İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri Günümüzde, saç ekimi giderek daha pop

Ana Sayfa Sağlık 10 Eylül 2022 148 Görüntüleme

Hatalı Diş Dolgusu Nasıl Anlaşılır? Hatalı Diş Dolgusu Çok Ağrı Yapar Mı?

Hatalı diş dolgusu nasıl anlaşılır? Hatalı diş dolgusu çok ağrı yapar mı? Soruları genellikle dolgu işleminden sonra hedefledikleri sonuca ulaşamayan hastalar tarafından sık sık merak edilmektedir. Özellikle dişi kurtarmak üzere yapılan dolgunun mutlaka alanında uzman bir diş doktur tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi halde hatalı olarak yapılan dolgular zamanla ağrıya neden olmaktadır.

Bu nedenle dolgu yapıldıktan sonra mutlaka yükseklik kontrolü yapılması gerekmektedir. Çünkü dişlerin genel yüksekliği ile dolgu yapılan dişin yüksekliği uyum sağlamadığında daha sonra problemlere neden olmaktadır.

Dişlerde meydana gelen en ufak uyumsuzluk daha sonra diş travmalarına neden olmaktadır. Bu nedenle mutlaka dolgunun uyum sağlamış olması gerekmektedir.

Diğer önemli nokta ise iki dişin arasında bulunan kontak noktasıdır. Bu kontak sıvı ya da gevşek olduğunda daha sonra ağrıya neden olmaktadır.

Genellikle kontak noktası asıl dişlere uygulanan dolgu işleminde çok daha önemli olmaktadır. Çünkü bu kontak noktasının gevşek olması daha sonra yeniden tüm besinlerin dolgunun içerisine girmesine neden olmaktadır. Bu durum zamanla dişeti iltihabına yol açabilir ve diş ağrılarına sebep olabilir.

Diş Dolgu Yüksekliği Ağrı Yapar Mı?

Diş dolgu yüksekliği ağrı yapar mı? Sorusu, dolgusu yüksek olan dişinde ağrı yaşayan kişiler tarafından oldukça araştırılan ve merak edilen konulardan biridir. Öncelikle diş dolgusunun hatalı bir şekilde uygulanması ve bu nedenle olması gerekenden yüksek kalması, kişilerin sürekli olarak dolgusuna bu yükseklik sebebiyle baskı uygulamasına sebebiyet vermekte ve aynı zamanda rahatsız hissettirebilmektedir.

Bu nedenle diş dolgusu yaptıracak olan kişilerin, bu hizmeti alanında başarılı ve uzman bir hekimden alması gerekmektedir. Diş dolgu yüksekliği ağrı yapmakta ve hatta en önemli belirtisi de kişilerde şiddetli diş ağrısı olarak seyretmektedir. Özellikle kişilerin bu yüksekliğe alışamaması ve sürekli ağızları kapalıyken temas etmesi halinde oldukça şiddetli ağrılar yaşanabilmekte ve bu yüksekliğin tekrardan doktor tarafından düzeltilmesi gerekmektedir.

Oldukça kısa bir işlemle yüksekliği olması gereken şekilde ayarlanan diş dolgularında kişiler ağrıları son bulmaktadır.

Dolgudan Sonra Ağrı Nasıl Geçer?

Diş dolgusu, kesinlikle uzman bir hekim tarafından en doğru şekilde gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Diş dolgusunda yapılan yanlış veya kötü bir uygulama, kişilerin ciddi ağrılar yaşamasına sebebiyet verebilmektedir.

Özellikle dolgu işlemlerinden sonra ilk gün dolgu sonrası diş ağrısı işlemler sebebiyle yaşanabilmektedir. Ancak bu ağrının ilk 2 gün içerisinde geçmemesi halinde sorun hatalı bir dolgu uygulaması sebebiyle yaşanıyor olabilir.

Kişiler dolgu sonrası yaşadıkları diş ağrısından nasıl kurtulabileceklerini merak etmekte ve oldukça rahatsız edici bu ağrı için bir çözüm yolu aramaktadır. Dolgudan sonra ağrı nasıl geçer? Sorusu da bu bağlamda kişiler tarafından pek çok kez sorulmaktadır.

Öncelikle bu ağrının sebebi hatalı uygulanan bir dolgu olduğu için kısa sürede geçmemesi halinde doktor ile iletişime geçilmeli ve dolgunun kontrolü yapılarak bir sorun olduğu takdirde düzeltilmelidir. Aksi takdirde bu ağrıların geçmeme ihtimali çok yüksektir. Ancak yaşanan dolgu sonrası ağrı yapılan işlemler sebebiyle dişte hassasiyet yaşanmasından dolayıysa, bu durumda kişilerin diş ipi kullanması ve dişlerini düzenli olarak doğru bir şekilde fırçalaması ağrıyı kısa sürede geçirmektedir.

Sızlayan Dolgu Diş

Sızlayan dolgu diş, kişilerin dolgu operasyonlarından sonra sıkça karşılaşabildiği problemlerden biridir. Özellikle hatalı yapılan dolgu işlemleri nedeniyle yaşanan bu durum, pek çok etkenden kaynaklanabilmektedir. Yanlış ve hatalı uygulamanın yanı sıra kişilerin çeşitli eylemleri de bu sızlamaya sebebiyet verebilmektedir.

Sızlayan dolgu diş problemi yaşanmasına neden olabilecek durumlar şunlardır;

  • Dolgunun olması gerekenden yüksek yapılması
  • Çürüğü derin olan bir dişe dolgu yapılması
  • Çürük dişin yeterince temizlenememesi
  • Sinirlere çok yakın bir diş dolgusu yapılması
  • Kişilerin sert yiyecekler ile dişini zorlaması
  • Anestezi yapıldığı durumlarda iğne yeri sebebiyle dişte ağrı ve sızı yaşanması
  • Soğuk, sıcak hassasiyeti yaşanması
  • Kişilerin dolgu işlemleri için kullanılan materyallere alerjisi olması veya alerji oluşması
  • Dolgunun hava alması, tutmaması veya açılması
  • Dişlerin temizlenmesi için kullanılan cihazların su ile çalıştırılmaması sebebiyle dişin içerisinde çok fazla ısı oluşturması ve dişi hassaslaştırması

Gibi pek çok durum diş dolgularının sızlamasına neden olabilmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Karbonat Dişe Zarar Verir Mi? Karbonat İle Diş Beyazlatma Sağlıklı Mı? başlıklı makalemizde diş, diş beyazlatma ve karbonat hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.