İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri Günümüzde, saç ekimi giderek daha pop

Ana Sayfa Sağlık 13 Ocak 2022 251 Görüntüleme

En İyi Burun Dolgusu Doktorları Ve Fiyatları, Nasıl Yapılır Detaylı Bilgi

İçindekiler

En iyi burun dolgusu doktorları, Günümüzde insanlar dış görünüşlerini çok fazla önemsemektedir. Ortaya atılan güzellik algısının yaygın hale gelmesi ile birlikte çeşitli müdahaleler ile o kalıba uymak isteyen kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Buna örnek olarak burun estetikleri gösterilebilir. En iyi burun dolgusu doktorları, bahsi geçen bu konuda sıklıkla araştırılmaktadır.

En İyi Burun Dolgusu Doktorları

1- Dr. Murat Gürel

2- Dr. Metin Kerem

3- Dr. Ebru Şen

4- Dr. Güray Yeşiladalı

5- Ufuk Alatekin

6- Doç. Dr. İsmail Küçüker

7- Dr. Hakan Tekin

8- Dr. Ebru Zehra Aygün

9- Doç. Dr. Sevgi Kurt Yazar

10- Nurullah Doster

Sıralanan bu isimlerin burun dolgusu konusunda başarılı oldukları ve alanlarında da birer uzman haline geldikleri bilinmektedir. Son dönemde kullanılan teknoloji ile birlikte burun dolgusunu kaliteli bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Op. Dr. Murat Gürel

Aslen Ordulu olan ancak kayıtlarda 1975 Edremit doğumlu olduğu bilinen Gürel, burun dolgusu işleminde tercih edilebilecek ilk isimlerden birisidir. Öğrencilik hayatında matematik alanında Karadeniz Bölge üçüncüsü olan Gürel, bu başarısını iş hayatına da yansıtmaya devam etmektedir.

İlk olarak 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Gürel, 2006 yılında ise Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimini almaya başlamıştır. Günümüzde ise İstanbul Şişli’de yer alan Türkiye Hastanesi’nde görevine devam etmektedir.

Op. Dr. M. Murat Gürel burun dolgu uygulamaları fiyatları yapılacak işleme ve kişiye göre değişmektedir. Ortalama burun dolgu işleminin fiyatları 4000 TL’den başlamaktadır. Hekimlerin güncel fiyatları farklılık gösterebilmektedir bu sebeple direkt fiyat almanız önerilir.

Op. Dr. Metin Kerem

Aslen Ankaralı olan Op. Dr. Metin Kerem, 1977 yılında dünyaya gelmiştir. 1995 yılında lise eğitimini tamamlayarak alanında gelişmek adına Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yerleşmiş ve buradan da 2001 yılında mezun olmuştur. Estetik alanında donanım kazanmak amacıyla da Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yerleşmiştir.

Pek çok başarıya imza atan Kerem, 2007 yılında aldığı Plastik Rekonstrüftik ve Estetik Cerrahı Uzmanı unvanından sonra 2016 yılında Londra’da ameliyatsız estetik eğitimini almıştır. Aldığı bu eğitim ile birlikte pek çok sağlık kurumunda çalışmıştır. Bunun dışında pek çok akademik çalışmaya imza attığı görülmektedir.

Op. Dr. M. Metin Kerem burun dolgu uygulamaları fiyatları yapılacak işleme ve kişiye göre değişmektedir. Ortalama burun dolgu işleminin fiyatları 4000 TL’den başlamaktadır. Hekimlerin güncel fiyatları farklılık gösterebilmektedir bu sebeple direkt fiyat almanız önerilir.

Op. Dr. Ebru Şen

1984 yılında Adana’da dünyaya gelen Op. Dr. Ebru Şen, günümüzde kendi kliniğini açmayı başaran uzman doktorlar arasında yer almaktadır. İstanbul Tıp Fakültesi mezunu olduktan sonra alanında gelişmek adına yurt dışında eğitim almaya devam etmiştir. Aynı zamanda 2015 yılında Yardımcı Doçent unvanını almayı da başarmıştır.

Pek çok akademik çalışmaya imza atan ve alanında uzman olduğunu her daim kanıtlamayı başaran Şen, 2008 yılında aldığı Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi ile birlikte burun dolgusu gibi pek çok işlem yapmaktadır. Kliniği ise İstanbul, Nişantaşı’nda yer almaktadır.

Op. Dr. Ebru Şen  burun dolgu uygulamaları fiyatları yapılacak işleme ve kişiye göre değişmektedir. Ortalama burun dolgu işleminin fiyatları 4000 TL’den başlamaktadır. Hekimlerin güncel fiyatları farklılık gösterebilmektedir bu sebeple direkt fiyat almanız önerilir.

