İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri Günümüzde, saç ekimi giderek daha pop

Ana Sayfa Sağlık 9 Şubat 2022 259 Görüntüleme

Dudak Dolgusu Ne Kadar Kalır? Yan Etkileri Var Mı?

İçindekiler

Kadınların pek çoğu, dudak konusunda bir takım sıkıntılar yaşamaktadır. Bu nedenle de bir takım estetik müdahaleler hakkında çeşitli araştırmalar yapmaya başlarlar. Dudak dolgusu ne kadar kalır? Yan etkileri var mı? Veya dudak dolgusu ne şekilde yapılır ve de hangi işlemlerden geçilerek, hani aşamalar kat edilerek uygulanır ve benzeri şekillerde pek çok soru da bunlardan biridir. Dudak dolgusu çok fazla kadın tarafından en çok tercih edilen estetik uygulamalar arasında yer alır. Ancak buna karşın, pek çok kadın da bu konuda bazı sorunlar ile karşı karşıya gelmektedir. Bu nedenle de dudak dolgusu meselesi son derece titiz bir biçimde araştırılması gereken bir konudur.

İnsanların yüz şekli, göz ve dudak yapısı çeşitli nedenlere bağlı olarak bir takım değişkenlikler gösterir. Yani bu konuyu biraz daha detaylı bir şekilde açıklamak gerekecek olur ise; her tür milletten insanın, yani dünyanın her bölgesinden çeşitli insan yapısının fiziksel özellikleri birbirine göre farklılık gösterir. Bu bağlamda da şu durum devreye girer ki bu da sadece ve sadece sosyolojik olarak ele alınan bir durum ile açıklanabilir. Şöyle ki; insanlar, fiziksel özelliklerine göre toplum üzerinde aslına bakacak olur isek belli başlı bir beğeni alışkanlığı var olur. Bir toplumda esmer tenli bir kadın ya da beyaz tenli bir erkek beğeni unsuru olarak toplum içerisinde yerini alırken başka bir toplum için de bu durumun tam tersi bir beğeni unsurundan söz etmek doğru olacaktır.

Dudak Dolgusu Ne Kadar Kalır Yan Etkileri Var Mı

Dudak Dolgusu Ne Kadar Kalır Yan Etkileri Var Mı

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu nedir şeklinde bir soru her kadının hayatı boyunca en az bir ya da birkaç kez aklına gelmiş olan bir sorudur. Özellikle de günümüzde pek çok kadın tarafından internet sitelerinin arama motorlarında hemen hemen her gün yüzlerce hatta binlerce kadının arattığı bir soru olarak dudak dolgusu aslında bir nevi estetik müdahaledir. Fakat pek çok kişi tarafından bu kadar da büyütülecek bir estetik operasyon olarak görülmeyebilir. Bu insandan insana değişen bir şey olsa bile içerisinde kesme, biçme ya da anestezi verme gibi herhangi bir durum da söz konusu olmadığı için buna bir estetik operasyon gözüyle bakmak son derece yanlış bir durum olacaktır.

Bazı insanların dudakları doğuştan belirli bir estetik anlayışı için tam olarak uygun koşullara sahip olmayabilir. Bunun yanı sıra bazı insanların dudakları tam olarak istediği gibi de olmayabilir. Herhangi olumsuz bir durum sonucunda bir kazaya uğrayıp bir takım şekil bozukluklarına maruz kalmış da olabilir. Ya da tüm bunların olmasına da hiç gerek yok, mesela bir insan hayatında kimi zaman bir takım değişiklikler yapmak da isteyebilir.

Eğer ki bu değişikliğin bir takım psikolojik nedenleri olduğu konusunda doktorunuz ile hemfikir iseniz, bu konu için bir takım geçici çözüm yöntemleri de düşünme şansınız olacaktır. Bunun için verilebilecek en güzel tavsiye geçici dudak dolgusu yaptırmak olacaktır. Eğer ki kesin olarak dudak dolgusu yaptırmaktan eminseniz kalıcı dudak dolgusu sizin için daha doğru bir seçenek olarak karşınıza çıkacaktır. İki tür dudak dolgusundan söz etmek mümkün olacaktır.

  • Geçici dudak dolgusu
  • Kalıcı dudak dolgusu

Geçici Dudak Dolgusu Nedir?

