İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri Günümüzde, saç ekimi giderek daha pop

Ana Sayfa Sağlık 14 Şubat 2022 301 Görüntüleme

En iyi Saç Vitaminleri Hangileri?

İçindekiler

En iyi saç vitaminleri hangileri? konusu, özellikle saçlarına bakım yapmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. Saçların her zaman sağlıklı, güçlü ve canlı gözükmesi için mutlaka vitamin desteği sağlanması gerekmektedir. Vücutta oluşan vitamin eksikliklerine de bağlı olarak, saçlarda kırılma ve dökülme gibi pek çok istenmeyen durumlar yaşanmaktadır. Bu nedenle sağlıklı bir saç yapısına sahip olmak için özellikle bazı vitaminlerin alınmasına çok dikkat edilmesi lazımdır.

Saça İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?

Saçların sağlıklı görünmesi ve hızlı uzayabilmesi için sahip olunan yaşam tarzı da önem taşımakta olup, kötü beslenme tarzı, kirli hava ve benzeri nedenler dolayısıyla saçlarda pek çok sorun ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bu tarz olumsuz koşullardan etkilenen saçlarda kırılmalar, dökülmeler ve uzama sorunları sıklıkla yaşanmaya başlamaktadır.

Sağlıklı, canlı ve güçlü saçlara sahip olabilmek içinse öncelikle düzenli bir yaşam tarzına sahip olmak büyük bir önem taşımaktadır. Saçların her zaman güçlü ve canlı olabilmesi için ise sağlıklı beslenmek, spor yapmak, düzenli uyumak, stresten uzak durmak ve saçlara uygun olan bakımları düzenli olarak yapmak gerekmektedir.

En iyi Saç Vitaminleri Hangileri

En iyi Saç Vitaminleri Hangileri

Aynı zamanda saçın ihtiyaç duyduğu ve sağlıklı büyümesini sağlayan vitamin, mineral ve nem takviyelerini de hiç bir zaman ihmal etmemek lazımdır. Buna bağlı olarak saç ve vücut sağlığı için gerekli olan vitaminlerin alınması da, çok dikkat etmek gerekmektedir.

Gerekli olan vitaminler alınmadığı takdirde, saçlar yeterli olan vitamin desteğini alamadığı için canlılığını, gücünü, yumuşaklığını ve ışıltısını kaybetmektedir. Bunlara bağlı olarak saça iyi gelen vitaminler ise sırasıyla şunlar olmaktadır;

 • A Vitamini
 • E Vitamini
 • B9 Vitamini
 • B12 Vitamini
 • B7 Vitamini
 • B3 Vitamini
 • C Vitamini
 • Mineraller

Saç İçin A Vitamini

Saç için A vitamini, en gerekli vitaminlerden birisi olup, bu vitamin sayesinde saç derisinin ürettiği sebumun artması sağlanmakta ve bu sayede saçlar kökten itibaren beslenerek, güçlü ve sağlıklı olarak uzayabilmektedir. A vitamini aynı zamanda en güçlü aktioksidan etkisine sahip olan vitaminlerden birisi olup, saç dokusunun sağlıklı olmasını sağlamakta ve saçların daha parlak gözükmesinde etkili olmaktadır.

A vitamini saçın dış etkenlerden korumakta ve stresle mücadele yardımcı olmaktadır. Saç dökülmesine en iyi gelen vitaminlerden birisi de A vitamini olmaktadır. A vitaminin en çok bulunduğu besinler ise balık, karaciğer, süt ürünleri, ıspanak, yumurta, meyveler, sebzeler, marul ve yumurta olmaktadır.

Saç İçin E Vitamini

Saçlar için en faydalı vitaminlerden birisi olan E vitamini sayesinde, saçın genel yapısı daha sağlıklı olabilmektedir. E vitamini, saç hücrelerinin üretimini hızlandırmakta ve saçtaki olumsuzlukların giderilmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda E vitamini saçların kırılmasını, dökülmesini önlemekte ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır.

