İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri Günümüzde, saç ekimi giderek daha pop

Ana Sayfa Sağlık 6 Temmuz 2021 338 Görüntüleme

2021 Yılının En İyi Lazer Epilasyon Yöntemi Hangisidir?

Lazer epilasyon hakkında tüm merak ettiğiniz sorulara makalemizde cevap bulacaksınız. Özellikle Covid-19 tedbirleri kapsamında lazer epilasyon yaptırmak ve vücudundaki istenmeyen kıllardan kurtulmak isteyenler için, ciddi güzellik merkezlerinin olduğunu söyleyelim. Bu merkezler sayesinde epilasyon yaptırabilir ve kıllardan kurtulabilirsiniz. Türkiye’de bu konuda oldukça yetkin uzmanların olduğunu ve bu uzmanlar sayesinde başta Avrupa olmak üzere, dünyanın bir çok yerinden kadın ve erkeklerin ülkemize gelerek kıllarından kurtulduklarını söyleyelim.

İçindekiler

Kıl ve tüy sorununa kesin çözüm olarak karşımıza bir çok farklı yöntem çıkıyor. Bunların başında şüphesiz ki buz lazer son yılların en fazla tercih edilen yöntemleri arasında bulunuyor. Haliyle günümüzde kadınlar kadar erkeklerinde tercihi olan bu yöntemler, başta güzellik açısından ele alınsa da, sağlık ve çalışma şartları nedeniyle de tercih ediliyor. Buz lazer epilasyon yöntemi son yıllara nazaran çok daha başarılı olduğu gibi, hiç bir sağlık sorunu oluşturmamasından dolayı, gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz. Bu sayede kıllar kökünden çekilmiyor ve ayrıca yakma işlemi de olmuyor.

Lazer Epilasyon Neden Yaptırmalıyım?

Lazer Epilasyon Neden Yaptırmalıyım?

Özellikle kadınlarda kıl en büyük sorunlar arasında yer alıyor. Çalışıp, çalışmamasından ziyade sürekli çıkan bu kıllar, hem kendisini ve hem de çevresini rahatsız ediyor. Durum böyle olunca da, sürekli ağda, tüy dökücü krem, jilet gibi kıl alma yöntemlerini tercih etmek zorunda kalıyor. Ancak lazer epilasyon ile birlikte, elbetteki başarı durumunun olması durumunda tüm bunları hayatından çıkarıyor ve çileli günlere de son vermiş oluyor. Kadınlar bu nedenlerden dolayı, bir çok farklı yöntemi tercih etmek durumunda kalıyorlar.

Yapılacak olan epilasyon sonrasında, kıl çıkma durumu hormonlara bağlı olarak olsa da, genel olarak çıkma süresi daha uzun olduğu gibi, hiç çıkmayan kişilerde bulunuyor. Bunlara aşağıda yeniden değineceğiz. Ancak daha uygun fiyatlara yapılmaya başlandığı için ve tüm vücuda uygulanabilir hale geldiği için, tercih edilecek ve sürekli tercih edilen yöntemler arasında artık lazer epilasyon geliyor.

Buz Lazer Epilasyon Nedir?

Buz Lazer Epilasyon Nedir?

Yakma ve çekme işlemi olmadan kıllardan kurtulmanız soğut işlemi ile mümkün oluyor. Bu nedenle buz lazer ya da dünya genelinde soprano ice olarak bilinen bu yöntem, soğuk sayesinde köklerin donmasını ve sonrasında köklerin tahrip olmasını sağlayarak, kılların bir daha çıkmamasını engelliyor. Üstelik kıl durumuna göre farklı dalga boylarının gönderilmesi de mümkün olduğu için, çok zorlu tenlerde dahi etkili bir hale geliyor. Şuana kadar 6 farklı ten tipine uygunluk gösteren bu yöntem, diğerlerine nazaran daha başarılı sonuç veriyor. Ancak yine de öncesinde bir tetkik yani inceleme sürecinin olduğunu da bilmeniz gerekiyor.

Akdeniz kadınları için uygun olan bu yöntem, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, dünyanın bir çok yerinde ki kadınlar için uygun. Beyaz, kumral, buğday tenli kadınlar için başarı oranı daha yüksekken, esmer tenli kadınlarda yine ten rengine göre değişen başarı oranları bulunuyor.

Alexandrite Lazer Epilasyon Nedir?

Alexandrite Lazer Epilasyon Nedir?

Yine soğuk uygulaması yapılarak yapılan epilasyon yöntemleri arasında Alexandrite lazer epilasyon geliyor. Çift dalga boyu gönderimi sayesinde, son 6 yıl oranında ele alırsak eğer, en fazla kullanılan epilasyon yöntemi olduğunu söyleyelim. Buz lazer ile yarışan Alexandrite, yüksek başarı oranına sahip. Açık tenli kişilerde, açık renkli kıllarda ya da koyu tenli kadınlarda, koyu renkli kıllara kadar etkili olduğunu söyleyelim.