Geçici dudak dolgusu; şırınga ile dudaklara hyaluronik asit enjekte etmek sureti ile yapılan bir dudak şekillendirme operasyonudur. Belirli bir süre sonra geçecek olan bir dudak şişirme ya da dudak kalınlaştırma uygulamasıdır. Geçici dudak dolgusu pek çok kadın tarafından, hayatının en az bir ya da birkaç döneminde kendini daha iyi hissetmek amacı ile tercih etmiş olduğu bir yöntemdir. Dünya üzerinde üç kadından ikisinin hayatı boyunca en az iki kez geçici dudak dolgusu yaptırdığı ya da her kadından yedisinin de hayatı boyunca birkaç kez geçici dudak dolgusu gibi bir yöntem uygulamayı aklından geçirmiş olduğu bilinmektedir.

Dudak Dolgusu Ne Kadar Kalır Yan Etkileri Var Mı

Dudak Dolgusu Ne Kadar Kalır Yan Etkileri Var Mı

Kalıcı Dudak Dolgusu

Kalıcı dudak dolgusu silikon takılmak sureti ile dudakların normalinden daha kalın ve de daha belirgin bir hal alması için gerekli olan bir uygulamadır. Dudaklar, içine yerleştirilen silikon yardımı ile sürekli olarak kalın ve belirgin bir duruşa sahip olur. Kalıcı dudak dolgusu yapıldıktan bir süre sonra yanlış bir karar verdiğinizi düşünmeye başlayacak ve pişman olacak olursanız bu durumu değiştirmek amacı ile yine bir operasyon geçirmeniz gerekecektir.

Dudak Dolgusu Ne İşe Yarar?

Dudak dolgusu yaptırmaya karar vermiş iseniz bu konuda bir takım araştırmalar yapmanız da söz konusu olacaktır. Sonuç itibari ile bu bir estetik operasyon olarak da görülebilecek kadar önemli bir şeydir. Neden diye soracak olur iseniz, çünkü vücudun herhangi bir uzvu ya da yüzde bulunan bir organ söz konusu olduğu için tamamen sağlık ile ilgili bir önem arz eder. Bu nedenle de son derece büyük bir hassasiyet ile yaklaşılması gereken bir durumu da beraberinde getirmesi hiç de şaşırtıcı bir durum değildir.

İster geçici dudak dolgusu yaptırmaya karar vermiş olun, isterseniz de kalıcı bir dudak dolgusu yaptırmak konusunda bir karara varmış olun sonuç olarak bu konuyu en ince detayına kadar araştırmanız gerekli olacaktır. Bu bağlamda dudak dolgusu, konusunda bir takım araştırmalar yaparken dudak dolgusu nedir? Dudak dolgusu nasıl yapılır? Gibi art arda gelecek olan pek çok sorunun yanı sıra dudak dolgusu ne işe yarar şeklinde bir sorunun da sorulması gerekir. Peki, bu durumda dudak dolgusu ne işe yarar diye soracak olur isek, bunun cevabı olarak nelerden bahsedebiliriz?

  • Daha dolgun görünen dudaklar
  • Daha iyi bir gülüş
  • Daha genç bir yüz
  • Psikolojik olarak iyi bir his

Daha dolgun dudaklara sahip olmak, her kadın için son derece büyük bir önem taşır. Neden derseniz, çünkü bir kadının dudakları çok özeldir. Kalın, hacimli, belirgin ve daha dolgun görünen bir dudak her zaman için son derece çekici bir görünüme sahiptir. Günümüzde pek çok kadın, daha belirgin,  normalinden çok daha kalın ve çok daha geniş bir hacme sahip olan dudaklara sahip olmak ister. Daha genç bir yüz ifadesi de daha kalın ve de çok daha dolgun dudaklar ile mümkün olacaktır. İşte tam da bu nedenle dudak dolgunlaştırma yani dudak dolgusu yaptırma işlemi için randevu almaktadır.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu operasyonu geçirmeye hazırlanmakta olan bir kadın için büyük merak konusu da dudak dolgusu nasıl yapılır olacaktır. Çünkü dudak dolgusu yaptırmak sadece dudaklarına bir dudak kalemi çekmek ya da ruj sürmek kadar basit bir işlem değildir. Bunu da her kadın bilir. Bu nedenle de dudak dolgusu yaptırmak konusunda kesin ve net olarak karar vermiş olan bir kadın bu konuda araştırmalar yapmaya başlayacaktır. Dudak dolgusunun tam olarak ne olduğu, dudak dolgusunun ne işe yaradığı, hangi tür dudak dolgusundan tercih edilmesinin daha doğru bir sonuç arz edeceğini ve dudak dolgusu yaptırırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini de en ince detayına kadar araştırması gerekli olacaktır. Dudak dolgusu nasıl yapılır konusuna gelecek olur isek; dudak dolgusu iki şekilde yapılmaktadır;