En çok E vitamini bulunan gıdalar ise pancar, avokado, şalgam, buğday tohumu yağı, safran yağı, ayçiçek yağı, fındık, badem ve ıspanaktır. E vitamini saç derisinde kan dolaşımını hızlandırmakta, saç köklerini beslemektedir. Aynı zamanda saç tellerinde ki nem desteğinin korunmasına da E vitamini destek olmakta, saçların parlak ve ışıltılı gözükmesini sağlamaktadır.

Saç İçin B9 Vitamini

Folik asit olarak da adlandırılan B9 vitamini sayesinde, dokularının sağlıklı gelişmesi ve hücrelerin iyi çalışması sağlanabilmektedir. Saçın büyümesini sağlayan hücrelerin gelişmesi B9 vitamini ile mümkün olmaktadır. Folik asit, yani B9 vitamini saç dökülmelerini önlemekte ve saçların erken beyazlamamasına yardımcı olmaktadır.

En iyi B9 vitamini olan besinler; brokoli, yeşil yapraklı olan sebze çeşitleri, portakal, mısır, et ve tahıl ürünleri olmaktadır. B9 vitamini sayesinde saçlar sağlıklı uzamakta, parlak ve yumuşak bir görünüme her zaman için sahip olmaktadır.

Saç İçin B12 Vitamini

Vücut ve saç sağlığı en önemli vitaminlerden birisi olan B12 vitamini oksijenin hücrelere taşınmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede saç köklerinin üretimi hızlanmakta ve saçın sağlıklı olması kolaylıkla sağlanmaktadır. B12 vitamini, vücudun demir emilimine yardımcı olmakta ve saçların dökülmesini önlemektedir.

Saç gelişimini için en gerekli vitaminlerden birisi olan B12 vitamini ihtiva eden gıdalar ise dana eti, karaciğer, midye, uskumru, istiridye, yengeç ve peynir olmaktadır. B12 vitamini ile saçların kırılması ve dökülmesi önlenebilmektedir. B12 vitamini saçın doğal yapısını korunmakta ve daha parlak gözükmesini sağlamaktadır.

En iyi Saç Vitaminleri Hangileri

En iyi Saç Vitaminleri Hangileri

Saç İçin B7 Vitamini

Diğer adı Biyotin olan B7 vitamini saç derisi dokusunu güçledirmekte ve saçların daha dolgun ve parlak gözükmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda B7 vitamini eksik olduğu zaman saçlar daha çabuk bir şekilde beyazlamaktadır. B7 vitamini saçların daha dolgun ve parlak gözükmesini sağlamaktadır.

B7 vitamininin en çok bulunduğu besinler ise yeşil yaprakları sebzeler, dut, karaciğer, çiğ yumurta sarısı, pazı ve fıstık olmaktadır. B7 vitamini eksikliği saç derisinin zayıflamasına ve saçın kırılmasına neden olmaktadır. B7 vitamini, lifli bir protein olan keratinin üretilmesine yardımcı olmakta ve bu sayede saç beyazlaması ve dökülmesi durmaktadır.

Saç İçin B3 Vitamini

B3 vitamini, yani Niasin vücuda enerji sağlayan en önemli vitaminlerden birisi olmaktadır. B3 vitamini kan damarlarının ve kılcal damarların genişlemesini sağlamakta ve saç derisinde kan dolaşımının artmasını sağlamaktadır. B3 vitamini sayesinde saçların incelmesi engellenmekte ve saç kırılmalarının önüne geçilmektedir. B3 vitamini saçların daha çabuk uzamasını ve dökülmesini engellemektedir.

En çok B3 vitamini bulunan yiyecekler ise kuru domates, karaciğer, pirinç, maya, kırmızı biber, tavuk, fıstık ve ton balığı olmaktadır. B3 vitamini sayesinde saçlar daha canlı ve parlak gözükmektedir. B3 vitamini ile saç derisinde oluşan kepeklenmeler de önlenebilmektedir.

