İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri Günümüzde, saç ekimi giderek daha pop

Ana Sayfa Sağlık 1 Eylül 2022 186 Görüntüleme

Tansiyon İlacı Ne İşe Yarar? En İyi Tansiyon İlaçları İsimleri

Ülkemizde yaklaşık her üç yetişkinden birinde görülen ve bu nedenle oldukça yaygın bir rahatsızlık olan yüksek tansiyon yani hipertansiyon, özellikle dikkatli olunmadığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Kalp yetmezliği ve kalp krizi için ana risk unsurlarının başında gelen yüksek kan basıncı problemi, özellikle diyabet hastalığına sahip kişilerde daha sık görülmektedir.

Diyabetin olumsuz etkilerinin gelişimini hızlandırması sebebiyle de oldukça tehlikeli olan hipertansiyon için günümüzde en yaygın tedavi ilaç tedavisi olarak karşımıza çıkmakta ve bu ilaçlar düzenli kullanımında kişilerin hipertansiyon problemini dengeleyebilmektedir. Hipertansiyon hastası olan kişiler, bu ilaçlar hakkında Tansiyon ilacı ne işe yarar? En iyi tansiyon ilaçları isimleri gibi konuları oldukça merak etmekte ve araştırmaktadır.

Tansiyon İlacı Ne İşe Yarar?

Tansiyon ilacı ne işe yarar? Sorusu, bu hastalığa sahip ve bir tansiyon ilacı kullanan veya kullanmaya başlayacak olan kişiler tarafından en çok merak edilen konulardan biridir. Kişiler, bu tansiyon ilaçlarının ne gibi bir faydası olduğunu öğrenmek istemektedirler. Hipertansiyon ilaçları, Antihipertansifler olarak adlandırılmakta ve bu ilaçlar yüksek kan basıncını tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır. Kişilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen ve çok fazla yükseldiğinde oldukça tehlikeli olabilen kan basıncını düşürmek için kullanılan bu ilaçlar, bu sayede yüksek kan basıncının özellikle zarara sebebiyet verebileceği kalp, beyin ve böbreklerin sağlığını korumaktadır.

Kalp ve damarların aşırı yorulmasına neden olan hipertansiyon hastalığı için kişilerin kullandığı tansiyon ilaçları, kan damarlarını genişletme etkisine sahiptirler. Bu sayede damarların büzüşmesini veya daralmasını engelleyerek kan basıncını düşürmekte, bu sayede de kalbin iş yükünü azaltarak yüksek kan basıncı sebebiyle kişilerin ciddi sağlık sorunları yaşamamasına destek olmaktadırlar.

Günümüzde özellikle hipertansiyon hastalarının en etkili tedavilerinden biri haline gelen ve büyük bir ilerleme kaydeden tansiyon ilaçları, hem az yan etki hem de etkili sonuçlar ve fayda konusunda bu hastalığa sahip kişileri önemli ölçüde rahatlatmaktadır.

Tansiyon ilaçları, tek başına veya farklı tansiyon ilaçları ile birlikte kullanılabilmekte ve bu ilaçların kullanım şekli ve dozu, kişilerin yüksek kan basıncı oranına ve sahip oldukları bulgulara göre değişiklik göstermektedir. Genellikle kombine ilaç kullanılarak tedavi tercih edilmektedir.

Tansiyon ilaçları, kişilerin sahip oldukları bulgulara ve hipertansiyonun şiddetine göre tedavisi ve bölgelere etkisi bakımından çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Tansiyon ilacı grupları şöyledir;

 • İdrar söktürücü ilaçlar,
 • Kalsiyum kanal blokörleri,
 • Beta blokörler,
 • Anjiyotensin reseptör blokörleri
 • Damar genişleticiler
 • Anjiyotensin konverting enzim baskılayıcı ilaçlar
 • Alfa blokörler
 • Beyinden etki eden tansiyon ilaçları

Bu ilaç grupları, kişilerin özellikle sorun yaşadığı bölge, sorun yaşadığı organ, hipertansiyon şiddeti, geçirdiği rahatsızlıklar gibi pek çok duruma göre değişiklik gösteren kullanım şekli ve etkisi adına doktorlar tarafından kişilere önerilmektedir.