  • Hyaluronik asit ile
  • Silikon ile
Dudak Dolgusu Ne Kadar Kalır Yan Etkileri Var Mı

Dudak Dolgusu Ne Kadar Kalır Yan Etkileri Var Mı

Hyaluronik Asit İle Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Hyaluronik asit; bağlayıcı bir özelliğe sahip olan polimer türüdür. İçeriğinde bol miktarda nemlendirici yer alır. Bu nemlendirici sayesinde de cilt için son derece önemli olan bir özelliğe sahiptir. Hyaluronik asit ile yapılan dudak dolgusu işlemi de bu açıdan düşünecek olur isek sağlık açısından hiçbir şekilde bir sorun unsuru arz etmez. Hyaluronik asit ile dudak dolgusu uygulaması, ilk önce dudağa bir krem sürülerek başlar. Bu krem anestezi içeren bir krem türüdür. Bu krem sayesinde dudakta yoğun bir uyuşma oluşması sağlanır. Anestezi içeren bir krem sürüldüğü için, hyaluronik asit bulunan iğnenin acısı hiçbir şekilde hissedilmez ve hyaloronik asit dudağa bu şekilde enjekte edilir. 10 – 15 dakika içerisinde bitecek olan bu işlem sonucunda dudaklar istenildiği yapıya geçici olarak kavuşacaktır.

Silikon İle Yapılan Dudak Dolgusu

Rus dolgusu olarak da ad verilen silikon ile yapılan dudak dolgusu dünya üzerinde pek çok kadın için tercih edilen bir dudak dolgusu işlemidir. Bu işlem mutlaka ama mutlaka bir uzman tarafından yapılması gerekli olan bir estetik işlemidir. Kalıcı bir operasyon olduğu için, silikon ile yapılan dudak dolgusu son derece önemli bir işlemdir. Silikon ile dudak dolgusu yapılmadan hemen önce dudağa bir lokal anestezi işlemi uygulanır. İlk olarak dudağa uyuşması için bir krem sürülür. Bu krem ile dudağın iğneye olan duyarlılığı ortadan kaldırılır. Başka bir deyişle dudak tam olarak uyuşuk bir hale getirilir. Bu sayede, yapılacak olan iğne kesinlikle dudağa acı hissi vermez. Ardından da silikon işlemi yapılır.

Dudak Dolgusu Kaç Ml Yapılması gerekir?

Elbette ki kalın, yoğun hacimli, dolgun dudaklara sahip olmayı her kadın ister. Her zaman için daha kalın ve dolgun bir dudak yapısına sahip olmak son derece önemlidir. Ancak bunun da belirli bir düzeyde olması gerekir. Her durum için aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Bunun yanı sıra aynı zamanda çok da belli olmayan bir dudak dolgusu işlemi uygulatmış olmanız hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Bu nedenle de ne aşırıya kaçılmış, fazla şişkin bir dudak ne de eskisinden pek de fazla bir farkı olmayan bir dudak hiçbir şekilde cazip gelmeyecektir. Dudak dolgusu kaç ml yapılması gerekir bu noktada son derece büyük bir önem arz eder. Genel olarak uzmanlar 0. 7 ile 1. 0 arası dudak dolgusunu tavsiye etmektedir.

Dudak Dolgusu Nasıl Olmalıdır?

Kalıcı ya da geçici dudak dolgusu fark etmeksizin, bir dudak dolgusunun nasıl olması gerektiği son derece önemli bir konudur. Sonuç olarak dudak, bir yüzün görünümü açısından önemli bir yer tutar. İnsanın yüzünün orta yerinde yer alan ve de direkt olarak göz önünde bulunan bir şey olması bakımından dudaklar çok farklı bir öneme sahiptir. Bu nedenle de her zaman için dudakların göze hitap eden bir yapıda olması gerekir. Bu nedenle de pek çok kadın özel olarak dudak dolgusu yaptırmayı tercih eder.

