İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri Günümüzde, saç ekimi giderek daha pop

Ana Sayfa Sağlık 9 Eylül 2021 335 Görüntüleme

En İyi Saç Ekim Merkezleri ve Doktorları 2023 Saç Ekimi Fiyatları

İçindekiler

Çevresel faktörler veya genetik yatkınlıklar dolayısıyla yoğun bir saç dökülmesi problemi mi yaşıyorsunuz? Gelişmiş teknolojiler ve yeni nesil inovatif yöntemler, kafa derinizde oluşan açıklığı en etkili, doğal ve dolgun şekilde doldurmaya hazır. En iyi saç ekim merkezleri ve doktorları tercih ederek steril, garantili, ömür boyu kalıcı ve doğal görünümlü saçlar elde edebilirsiniz. Türkiye, sağlık turizmi alanında ağırladığı turistlerin büyük bir bölümünü saç ekimi sektörü sayesinde kazanan ülkelerden biri. Özellikle İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir gibi merkezlerde bulunan alanında uzman, iddialı, eğitimli ve steril saç ekim merkezlerinin yerli hastalara da fiyat / performans olarak güçlü hizmetler sunduğunu söylemek mümkün. Haberimizde en sık tercih edilen iyi saç ekim merkezleri ile doktorlarını inceleyecek, ardından saç ekimi ile ilgili sık sorulan sorulara yanıt bulmaya çalışacağız. Dilerseniz başlayalım!

Este Favor Saç Ekim Merkezi

Kişiye özel saç ekimi konusunda uzmanlaşmış, günde bir ya da iki ekim işlemi gerçekleştirerek hasta odaklı yaklaşımı benimseyen Favor Saç Ekim Merkezi, en sık tercih edilen ekim kliniklerinden biri olarak öne çıkıyor. Klinikte FUE yöntemi ve bu yöntemin inovatif versiyonları büyük bir başarı ile uygulanıyor. Choi Implanter Kalem ile uygulanan DHI yöntemi, safir uca sahip mikro araçlar ile uygulanan Safir FUE ve çok daha fazlası, tutunma oranını maksimize eden ekim süreçlerini mümkün kılıyor.

Favor Saç Ekim Merkezinin en önemli avantajlarından biri de kadro deneyimidir. Başarılı teknisyenler ve alanında uzman tıp doktorlarından oluşan kadrosu ile Favor, tam on beş yıldır aktif olarak sektörde bulunuyor. Farklı ekim yöntemlerini kullanarak memnun ettiği yüzlerce hasta ile klinik, size de hizmet vermeye hazır.

Yüksek kaliteli teknolojiler ve steril koşullar ile gerçekleşecek olan ekimi planlamak için hemen Favor Saç Ekim Merkezi ile iletişime geçin. Bu merkezde standart bir FUE ekimi ücreti 15000 TL ile 20000 arasında değişiklik göstermektedir. Kesin bir fiyat almak için kliniğe internet sitesi ya da Whatsapp hattı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Adres: ATAKÖY 7-8-9-10. KISIM MAH. ÇOBANÇEŞME E-5, Üniversite Cd NO: 20, 34212 Bakırköy/İstanbul

Telefon: +90 542 120 20 30

EstEthica Saç Ekim Merkezi

Dünyada en geçerli saç ekim yöntemi olan FUE’nin farklı AR GE çalışmaları ile geliştirilerek daha güçlü tutunma oranları sunduğunu biliyor muydunuz?

Estethica Saç Ekim Merkezi, doğru AR GE çalışmalarının meyvesini toplayarak yeni bir inovatif yöntem sunmayı başardı: DHI Gold. FUE yönteminin Choi Implanter Kalem ile kanal açılmadan gerçekleştirilmesine Direct Hair Transplantation (DHI) adı veriliyor. Bu işlemin altın uçlu mikro kalem kullanılarak gerçekleştirilmesi ile tamamen EstEthica kliniğine has patentli bir yöntem. Klinik, gerçek altın uçlu araç kullanımının doku hasarını minimum seviyeye indirerek ekimden alınan verimi arttırdığını belirtiyor. EstEthica Saç Ekim Merkezi, en iyi saç ekim merkezleri ve doktorları sıralamasında en önde görülen kliniklerden biri.

