sebebiyet vermektedir. Bunun yanı sıra özellikle beyazlatma için kullanılsa da kontrolsüz ve uzun süreli kullanımı, diş rengini de ciddi anlamda bozarak geri döndürmesi çok güç bir renk yapısına dişlerin bürünmesine neden olmaktadır.

Özellikle diş hekimlerinin şiddetle karşı çıktığı bu yöntem, diş minesini aşındırmakta ve bu sayede kişilerin dişlerini beyazlatmak uğruna dişlerinden olabilmesine neden olmaktadır.

Karbonat, içerisinde iri partiküllerin yer aldığı güçlü bir maddedir ve bu sebepten dolayı da dişleri beyazlatmak için kullanımında diş macunu yerine karbonat kullanmak, diş minesinin üzeri bu madde ile fırçalandığında sert mine yüzeyini aşındırmaktadır.

Yalnızca aşındırmakla kalmayan karbonat, aynı zamanda sert mine yüzeyinin çizilmesine ve çok daha kolay bir şekilde leke tutmasına ve leke oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle de karbonat kullanımı oldukça yanlış bir uygulamadır.

Karbonat Diş Beyazlatır Mı?

Karbonat diş beyazlatır mı? Sorusu, evde diş beyazlatma yöntemi arayan ve bu sayede rahatsız olduğu diş renginden kurtularak beyaz dişlere kavuşmak isteyen kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir.

Öncelikle karbonatla diş beyazlatma yöntemi, yalnızca karbonat kullanılarak yapılabilmenin yanı sıra bazı ürünlerle de uygulanabilmektedir. Özellikle yancı olarak kullanılan bu ürünler, karbonatın etkisini arttırmak için tercih edilirken, bunun yanı sıra karbonat ile karışım oluşturularak diş macunu kıvamı elde edilebilmesi için de tercih edilmektedir. Diş fırçası ile kişilerin diş macunu yerine karbonatla dişlerini fırçalaması yöntemi olarak, özellikle uzun süreli veya çok fazla karbonat kullanımı, karbonatın sahip olduğu yapısı sebebiyle dişleri aşındırmakta ve ciddi zararlar vermektedir.

Önerilmeyen bir yöntem olsa da çok az miktarda ve uzun aralıklarla nadir kullanımında kişilerin etkisini gördüğü de bilinmektedir. Yine de çok tercih edilmemesi gereken bir yöntem olarak doktorlar tarafından önerilmemektedir.

Aralıklı kullanımında özellikle dişlerin koyu rengini atması için kişiler tercih edebilmekte ve bu yöntem kısa süreli ve nadir kullanımında dişlere zarar vermeden beyazlatabilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Diş Dolgusu Nasıl Yapılır? Diş Dolgusu Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde diş ağrısı, diş dolgusu ve diş dolgusu nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.