Özel başlıkları sayesinde daha hızlı ve geniş alana uygulanabilir olması, hem seans sürelerinin kısa olmasını sağlıyor, hem etki alanının ve etkinin de fazla olmasını sağlıyor. Şunu da belirtelim ki, bu uygulamaların isimleri kullanılan cihazdan geliyor. Yani Soprano İce, Alexandrite ve Nd YAG Lazer kullanılan cihazların markası olup, uygulamaları ise kendi için de değişkenlik göstermektedir.

Nd YAG Lazer Epilsyon

Nd YAG Lazer Epilsyon

Nd YAG diğerlerinden farklı olarak, daha düşük bir lazer olduğu için, yanık ya da hasar oluşturmamaktadır. Ancak şunu da söyleyelim ki, diğer uygulamalarda böyle bir durum yok. Yine de Nd YAG çok daha hassas cilde sahip olanlar için, her hangi bir sorun teşkil etmeden uygulama yapabiliyor. Yalnız koyu ten rengi için daha uygun olan bir epilasyon türüdür. Ayrıca koyu ten ve açık kıl rengi olması gerekiyor. Düşük emilimli lazer uygulaması olduğu için, yüksek dalga boyu sayesinde yine de yüksek bir etkiye sahip durumda.

Uzun dalga boyu kıl köklerine bu özelliğe ulaşabiliyor olsa da, ten rengi ve kıl rengi sorunları olduğu için, uygun kişilere yapılıyor ve bu da kısıtlı olduğu için, çok fazla tercih edilmiyor. Ayrıca diğer epilasyonlara göre biraz acı verdiği biliniyor. Buna nazaran, diğer epilasyon cihazları ile birlikte kullanılması durumunda yüksek başarı veriyor. Özellikle komplike uygulamalarda, uygun bölgelerde kullanıldığı için, başarı oranı da yüksek oluyor.

Lazer Epilasyon Ağrılı Mı?

Lazer Epilasyon Ağrılı Mı?

Son yılların büyük bir teknolojisi olan lazer epilasyonlar, ağrısız ve acısız olduğu gibi, çok kısa sürede sonuç almanızı sağlıyor. Soğutma işlemi nedeniyle kısmı bir soğukluk ve bundan doğan bir uyuşma hissetseniz de, bu geçici olduğu gibi, sadece seans başında hissediyorsunuz. Sonrasında ise yani seans bitiminde ise ufak kızarıklıklar olabilir. Herkeste olmasa da, ten durumuna göre kızarıklıklar görünebilir ve bunlar da bir iki gün içerisinde gidecektir.

Ayrıca kıllardan kurtulmanızı ağrısız bir şekilde elde etmenizi sağlayan lazer epilasyonlar, yüz, koltuk altı, bacak, genital bölge, sırt, kol ve göğüs gibi en hassas bölgelere de kolaylıkla uygulanmaktadır. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de istedikleri bölgelerden kılları aldırmaları mümkün. Yalnız erkeklerin gerek tenlerinin daha sert olması ve gerekse de kılların da sertliğinin fazla olmasından dolayı, ağrı ve kızarıklık olabilir.

Burada en önemli etken kılın rengi ve tenin rengi olmakla birlikte, size uygun farklı dalga boylarının da uygulanması olacaktır. Bu nedenle işinde uzman güzellik uzmanlarını tercih etmelisiniz.

Lazer Epilasyon Vücuda Zararı Dokunur mu?

Lazer Epilasyon Vücuda Zararı Dokunur mu?

Lazer epilasyonlar her hangi bir şekilde vücuda zararları dokunmaz. Tabii ki hassas cilde sahip olanlar da bu durum değişkenlik göstermekle birlikte, sadece deri üzerinde birkaç günlük kızarıklık yaratır. Lazer epilasyonlar her hangi bir sorun yaratmıyor olsa da, herkese de uygulanmaz. Öncelikle hamilelere kesinlikle uygulanmadığı gibi, hamilelik sonrası ve emzirme süresi boyunca da, yine sadece belirli yerlere epilasyon yapılması uygundur. Kısacası emzirme döneminde olan annelerin bacak bölgesinde ki kıllarının alınması mümkün olabilir.

Bunun haricinde 18 yaş üstü herkese yapılabiliyor olsa da, 16 yaşın üstünde olanların ise ailelerinin kontrolünde yaptırmaları gerekiyor. Sağlık konusunda kronik rahatsızlıkları olanların ise öncelikle doktorlarına başvurmaları gerekiyor. Doktorlarının onayı dahilinde, ne hastalığı olursa olsun, bunu uygulama yapacağı merkeze söylemesi gerekiyor.

Lazer Epilasyon Fiyatları Ne Kadar? 

Lazer Epilasyon Fiyatları Ne Kadar?