Dudak dolgusu konusunda pek çok kadın memnun olmakla birlikte pek çok kadın da “ dudak dolgusu yaptırdım, pişmanım” cümlesini kurmaktadır. Bu yönden bakacak olur isek dudak dolgusu için hiçbir zaman öyle alelade bir yeri tercih etmiş olmamanız gerekir. Yani bu işlemi yaptırmaya kesin ve net olarak karar vermiş iseniz, bu kararı verdikten hemen sonra bir takım araştırmalar yapmaya da başlamanız çok büyük bir önem arz eder. Çünkü işin içinde bir takım kimyasal işlemler ya da lokal anestezi gibi bir işlem olduğu için bu da bir sağlık ile alakası olan önemli bir durum olarak geçmektedir. Ayrı yeten, dudak şekli tam olarak değişeceği için de çok büyük bir öneme sahip olacaktır. Sorun şu ki dudakların boyutu ve de şekli tam olarak değişeceği için bunun gayet sorunsuz ve son derece başarılı bir şekilde sonlandırılmış olması gerekir.

Dudak dolgusunun son derece doğal bir görünüme sahip olması, dudak dolgusu operasyonunun başarısı açısından en önemli unsurdur. Hiçbir kadın sahte duran bir dudak şekline sahip olmak istemez. Yapay bir şey hiçbir şekilde önemli ve değerli bir duruşa sahip olamaz. Bununla birlikte yapay duran hiçbir şey insanların genel güzellik anlayışına da uygun olamaz. Özellikle de insana dair bir şeyde yapay bir şeyin olması kesinlikle kabul görmeyecek bir durumdur. Bu sebeple de kesinlikle dudak dolgusunun doğal görünmesi çok ama çok büyük bir öneme sahiptir.

Abartılı ya da çok fazla şişkin bir dudak da hiçbir zaman için güzellik unsuru olarak görülmez. Çok fazla büyük bir görünüme sahip olan bir dudak dolgusu son derece basit ve yapay bir görünüme sahip olunmasına olanak tanır. Özellikle de profilden bir görüntü verilmek istenildiği zaman oldukça itici bir görüntü oluşacaktır.

Çok önemli bir detay da şudur ki; her insanın yüz yapısı birbirinden farklıdır. Hal böyle olunca da doğal olarak kişiye göre bir ölçü belirlenmesi gerekli olacaktır. yani alt dudak ve üst dudak arasında yer alacak olan mesafe ve çene yapısı ile burun yapısı da baz alınarak bu konuda belirli bir tasarım yapılması her zaman için çok daha başarılı bir dudak dolgu operasyonu olmasına olanak tanıyacaktır. Bu açıdan bakacak olur isek de bu dudak dolgu uygulamasını yapacak olan kişinin işinin uzmanı olması son derece önemlidir.

Dudak Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Dudaklara eskisinden çok daha farklı ve de çok daha güzel bir şekil vermek gibi bir amaca hizmet eden dudak dolgusu operasyonu, zevke ve kişinin kişisel isteklerine bağlı olarak değişkenlik gösteren bir durumdur. Bunun için de dudak dolgusu çeşitleri vardır. Dudak dolgusunun farklı farklı çeşitlerinin olmasının bir diğer nedeni de şudur ki, işin estetik açıdan da matematiksel bir boyutunun da göz önünde bulundurulması gerektiği olacaktır. Yani burada yüz yapısı, dudak kenarının boyutları, çene yapısı gibi pek çok etken de ön planda incelenmesi gerekir. Bir insanın yüz yapısına göre çok abartılı ya da çok farklı bir görünüme sahip olacak olan bir dudak hiçbir anlam ifade etmemekle birlikte çok da kötü bir görüntüye sebebiyet verecektir.

Dudak dolgusu çeşitleri olarak adlandıracak olur isek; dudağa verilecek olan biçim özellikleri baz alınarak belirli adlandırmalar yapılmıştır. Genel olarak dudak dolgu çeşitleri arasında; Venüs tipi dudak dolgu çeşidi, Hera tarzı dudak dolgu biçimi, Fransız tarzı dudak dolgu çeşidi ve de Rus dolgusu denilen dudak dolgu çeşitleri vardır. bu dolgu çeşitleri arasında bir seçenek yapabilmek için ilk önce dudaklarınızın yüz yapınız ile uyum sağlayacak olması en çok göz önünde bulundurulması gereken durumlar içindedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan En İyi Yüz Germe Doktorları Ve Fiyatları, Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde yüz germe fiyatları ve yüz germe operasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.