Op. Dr. Güray Yeşiladalı

16 yıllık doktorluk deneyimine sahip olan Op. Dr. Güray Yeşiladalı, estetik alanında önde gelen isimlerden birisidir. İstanbul’da dünyaya gelen Yeşiladalı, hem kendi kliniğini hem de estetik salonunu açmayı başarmıştır.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Yeşiladalı, hem yurt içi hem de yurt dışı eğitimi alan isimlerden birisidir. Türk-Alman Birliği Bursu kazanması ile birlikte Giessen Üniversitesi’nde eğitim almış ve daha sonra Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi alanında donanımlı olabilmek adına Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde eğitim almıştır.

Op. Dr. Güray Yeşiladalı burun dolgu uygulamaları fiyatları yapılacak işleme ve kişiye göre değişmektedir. Ortalama burun dolgu işleminin fiyatları 4000 TL’den başlamaktadır. Hekimlerin güncel fiyatları farklılık gösterebilmektedir bu sebeple direkt fiyat almanız önerilir.

Dr. Ufuk Alatekin

1976 yılında Sakarya’da dünyaya gelen Dr. Ufuk Alatekin, Medikal Estetik alanında faaliyet gösteren isimler arasında yer almaktadır. 21 yıldır bu sektörde çalışmalarını sürdüren Alatekin, kendini geliştirmek adına yaşam boyu eğitim mottosuna sadık kalarak çeşitli çalışmalarda yer almaktadır.

2013 yılında geliştirmiş ve hizmete sunmuş olduğu Doctors Clinic’te pek çok başarıya imza atmıştır. Günümüzde de bu yerde hizmet vermeye devam eden Alatekin, aldığı eğitimleri desteklemek amacıyla yurt dışında da eğitimlere ve seminerlere katılmıştır.

 Dr. Ufuk Alatekin burun dolgu uygulamaları fiyatları yapılacak işleme ve kişiye göre değişmektedir. Ortalama burun dolgu işleminin fiyatları 4000 TL’den başlamaktadır. Hekimlerin güncel fiyatları farklılık gösterebilmektedir bu sebeple direkt fiyat almanız önerilir.

Doç. Dr. İsmail Küçüker

Oldukça başarılı isimlerden biri olan Doç. Dr. İsmail Küçüker, 1978 yılında dünyaya gelmiştir. 19 yılı aşkın deneyime sahip olması ve süre zarfında hizmet vermesi, bu ismin tercih edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Helsinki-Finlandiya’da yapılan Dünya Mikrocerrahi Kongresi kapsamında sunduğu Denovasyon İle Yapılan Önkoşullandırmanın İskelet Kasında İskemi Reperfüzyon Hasarına Etkisi isimli çalışması yılın en iyi deneysel çalışması seçilmiştir.

Yer aldığı bu sektörde 50’ye yakın ulusal ve uluslararası makale, 8 ödül ve 100’ün üzerinde sunum çalışması bulunmaktadır.

Doç. Dr. İsmail Küçüker burun dolgu uygulamaları fiyatları yapılacak işleme ve kişiye göre değişmektedir. Ortalama burun dolgu işleminin fiyatları 4000 TL’den başlamaktadır. Hekimlerin güncel fiyatları farklılık gösterebilmektedir bu sebeple direkt fiyat almanız önerilir.

Op. Dr. Hakan Tekin

Burun dolgusu işleminde öne çıkan isimler arasında yer alan Op. Dr. Hakan Tekin, bu alanda vermiş olduğu hizmet kapsamında adından söz ettirmektedir. Eğitimini Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlayan ve aynı zamanda Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanlık eğitimi alan Tekin, daha öncesinde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde de eğitim görmüştür.

Van’da çeşitli sağlık kurumlarında çalışmış olan ve aynı zamanda Memorial Dicle Hastanesi’nde de hizmet veren Tekin, günümüzde HT Clinic’te hastalarına hizmet vermeye devam etmektedir.

Op. Dr. Hakan Tekin burun dolgu uygulamaları fiyatları yapılacak işleme ve kişiye göre değişmektedir. Ortalama burun dolgu işleminin fiyatları 4000 TL’den başlamaktadır. Hekimlerin güncel fiyatları farklılık gösterebilmektedir bu sebeple direkt fiyat almanız önerilir.

Uzm. Dr. Ebru Zehra Aygün

Burun estetiği söz konusu olduğunda önde gelen isimlerden birisi de Uzm. Dr. Ebru Zehra Aygün olmaktadır. Bu sektörde 17 yıldır hizmet veren Aygün, hem devlet hem de özel sağlık kurumlarında hizmet vermiştir. Aldığı tıp eğitiminin ardından Dermatoloji Uzmanı olan Aygün, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim almıştır.