En İyi Saç Ekim Merkezleri ve Doktorları

Klinikte saç ekimi alanında Dr. Emin Gül, Dr. Ramazan Emre hizmet veriyor. Ayrıca Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi alanında uzman olan çok sayıda doktor da sürecin aktif olarak içerisinde oluyor. Steril, güçlü ve doğal bir ekim süreci ile en iyi sonuçları almak için, fiyatları 5000 TL ile 15000 TL arasında değişen bu kliniği tercih edebilirsiniz.

 

Telefon: 0505 453 73 28

NewAge Saç Ekim Merkezi

Eğer Türkiye’deki en iyi saç ekim merkezleri ve doktorları araştırması yapıyorsanız, özellikle Google üzerinde ya da saç ekim bloglarında hiçbir kötü yorumu bulunmayan klinikleri bulabilmeniz oldukça önemli. NewAge Saç Ekim Merkezi de bu kliniklerden biri olarak göze çarpıyor. Kliniğin en önemli özelliği ekimin her aşamasını uzman doktor ile gerçekleştiriyor olması: bu da elbette hastanın sağlık güvenliğini korurken ekimden alınacak verim konusunda da belirli bir seviyeyi garanti ediyor.

New Age Saç Ekim Merkezini internette ‘’Dr. İlker Apaydın’’ adı ile de görebilirsiniz. İsmi bir marka haline gelmiş olan doktorunuz, aşağıdaki avantajları kliniğinde sizlere sunarak en güçlü sonuçları amaçlıyor olacak:

8000’den fazla güçlü sonuçlar sunan ekim ile maksimum deneyim

Karşılanabilir fiyatlar ile herkes için kaliteli ve sağlıklı bir saç ekim prosedürü

Saç ekimi alanında gelişmiş FUE ve inovatif yöntemlerin yeni nesil cihazlar ile uygulanımı

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan tıp doktoru Dr. İlker Apaydın, yurt dışında da oldukça isim yapmış, popüler bir sima. Eğer gideceğiniz klinikte size hizmet sunacak olan doktora da bizzat güvenmek, deneyim ve bilgi açısından güçlü bir figür olduğundan emin olmak istiyorsanız NewAge Saç Ekim Merkezini tercih edebilirsiniz. Burada temel saç ekim seçeneklerinin yanı sıra saç dökülmesi tedavileri de aktif olarak uygulanmaktadır.

NewAge Saç Ekim Merkezinde klasik bir ekimin fiyatları 7000 TL ile 20.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

 

Telefon Numarası: 0532 274 32 08

Esteworld Saç Ekim Merkezi

En iyi saç ekim merkezi aramalarında kullandığı saç ekim teknolojileri ile öne çıkan Esteworld, saç ekimi ve plastik cerrahi alanlarında hizmet vermektedir. Kliniğin İstanbul içerisinde toplam 4 hastanesi bulunmaktadır. Şu ana kadar merkezin saç ekimi alanındaki başarıları dolayısıyla 5 farklı ödüle layık görüldüğünü söylemek mümkün. Tamamı saç ekimi alanında çalışmamakla beraber, kliniğin çatısında tam 50 tıp doktoru çalışmaktadır. Gerçekleşen yüzlerce başarılı saç ekimi ile kliniğin deneyimi hakkında oldukça olumlu görüşlerin oluşmasına sebep oldu.

Yüksek kaliteli saç ekim prosedürlerinin yanı sıra, diğer kliniklerde bulunamayacak yeni nesil yöntemleri ile de dikkat çeken Esteworld, aşağıdaki tedavileri gerçekleştiriyor:

IV destekli saç ekimi

VIP Saç ekimi

TDF Saç Ekimi

Tıraşsız Saç Ekimi

Sedasyonlu Saç Ekimi

Robotik Saç Ekimi

Yıkamasız Saç Ekimi

Yukarıdakiler arasında özellikle IV destekli saç ekiminin, saça ihtiyaç duyduğu vitaminleri kademeli olarak sunmak konusunda ekstra yararlı olduğunu söylemek mümkün. Klinik ile iletişime geçerek farklı yöntemlerin avantajları hakkında sorularınızı yöneltebilir ve kendiniz için kişiye özel bir saç ekim süreci başlatabilirsiniz. Esteworld saç ekim kliniğinde standart bir ekimin fiyatları 5000 TL ile 20.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Genel olarak greft sayısı ve talep edilen yöntemin ne oranda gelişmiş olduğuna göre fiyatlar şekillenebiliyor.