Saç İçin C Vitamini

En faydalı vitaminlerden birisi olan C vitamini sayesinde, saç dökülmeleri ve kırılmaları önlenebilmektedir. Askorbik asit olarak adlandırılan C vitamini vücut ve saç sağlığı için en önemli vitaminlerden birisi olup, saç derisinin sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. C vitamini sayesinde saç kırılmaları ve saç tellerinin zayıflaması önlenmektedir.

C vitamini ile kuru saçların beslenmesi sağlanmakta, saç derisinin ve saç tellerinin kuruması önlenmekte ve saçın nem dengesinin korunması sağlanmaktadır. En çok C vitamini ihtiva eden besinler ise maydanoz, kırmızı biber, yeşil biber, turunçgiller, limon, brokoli ve kivi olmaktadır.

Saç İçin Mineraller

Saç için vitaminlerin yanı sıra, minerallerde önem taşımaktadır. Buna bağlı olarak saça en iyi gelen mineraller ise demir, selenyum ve çinko mineralleri olmaktadır. Demir minerali saçların dökülmesini önlemekte ve güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Demir eksikliği nedeniyle saç zayıflamaktadır. En çok demir bulunan gıdalar ise ceviz, et, yumurta sarısı, et, karaciğer ve bira mayası olmaktadır.

Selenyum minerali ise saçın canlanmasını ve güçlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda selenyum saçta oluşan kepeklenmeleri de azaltmaktadır. En çok selenyum bulunan besinler ise ton balığı, yumurta, çikolata, et ve domates olmaktadır. Saçlar için en önemli minerallerden birisi de çinko olmaktadır.

Çinko minerali sayesinde saçlarda yağ üretimi dengesi sağlamaktadır. Bu sayede saçların daha sağlıklı olarak gelişmesine çinko minerali yardımcı olmaktadır. En çok çinko minerali bulunan gıdalar ise tavuk, süt ürünleri, kırmızı et, deniz ürünleri, badem ve karaciğer olmaktadır.

Saça İyi Gelen Vitamin İlaçları Nelerdir?

Saç bakımı çok önemli konulardan birisi olup, saçların sağlıklı büyümesi ve görünmesi için bir takım noktalara her zaman dikkat etmek gerekmektedir. Saç bakımında ise doğru olan ürünleri ve yöntemleri kullanmanın yanı sıra, vitaminlerde çok büyük önem taşımaktadır. Vücutta oluşan vitamin eksikleri nedeniyle, saçlar da her zaman için olumsuz olarak etkilenmektedir.

Vitaminler sayesinde saçların daha canlı, parlak ve hacimli durması sağlanabilmekte, aynı zamanda saçlarda oluşan kırılmalar, dökülmeler ve beyazlama sorunları giderilebilmektedir. Saç tellerinini ve saç derisinin sağlıklı olması konusunda vitaminler birinci sırada yer alan etkenler olmaktadır.

Bu nedenle doğal yollarla, yani gıdalarla alınan vitaminlerin yetersiz olması durumunda ise bazı saç için yararlı olan vitamin ilaçlarını kullanmak gerekmektedir. Buna bağlı olarak kullanımı en çok tercih edilen ve saçlara en iyi gelen vitamin ilaçları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Moon Juice Super Hair
 • Voonka Selenium
 • Hair Vitamins
 • Ducray Anacaps Reactiv
 • Nutraxin Keratin
 • Phyto
 • Pharmaton
 • Nature’s Supreme Biotin
 • Redoxon C Vitamini
 • Ligone Beta Glucan Probiotic Multivitamin

Moon Juice Super Hair

Moon Juice Super Hair en iyi saç vitamin takviyelerinden birisi olup, bu ilaç sayesinde saçlardaki dökülme sorunları tedavi edilebilmektedir. Moon Juice Super Hair vitamini sayesinde saçların daha hızlı ve sağlıklı olması sağlanmaktadır. Düzenli olarak kullanımı saçlar daha parlak ve yumuşak olmaktadır.