Uzmanlık ihtisasını da aynı üniversitede tamamlayan Aygün, başarısının devamı adına eğitim hayatını tamamlamadı ve ardından Dermatoloji Uzmanı olarak görev almaya başladı. Mayıs 2021 itibarıyla kendi açtığı klinikte hastalarına hizmet vermeye devam ediyor.

Uzm. Dr. Ebru Zehra Aygün burun dolgu uygulamaları fiyatları yapılacak işleme ve kişiye göre değişmektedir. Ortalama burun dolgu işleminin fiyatları 4000 TL’den başlamaktadır. Hekimlerin güncel fiyatları farklılık gösterebilmektedir bu sebeple direkt fiyat almanız önerilir.

Doç. Dr. Sevgi Kurt Yazar

16 yıldır sağlık sektöründe hizmet veren Doç. Dr. Sevgi Kurt Yazar, pek çok başarıya imza atan isimler arasında yer almaktadır. Ortaöğretimini Diyarbakır’da tamamladıktan sonra 2000-2006 yılları arasında İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nde eğitimini tamamlamıştır. Mezun olur olmaz ise İstanbul Tıp Fakültesi’nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda ihtisas yapmıştır.

Yine aynı şehirde bulunan İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ise 2019 yılında Doçentlik unvanını almayı başarmıştır. 20’den fazla akademik çalışması bulunan Yazar, günümüzde Florance Nightingale Hastanesi’nde hizmet vermektedir.

Doç. Dr. Sevgi Kurt Yazar burun dolgu uygulamaları fiyatları yapılacak işleme ve kişiye göre değişmektedir. Ortalama burun dolgu işleminin fiyatları 4000 TL’den başlamaktadır. Hekimlerin güncel fiyatları farklılık gösterebilmektedir bu sebeple direkt fiyat almanız önerilir.

Dr. Nurullah Doster

Mevcut alanına erişmek adına pek çok çaba sarf eden Dr. Nurullah Doster, günümüzde medikal estetik alanında hizmet veren doktorlar arasında yer almaktadır. Ortaöğretimini tamamladıktan sonra tıp fakültesinde eğitim alan Doster, mezun olduktan sonra 2011 yılında aile hekimi olarak göreve başlamıştır.

Bu görevinde yükselmek adına medikal estetiğe yoğunlaşan Doster, çeşitli seminerlere ve eğitim programlarına katılarak devamlı olarak kendini geliştirmiştir. Medikal estetik hekimi unvanına sahip olduktan sonra Bursa, Nilüfer’de kendi kliniğini açmıştır ve şu an hizmet vermeye devam etmektedir.

 Dr. Nurullah Doster burun dolgu uygulamaları fiyatları yapılacak işleme ve kişiye göre değişmektedir. Ortalama burun dolgu işleminin fiyatları 4000 TL’den başlamaktadır. Hekimlerin güncel fiyatları farklılık gösterebilmektedir bu sebeple direkt fiyat almanız önerilir.

Burun Dolgusu Nedir?

Burun dolgusu nedir, estetik alanında öne çıkan başlıklardan biri olmakla birlikte pek çok kişinin tercih ettiği işlemlerden biri haline gelmiştir. Burun yapısının insanların karakteristik özelliklerini yansıtacak kadar önemli olması, insanların burunlarına dikkat etmelerine neden olmuştur. Hal böyle olunca her burun yapısının birbirinden farklı olduğunu görmek mümkündür.

Kemerli burunlar veya düşük uçlu burunlar gibi pek çok yapının ise hoş karşılanmadığı fark edilmektedir. Bu noktada bireyler, burun estetiği yaptırmak yerine geçici bir süre dolgu işlemine yönelmektedir. Teknolojik yöntemlerle yapılan burun dolgusu ise adeta estetik görünümü kazandırmakta ve kişilerin mutlu olmasına yardımcı olmaktadır.

Ameliyatsız Burun Dolgusu Estetiği Ne Demek?

Estetik işlemlerinin genellikle ameliyat ortamında yapılması ameliyatsız burun dolgusu estetiği işleminin merak edilmesine neden olmaktadır. Burun dolgusu, ameliyatsız uygulanan ve oldukça pratik olan bir işlem olması ile ön plana çıkmaktadır. Burnun önceye kıyasla daha hacimli ve şekilli görünmesini sağlamaktadır.