 

Telefon Numarası: 0216 474 5454

Smile Saç Ekim Merkezi

İstanbul’da en iyi saç ekim merkezleri arasında gösterilen Smile Saç Ekim Merkezi, klasik FUE, safir FUE ve DHI yöntemlerini etkili bir şekilde uyguluyor. Kliniği diğerlerinden ayıran en önemli özellik, Dr. Gökay Bilgin, Dr. Firdavs Ahmedov ve Dr. Mehmet Erdoğan’dan oluşan kadrolarının oldukça genç olması. Genç ve enerjik bu kadro, dünyada saç ekim teknolojilerini yakından takip eden, bu teknolojileri onay almaları ile Türkiye’de uygulayan inovatif bir anlayışı yönetiyorlar. Alacağınız saç ekim hizmetinin yüksek teknolojiye sahip cihazlarla ve mümkün olan en güncel yöntemlerle sunulduğundan emin olmak istiyorsanız, Smile Saç Ekim Merkezi doğru bir tercih olabilir.

Smile Saç Ekim Merkezi, ekim sonuçları için otuz yıllık garanti sunuyor.

Smile Saç Ekim Merkezinde diğerlerinden farklı olarak ‘’Manuel FUE’’ adı verilen bir yöntem de uygulanmaktadır. Manuel FUE, otomatik bir süreç yerine bizzat doktorun el becerisini gerektiren ve doğru bir beceri ile greftleri maksimum düzeyde canlı tutan bir yöntemdir. Greftlerdeki doku kaybının minimum olması ise saç ekim sonuçlarının daha etkili olmasına olanak tanıyor. Smile Saç Ekim Merkezinde ortalama saç ekim fiyatları 6000 TL ile 15000 TL arasında değişmektedir.

 

Telefon Numarası: 0549 511 11 32

Transmed Saç Ekim Merkezi

Estetik Cerrahi ve Tıp Merkezi Transmed, Dr. Melike Külahçı önderliğinde yüksek kaliteli FUE yöntemini ve alternatif saç tedavilerini uyguluyor. Alternatif saç tedavileri, dünyada saç ekimi alanında yapılan detaylı bilimsel çalışmalar sonucunda icat edilen medikal cihazlar yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Örneğin çok sayıda birey tarafından sıklıkla tercih edilen safir FUE, safir bıçak teknolojisinin metal bıçaklar yerine kullanılmasını gerektirir. Bu yeni nesil gerçek safir madeninden elde edilmiş bıçakları kullanarak hekimler maksimum tutunma oranını ve en yüksek kanal sayısını mümkün kılıyor. Transmed Saç Ekim Merkezi de tüm bunları en yeni teknolojik cihazlar ile gerçekleştiren kliniklerden biri.

En İyi Saç Ekim Merkezleri ve Doktorları

Transmed Saç Ekim Merkezinde ekim fiyatları 6.000 TL ile 15.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Siz de ekim süreci ile alakalı bilgi almak ya da kendinize özel bir saç ekim planı yaptırmak için aşağıdaki iletişim kanalları aracılığı ile merkeze ulaşabilirsiniz.

Adres: Transmed Saç ve Estetik Cerrahi Tıp Merkezi Fulyalı sok. No:7 34330 İç Levent / İstanbul / Türkiye

Telefon Numarası: 0212 281 1300

Clinista Saç Ekim Kliniği

En iyi saç ekim merkezleri ve doktorları araştırmasında doğrudan tıp doktorları tarafından gerçekleştirilen ekimleri ile öne çıkan Clinista, kaliteli bir süreç talep edenlere hitap ediyor. Yalnızca saç ekimi sırasında değil, sonrasında da devam eden hizmetleri ile bu klinik yüzde 96 ile 99 arasında bir tutunma oranı vaat ediyor. Bu da en etkili saç ekim süreci ve doğal, dolgun sonuçlar anlamına gelmektedir.

Diğer pek çok klinikte saç ekim süreci tıp doktorlarının önderliğinde, onların gözetimi altında gerçekleşmektedir. Clinista saç ekim kliniğinde ise ekimin her aşaması bizzat bir tıp doktoru tarafından özenle gerçekleştirilir. Kanal açımı, greft toplanması, greftlerin ekilmesi ya da anestezi gibi aşamaların tümünde doktor bizzat bilgi ve el becerisini kullanarak en iyiyi mümkün kılar.