Voonka Selenium

En iyi saç takviye ilaçlarından birisi olan Voonka Selenium, saçlara selenyum takviyesi yapmakta ve bu sayede saçların daha güçlenmesine yardımcı olmaktadır. 92 adet tabletten oluşan kutularda satışa sunulan Voonka Selenium eczanelerden satın alınabilmektedir.

Hair Vitamins

En faydalı saç vitamin takviyesi ilaçlarından birisi olan Hair Vitamins içeriğinde saç için en yararlı olan pek çok vitamin bulunmaktadır. Hair Vitamins içeriğinde yer alan vitaminler ise B12, B6 ve Biyotin olmaktadır. Hair Vitamins tamamen bitkisel olan bir ilaç olup, saçların güçlenmesini ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Ducray Anacaps Reactiv

Ducray Anacaps Reactiv en çok kullanımı tercih edilen vitamin takviyelerinden birisi olup, bu ilaç sayesinde saç telleri güçlenmektedir. Saç derisinin ve saç tellerinin sağlıklı olmasına yardımcı olan Ducray Anacaps Reactiv ile saçlarda olan dökülmeler ve kırılmalar azalmaktadır. Saçların her zaman parlak ve güçlü gözükmesi mümkün olmaktadır.

Nutraxin Keratin

Nutraxin Keratin bitkisel bir saç vitamin takviyesi ilacı olup, bu ilaç sayesinde saçların sağlıklı uzaması ve saç sorunları ortadan kalkmaktadır. Nutraxin Keratin içeriğinde yer alan başlıca vitaminler ve mineraller ise B vitaminleri, biyotin ve çinko olmaktadır. Aynı zamanda Nutraxin Keratin yardımcı etken maddeleri ise ısırgan kökü, üzüm çekirdeği, ve at kuyruğu bitki ekstreleri olmaktadır.

Phyto

En popüler saç vitamin ilaçlarından birisi olan Phyto, aynı zamanda tırnakların güçlenmesini ve cildin daha sağlıklı olmasını sağlayan bitkisel bir takviye ilacı olmaktadır. İçeriğinde yer alan etken ve bitkisel olan maddeler sayesinde saç derisini sağlığına kavuşmasını sağlamakta ve saçların güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Pharmaton

Pharmaton en iyi vitamin ilaçlarından birisi olup, multivitamin olarak kullanılmasının yanı sıra, saç sağlığına da iyi gelen bir takviye ilacıdır. Pharmaton içeriğinde yer alan biyotin, demir, selenyum ve çinko sayesinde saçların güçlenmesini ve dökülmemesini sağlamaktadır. Pharmaton hem saç sağlığı için, hem de vücut sağlığı için en faydalı olan multivitamin ilaçlarından birisi olmaktadır.

Nature’s Supreme Biotin

Nature’s Supreme Biotin en iyi saç vitaminlerinden birisi olup, içeriğinde yer alan biyotin sayesinde saçların dökülmesini ve kırılmasını önlemektedir. Düzenli olarak kullanılan Nature’s Supreme Biotin sayesinde saçın beyazlaması geciktirilebilmektedir. Nature’s Supreme Biotin sayesinde saçlar ve saç kökleri güçlenmekte ve daha sağlıklı olmaktadır.

Redoxon C Vitamini

Saç sağlığı için en önemli vitaminlerden birisi olan C vitamini eksikliğinde en çok kullanılan takviye ilaçlardan birisi de, Redoxon C Vitamini olmaktadır. Redoxon C Vitamini sayesinde saç tellerinde oluşan zayıflamalar ve kuruluklar giderilebilmektedir. Düzenli olarak kullanılan Redoxon C Vitamini ile saç dökülmeleri ve kırılmaları önlenebilmektedir. Redoxon C Vitamini içeriğinde yer alan çinko ve D vitamini sayesinde saçların daha sağlıklı olması sağlanabilmektedir.