Burnun kemikli bir yapıda olması veya simetrik durmaması gibi durumlarda uygun dolgu malzemesi ile buruna müdahale edilmektedir. 1-2 yıl arası kalıcılığa sahip olan ameliyatsız burun dolgusu işlemi, isteğe bağlı olarak tekrar edilebilmektedir.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun dolgusunun yapılmasından önce burun dolgusu nasıl yapılır sorusunu inceleyerek bu alanda yeterli bilgi elde edebilirsiniz. İlk olarak hasta ile doktor gerekli ihtiyaçları ve beklentileri konuşmaktadır. Daha sonra hastanın dijital fotoğrafı oluşturulmakta ve uygulama alanları detaylı bir şekilde belirlenmektedir. Bu işlemin ardından uygulamaya geçilmektedir.

Uygulamadan hemen önce hastanın ağrı hissetmemesi adına bölge krem veya sprey ile uyuşturulmaktadır. 20 veya 30 dakika sonra hijyen kuralları çerçevesinde işlem başlamaktadır. İşlem esnasında ana madde olan hyaluronik asit, çok ince uçlu iğneler yardımıyla belirlenen alana dikkatli bir şekilde enjekte edilmektedir. Bu işlem sayesinde burun, daha dik ve yapılı olmaktadır.

Erkekler Burun Dolgusu Yaptırabilir Mi?

Erkekler burun dolgusu yaptırabilir mi sorusu da konuyla alakalı olarak özellikler erkekler tarafından araştırılan başlıklardan biri haline gelmiştir. Kadınların başlıca bu yöntemi tercih etmesi, erkeklerin de yaptırıp yaptıramayacağı konusunda akıllarda soru işareti bırakmaktadır. Bu alanda asıl önemli olanın cinsiyet değil, ihtiyaç olduğu da vurgulanmaktadır.

Burun yapısının belli başlı nedenlerden ötürü aşırı deforme olması durumunda hem kadın hem de erkeklerin burun dolgusu yaptırması tavsiye edilmemektedir. Ancak burun yapısına şekil kazandırmak ve ufak detayları yok etmek amacıyla erkekler de burun dolgusu tercih edebilmektedir. Yapılacak olan testler ve yorumlar ışığında bu konuda doktorunuzdan uygun görüşleri alabilirsiniz.

Burun Dolgusu Kimlere Yapılır?

Bir önceki başlıkta erkeklerin burun dolgusu yaptırıp yaptıramayacağı sorusu tartışılmıştı. Bunun yanı sıra bahsi geçen işleme kimlerin ihtiyaç duyup duymadığını anlamak için burun dolgusu kimlere yapılır sorusu da sıklıkla ön plana çıkmaktadır.

Fiziksel gelişimini tamamlamış ve aynı zamanda 18 yaşının üzerinde olan her birey, burun dolgusu işleminden yararlanabilmektedir. Bunun dışında hamile olan, emziren veya yeni doğum yapan kişilerin, belirli bir süre geçmesinin ardından burun dolgusunu tercih etmeleri önerilmektedir.

Burun dolgusunu tercih etmeniz için şekil değiştirmek istemeniz yeterli olacağı gibi rahat nefes alamama veya simetri bozuklukları gibi durumlarda da burun dolgusu rahatlıkla uygulanabilmektedir. Bunun için alanında uzman bir doktordan yardım isteyebilirsiniz.

Burun Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

Burun dolgusu işlemi ile alakalı olarak burun dolgusu avantajları nelerdir sorusu da ilk etapta merak edilen içeriklerden birisidir. Burun dolgusu, ameliyatsız burun estetiği olarak da adlandırılan bir işlem olması sebebiyle verimli bir sonuç almanızı vaat etmektedir.

Örneğin burnunuz kemerli bir yapıya sahipse bu kemerli görünümden kurtulmak için burun dolgusu yaptırabilirsiniz. Böylece herhangi bir kavis görüntüsü olmayacak ve burnunuz çok daha hoş bir şekle girmiş olacaktır.

Bunun dışında burnun uç kısmının daha dik olması veya toplu durması için de burun dolgusu önerilen işlemlerden birisidir. Ağrısız olması sayesinde hem kısa süreli hem de uzun dönem bakım gerektirmeyen bir sonuç göstermektedir.

Burun dolgusunun sizin için uygun olup olmadığını ve sonrasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek istiyorsanız tercih ettiğiniz doktor ile hem uygulama öncesi hem de uygulama sonrasında görüşmeniz tavsiye edilmektedir.

Burun Dolgusunun Dezavantajları Var Mıdır?

Yapılan her işlemde olduğu gibi burun dolgusunda da bazı dezavantajlar bulunmaktadır. Burun dolgusunun dezavantajları başlığını inceleyerek ne gibi olumsuzlukların meydana gelebileceğini öğrenebilirsiniz.