En iyi Tansiyon İlaçları İsimleri

Hipertansiyon sorununa sahip kişiler, en etkili tansiyon ilacını bulmak istemekte ve bu konuda araştırma yapmakta veya tavsiye istemektedir. Ancak tansiyon ilaçlarının kullanımının kesinlikle doktor tarafından seçilen ilaç ile yapılması ve kişilerin kendi kendine rastgele bir tansiyon ilacı alması oldukça tehlikelidir.

Çok farklı etki mekanizmalarına ve molekül yapısına sahip Antihipertansifler yani hipertansiyon ilaçları bulunmaktadır ve bu ilaçlar, herkesin bünyesine ve yaşadığı rahatsızlığa göre belirlenmektedir. Bu nedenle uygun dozda ve düzenli bir kullanımda kişilerin bünyesine uygun olan ilaç, ismi fark etmeksizin o kişi için en iyi tedavi yöntemi olacaktır. Özellikle doktorlar tarafından kişilerin hastalığı ve bünyesi doğrultusunda en çok önerilen en iyi tansiyon ilaçları isimleri arasından bazıları şunlardır;

 • Accuzide
 • Betablok cr
 • Benipin
 • Adalat crono

Bu ilaçlar, kişilerin doktorlarına danışıp onay almadan asla kullanılmamalıdır.

Yan Etkisi En Az Olan Tansiyon İlacı Hangisi?

Yan etkisi en az olan tansiyon ilacı hangisi? Sorusu, özellikle tansiyon ilacı kullanacak olan ve yan etkilerini merak eden ve bu yan etkiler sebebiyle sorun yaşayacağını düşünerek en az yan etkiye sahip olan ilacı tercih etmek isteyen kişiler tarafından en çok sorulan sorulardan biridir. Öncelikle yan etkisi bulunmayan bir ilaç bulunmamaktadır.

Her ilacın kişilerin bünyesine göre değişiklik gösteren çeşitli yan etkileri bulunmaktadır. Ancak özellikle çok yaygın bir hastalık olması sebebiyle tedavisinde önemli adımlar atılan bir alandır ve bu nedenle günümüzde özellikle hipertansiyonun en etkili ve tek tedavi yöntemi olan ilaç tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri oldukça azdır.

Etkisi artan ve yan etkisi azalan bu ilaçlar sayesindegünümüzde kişilerin büyük bir çoğunluğu ciddi problemler yaşamadan basit yan etkiler ile bu ilaçları düzenli olarak kullanmaya devam edebilmektedirler. Bu nedenle doktorunuz tarafından size uygun olduğu belirlenen ve önerilen tansiyon ilacı, yüksek ihtimalle sizde herhangi bir yan etki göstermeyecek gösterse dahi basit ve ciddi olmayan yan etkiler görülecektir. Bu bağlamda en hafif tansiyon ilacı hangisi? Gibi soruların cevabı, doktor tarafından sizin sahip olduğunuz hipertansiyon şiddeti ve vücudunuzda yer alan bulgular üzerinden belirleneceği için sizlere en uygun ilaç verilmiş olacaktır.

 

 

Web sitesindeki bilgiler tanı, teşhis ve ya tedavi yerine geçmez. Sitedeki her bilgiyi ya da sağlık sorunlarını mutlaka doktora danışmalısınız. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.

Talep ve değerlendirmeleri [email protected]  adresine mail olarak atabilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Poğaça Nasıl Yapılır, Kaç Derecede Pişer? başlıklı makalemizde ev yapımı poğaça, poğaça kaç derecede ğişer ve poğaça nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.