Lazer epilasyonda fiyatlandırmalar genel olarak seanslara göre belirleniyor. Yani yukarı da belirttiğimiz her şey önemli bir kriter olmakla birlikte, en önemli kriterin seans sayısı olduğunu söyleyebiliriz. Bunu örneklendirmek gerekirse eğer, vücudun değişen bölgelerine göre seans ücretleri 150 TL ile 800 TL arasında değişiyor. Erkeklerde bu durum 300 ile 1200 TL arasında değişiklik gösteriyor. Örneğin tüm bacak epilasyonu seans ücreti 500 TL ise, koltuk altı daha ufak bir alan olduğu için 200 TL fiyatlara yapılabilir. Tüm vücutta ise fiyat değişiklik göstermekte olup ortalama bir fiyat alınır.

Bu nedenle merkezler genel olarak yaptıkları kampanyaları 4-5 seans olarak sunarlar. Yani bir yerde tüm vücut lazer epilasyon fiyatı 1500 TL olarak bir kampanyaya denk geldiğinizde, bunun 4 ya da 5 seansa tekabül ettiğini bilmelisiniz. İşte böyle hesapladığınızda bir seansın ortalama tüm vücut için 300 ile 500 arası değiştiğini söyleyebiliriz.

Başa alacak olursak eğer, seans başı 400 TL olan bir klinik veya güzellik merkezini tercih ettiğiniz zaman, size ortalama kaç seans olacağını söylerler. Bu sayı ise 6 ile 12 arasında değişmektedir. Ortalama da 8 seans olacağınızı var sayarsak eğer, lazer epilasyon fiyatının 3200 TL ve ayrıca kullanılacak olan krem, ilaç vb. kozmetik ürünlerinin de 1000 TL civarı tutacağını var sayarsak, toplam da 4200 TL ve 8 seansta kıllardan kurtulmuş olacaksınız.

Lazer Epilasyon Sonrası Kıllar Yeniden Çıkar Mı?

Lazer Epilasyon Sonrası Kıllar Yeniden Çıkar Mı?

Herkesin bildiği gibi kılların bazı kişilerde daha fazla çıkmasının veya tüylerinin daha koyu olmasının nedeni genelde hormon sorunları ya da yanlış uygulamalardır. Ne yazık ki bir çok kadın özellikle ergenlik dönemlerinde daha hızlı ve kolay olduğunu düşünerek jilet ile bunu yapar ve sonrasında özellikle 25 yaşına geldiğinde artık her gün kılların daha hızlı uzadığını görmeye başlar. Bu herkes için geçerli bir durum ve zaten lazer epilasyon yaptıranların yaş ortalaması genel olarak 25-35 yaş arası kadınlardan oluşuyor.

Kılların çıkmasının bir diğer nedeni ise hormonlardır. Bu hormon bozuklukları kişinin kendisinden kaynaklanabileceği gibi, tüketmiş olduğu ilaçlardan dolayı da olabilir. Kısacası lazer epilasyon sonrasında, diyelim ki bir kaç ufak tüy çıktığında bunları hemen jilet ile tıraş ederseniz, sadece o bölgenin değil, zaman içerisinde diğer kısımlarda da çoğalmalar olduğunu ve sonrasında artık yeniden kıllar ile uğraşma döneminin geldiğini göreceksiniz. Peki o zaman ufak tefek çıkanlara ne yapmanız gerekiyor?

Bunları tespit edip ufak seanslar eşliğinde kurtulabilirsiniz. Veya sadece o kılların olduğu yere geçici çözümlerde tüy dökücü krem veya çekme işlemi de yapabilirsiniz. Ayrıca ev tipi ıpl cihazları yani lazerleri ile de buranın yakılmasını sağlayabilirsiniz ancak bu cihazların etkisi sizde varsa, zaten evde de kılların azalmasını sağlamış olursunuz. İlaç nedeniyle bozulan hormonlardan dolayı kıl çıkıyorsa eğer, buna yapacak bir şey olmadığını ve önceliğin sağlığınız olduğunu söyleyelim.

Lazer Epilasyon Nerede Yapılır?

Lazer Epilasyon Nerede Yapılır?

Hastanelerde ve kliniklerde yapıldığı gibi güzellik merkezlerinde de bu işlemler yapılmaktadır. Eğer güzellik merkezlerinde bunu yaptıracaksanız, o yerin kendisini direk olarak güzellik salonu veya merkezi olarak göstermesi gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bununla ilgili olarak İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünün hazırlamış olduğu sunuma buradan ulaşabilirsiniz.

Estetik cerrahi işlemleri hakkında hazırlamış olduğumuz “Devlet Hastanelerinde Estetik Cerrahi İşlemleri” makalemize aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Devlet Hastanelerinde Estetik Cerrahi İşlemleri

 

Bir önceki yazımız olan Traşsız Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?  başlıklı makalemizde traşsız saç ekimi, traşsız saç ekimi nedir ve traşsız saç ekimi yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.