İlk olarak yapılan işlemin yalnızca belirli bir süre kalıcı olduğu bilinmelidir. Yapılan dolgunun hangi malzemeden oluştuğu ve ne kadar dikkatli yapıldığına bağlı olarak bu işlem bir veya bir buçuk yıla kadar kalıcılık göstermektedir. Tabi bu kalıcılığın geçmesi ile birlikte isteğe bağlı olarak tekrar dolgu yaptırılabilmektedir.

Bir diğer dezavantaj ise bu işlemin yalnızca burnun hacmi ve görüntüsü üzerinde etkili olmasıdır. Pratik bir işlem olması ve özellikle ameliyat gerektirmemesi nedeniyle pek çok kişi burun dolgusu yaptırarak sorunlarına çözüm aramaktadır. Ancak burun dolgusunun yapılabilmesi için bazı şartların karşılanması gerekmektedir.

Bu iki dezavantajın çok da büyük bir sorun teşkil etmeyeceği düşünülürse bu işlemin daha çok faydaları olduğundan bahsedilebilir. Burun dolgusunun ne işe yaradığını ve ne gibi bir sürece sahip olduğunu uzman doktorlar aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Burun Dolgusu Ne İşe Yarar?

Burun dolgusu işlemi ile birlikte nelerin ortadan kaldırılması burun dolgusu ne işe yarar sorusu ile öğrenilebilmektedir. Burun dolgusu yaptırmayı düşünen ve sonuçlarının ne olacağını merak eden bireyler bu başlık altında sıralanan yanıtları incelemektedir.

Bu işlem ile birlikte en belirgin olan sonuç, burun kemerlerinin yok edilmesidir. Özellikle yan profilden belli olan bu sonuç, kemer görünümünün ortadan kalkması anlamına gelmektedir. Burnun kemerli yapısı, yapılan dolgu ile kolaylıkla kamufle edilebilmektedir.

Bir diğer sonuç ise burnun uç kısmının düzeltilmiş olmasıdır. Özellikle düşük bir burun ucuna sahipseniz dolgu işleminden sonra daha dik bir burun ucuna sahip olduğunuzu fark edebilirsiniz. Bunun dışında burun ucuna hacim de kazandırılmaktadır.

Kısacası burun dolgusu işlemi ile burunda var olan eksikliklerin veya fazlalıkların kamufle edilmesi sağlanmaktadır. Böylece insanlar aynaya baktıklarında çok daha düzgün ve simetrik bir buruna sahip olduklarını fark etmektedir.

Burun Dolgusu Hangi Dolgularla Yapılır?

Burun dolgusu hangi dolgularla yapılır veya kullanılan dolgu markaları nelerdir gibi sorular, insanların güven duyması amacıyla pek çok klinik tarafından açıklanmaktadır. Özellikle bakanlık tarafından onay alan markaların bu işlemde tercih edilmesi insanlara büyük güven sunmaktadır.

Mineral dolgu olarak adlandırılan veya kalsiyum hidroksiapatit şeklinde nitelendirilen Radiesse dolgusu, bu alanda tercih edilen dolgu türlerinden birisidir. Crystalys dolgusu da yine aynı şekilde bu sektörde en çok güvenilen dolgulardan biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Tabi bunun dışında alerjen yapıya sahip olmayan ve daha sağlıklı olduğu bilinen hyaluronik asit içeren dolgular da güvenilen bir seçenektir. Bu dolguların kalıcılık süreleri 1 veya 2 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Burun Dolgusu İşleminin Fiyatları Nedir?

Burun dolgusu ile alakalı olarak burun dolgusu işleminin fiyatları da merak edilen bir başlık olarak ön plandadır. İnsanlar bu işlemi yaptırmadan önce ne kadar ödeme yapmaları gerektiğini sıklıkla incelemektedir.

Her kliniğe ve uygulama alanına göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda yapılan işlemin ortalama fiyat bilgileri paylaşılmaktadır. Yaklaşık 2500-3000 bin TL arasında fiyatlar sunulmaktadır.

Web sitesindeki bilgiler tanı, teşhis ve ya tedavi yerine geçmez. Sitedeki her bilgiyi ya da sağlık sorunlarını mutlaka doktora danışmalısınız. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.

Talep ve değerlendirmeleri [email protected]  adresine mail olarak atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En İyi Badem Göz Estetiği Doktorları Ve Fiyatları, Nasıl Yapılır Detaylı Bilgi başlıklı makalemizde badem göz estetiği ve badem göz estetiği fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.