Clinista Saç Ekim Kliniğinde standart bir saç ekimin ücreti 6000 TL ile 12.000 TL arasında değişmektedir. Size özel bir ekim planı oluşturmak ve ekim ücreti belirlemek için hemen klinik ile iletişime geçebilirsiniz.

Adres: Bağdat cad. Suadiye Mah. Ira apt. No:411 Daire: 5 Kadikoy

Telefon Numarası: 0546 427 7372

Istanbul Hair Center

Türkiye’de en sık tercih edilen saç ekim kliniklerinden biri olan Istanbul Hair Center’in şu ana kadar başarı ile tamamladığı 21.000’den fazla ekim işlemi olduğunu biliyor muydunuz?

Saçlarını ve kafa derisini emanet etmek için alanında deneyimli ve uzman bir ekibi arayanlara hitap eden bu klinik, 20 yılı aşkın süredir İstanbul’da yerli ve yabancı hastalarına hizmet veriyor. Kliniğin özellikle profesyonel olarak sterilize edilen, hijyenik muayenehane alanları dikkat çekiyor. COVID-19 döneminde tedbirlerini sıkılaştıran ekip ile çalışırken kendinizi güvende hissedebilirsiniz.

Istanbul Hair Center’da saç ekiminin yanı sıra ekim sonrası greftlerin büyüme ve gelişimlerini destekleyecek birtakım tedaviler de uygulanmaktadır. Bu tedaviler hakkında bilgi almak ve ekim süreci ile ilgili fiyat teklifi talep etmek için klinikle iletişime geçebilirsiniz. Bu klinikte standart bir saç ekiminin fiyatları genellikle 6000 TL ile 10.000 TL arasında değişmektedir.

Adres: Esentepe Mah. Gazeteciler Sitesi Keskin Kalem Sok. No: 27/8 Kat:2 Şişli, İstanbul-Türkiye

Telefon Numarası: +90 212 343 13 10

MedHair Clinic

Saç ekimi alanında yüksek sayıda olumlu yorumları ile dikkat çeken MedHair Clinic, İstanbul’da bulunuyor. Kliniğin en önemli özelliklerinden biri on yılı aşkın deneyime sahip olması ve yurt dışındaki çeşitli puanlama platformlarında 5 üzerinden 4.89 gibi yüksek bir puana sahip olması. Kliniğin özellikle müşteri ilişkileri bakımından yüksek performans sergilemesi, ekim sürecinde güven arayanlar için oldukça iyi bir özellik.

Medhair Clinic tamamen ücretsiz olarak online saç analizi gerçekleştiriyor. Bunun için yapmanız gereken tek şey kliniğin resmi internet sitesine gitmek ve formu doldurmak. Formda verdiğiniz bilgiler aracılığı ile sizinle iletişime geçen klinik, ekim süreci ile ilgili ilk fikirlerini size belirtiyor.

MedHair Clinic’te saç ekimi işlemi için 7.000 TL ile 15.000 TL arasında bir ücret ödemeniz gerekebilir.

Adres: Ayazağa Mahallesi Kemerburgaz Caddesi, Vadistanbul Park Etabı, 7F Blok K:3, 34396 Sarıyer/İstanbul Liv Hospital Vadi İstanbul

Telefon Numarası: 0552 000 33 33

Songül Alcı Saç Ekim Merkezi

19 yıllık tecrübesi ile saç ekim alanında güçlü sonuçlar vaat eden Songül Alcı, bir saç ekim uzmanı olarak televizyondan da tanınan bir yüz. Kliğinde şehir dışı ya da yurt dışından gelen hastaları için özel seyahat paketi de sunan Alcı’nın FUE, DHI, Safir FUE gibi popüler ve inovatif yöntemlerin tamamını uyguladığını söylemek mümkün. Songül Alcı Saç Ekim Merkezinde yalnızca saç ekimi değil, diş sağlığı, estetik cerrahi ve göz hastalıkları alanında da sağlık hizmetleri sağlanmaktadır.

En İyi Saç Ekim Merkezleri ve Doktorları

Merkezin en popüler olduğu hizmetlerden biri de Tıraşsız FUE. Özellikle kadınlar tarafından tercih edilen Tıraşsız FUE için klinikle iletişime geçebilirsiniz. Songül Alcı Saç Ekim Merkezinde ekim fiyatları 5000 TL ile 9000 TL arasında değişiyor.