Ligone Beta Glucan Probiotic Multivitamin

Ligone Beta Glucan Probiotic Multivitamin en popüler saç vitamini ilaçlarından birisi olup, 30’luk kapsüller halinde eczanelerde satışa sunulmaktadır. Ligone Beta Glucan Probiotic Multivitamin içeriğinde yer alan ve saçlara en iyi gelen vitaminler ise çinko, demir, biyotin, E vitamini, A vitamini ve B vitaminleri olmaktadır. Ligone Beta Glucan Probiotic Multivitamin düzenli olarak kullanımı ile saç telleri güçlenmekte ve saç derisinde oluşan sorunlar ortadan kalkmaktadır. Bu sayede saçların sağlıklı olarak uzaması ve güçlenmesi sağlanmaktadır.

Saçın Daha Sağlıklı Olabilmesi İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Saçların daha sağlıklı olabilmesi için beslenme düzenine dikkat edildiği kadar, aynı zamanda bazı noktalara da dikkat etmek ve bakımını yapmak gerekmektedir. Buna bağlı olarak saçın daha sağlıklı olması için yapılması gerekenler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Saçları Düzenli Olarak Kestirmek
 • Saç Serumları Kullanmak
 • Saça Nem Depolamak
 • Saç Derisine Bakım Yapmak
 • Vitamin Takviyesi Yapmak

Saçları Düzenli Olarak Kestirmek

Saçların daha sağlıklı olması ve daha çabuk uzaması için yapılması gereken en önemli şeylerden birisi de, saçların özellikle uçlarından belirli aralıklarla kestirilmesi gerekliliği olmaktadır. Düzenli olarak kesilen saçlar sayesinde saçın daha güçlenmesi ve daha sağlıklı uzaması sağlanabilmektedir. Saç uçları dış etkenlere de bağlı olarak, zaman içerisinde kırılmakta ve güçsüzleşmekte, bundan dolayı da saçların sağlıklı olarak uzamas imkânsız hale gelmektedir. Bu nedenle saçların düzenli olarak kesilmesi ile saçlar kendine gelmekte ve daha hızlı uzamaktadır.

Saç Serumları Kullanmak

Saç bakımında saç serumları kullanımı önemli bir ayrıntı olup, bu serumlar sayesinde saç tellerinin beslenmesi kolaylıkla sağlanabilmektedir. Saç serumu kullanılan saçlar daha az kırılmakta ve dökülmektedir. Saç serumları saç derisini ve saç tellerini beslemekte, kan dolaşımını hızlandırmakta ve saçın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak saç bakımında, saça uygun olan saç serumlarının da kullanılması gerekmektedir.

Saça Nem Depolamak

Özellikle dış etkenlerden yani soğuk ya da sıcak hava gibi benzeri durumlardan saç telleri etkilenmekte ve bunun sonucunda saçlarda olan nem dengesinde bozulmalar yaşanmaktadır. Bunun sonucunda ise saç tellerinde kırılmalar ve dökülmeler olmaktadır. Bu nedenle saç dengesinin korunması için gerekli olanların her zaman yapılması gerekmektedir. Saçın nem dengesinin korunmasında ise saç tipine uygun olan saç yağlarının düzenli olarak kullanılması lazımdır.

Vitamin Takviyesi Yapmak

Saç bakımında ve saç sağlığının korumasında en önemli olan unsurlardan birisi de, saçlar için gerekli olan vitamin takviyelerini yapmak olmaktadır. Bu nedenle saçların beslenmesine, güçlenmesine ve daha sağlıklı olmasına fayda sağlayan vitamin takviyelerinin aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Saça yapılan bu vitamin takviyeleri sayesinde saçların sağlıklı uzaması ve saç derisinin beslenmesi sağlanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan En İyi DHI Saç Ekimi Yapan Klinikler Hangileri? başlıklı makalemizde dhi sac ekimi, en iyi dhi saç ekimi ve en iyi dhi yapan klinik hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.