Adres: Medicana Kadıköy Hastanesi, Zühtüpaşa Mahallesi, Recep Peker Caddesi, No: 15, Kadıköy/İSTANBUL

Telefon: 0505 453 73 28

Daha fazla klinik için: Türkiye’nin En İyi 10 Saç Ekimi Merkezi Ve 2021 Güncel Fiyatlar

Saç Ekiminden Önce Saçlarımı Kazıtmak Zorunda Mıyım?

Dünyada en çok tercih edilen, gelişmiş teknolojiye sahip FUE yöntemi, saçları ekimden önce kazımayı gerektiriyor. Bu sayede daha temiz bir zeminde çalışmak, en kaliteli greftleri donör bölgesinden toplamak mümkün oluyor. Ne var ki, inovatif alternatif metodların geliştirilmesi saç ekiminden önce saçları kazıtma zorunluluğunu tamamen ortadan kaldırdı. Günümüzde tıraşsız saç ekimini tercih ederek FUE’yi kazıtma olmadan uygulatabilirsiniz.

En İyi Saç Ekim Merkezleri ve Doktorları

Tıraşsız saç ekimi yönteminde tıraşlama işlemi sadece greftlerin toplanacağı donör bölgesine gerçekleştirilir. Saçlarınızda aniden dramatik bir değişimin olmaması ve bunun yerine adım adım uzamanın gerçekleşmesi ise, etrafınızdakilerin ekim yaptırdığınızı fark etmemesini sağlar. Bu yüzden sosyal yaşama bir an önce karışmak isteyen pek çok birey, özellikle kadınlar, tıraşsız saç ekimi yöntemini tercih etmektedir. Yukarıda sizler için sıraladığımız en iyi saç ekim merkezleri ve doktorları arasından birini seçerek iletişime geçebilir ve tıraşsız saç ekimi hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Saç Ekimi Öncesinde Hangi Ürünleri Tüketmeyi Bırakmalıyım?

Saç ekimi prosedürü kafa derinizde önemli ölçüde yaralar açan ve bağışıklık sisteminizin gücünü talep eden bir durumdur. Dolayısıyla bu süreçte bağışıklık sisteminizi güçsüz kılacak ya da kanınızı sulandıracak çok sayıda ürünü kullanmanız gerekiyor. Tam olarak bu yüzden hayati sebeplerle belirli ilaçları alanlar saç ekimi yaptıramayabiliyor.

Saç ekiminden önce özellikle alkol ve sigara tüketiminin durdurulması tavsiye ediliyor. Zorunlu süre doktorlar tarafından 5 -7 gün olarak ifade edilse de, en az bir ay öncesinden tüketimi kesmek sürece olumlu etki edecektir.

En İyi Saç Ekim Merkezleri Nasıl Seçilir?

Türkiye, saç ekim endüstrisi alanında oldukça gelişmiş bir ülke olarak onlarca farklı kliniğe sahip. Bu klinikler arasından seçim yaparken çok sayıda kriteri göz önünde bulundurmak gerekebilir. Bu kriterlerin bazıları aşağıdaki gibidir:

Ekim sürecinde ekimin aşamalarını bizzat gerçekleştiren kişinin doktor olması önemlidir. Günümüzde saç ekim uzmanları ve Estetik Plastik Rekonstrüktif uzmanı doktorlar ekim kliniklerinde görev yapmaktadır. Fakat doktorlar dışında teknisyenlerin ve güzellik uzmanı olarak kendini tanıtan bireylerin de kliniklerde çalıştığını söylemek mümkün. Teknisyenler sürece dahil olsa da ekimin doktor tarafından gerçekleştirilmesi verimlilik ve ekim güvenliği bakımından en sağlıklısı olacaktır.

Ekim sürecinde kullanılan ameliyathanenin steril olması, birtakım materyallerin tek kullanımlık olacak şekilde ayarlanması son derece önemlidir. Kafa derisinde kanal açmayı gerektiren ekim işlemi derinizi enfeksiyona açık hale getireceğinden, kullanılan aletler ya da ortamın genel hijyeni önemli bir sağlık güvenliği kuralıdır. Buna dikkat eden klinikleri tercih ediniz.

Ekim süreci sonrasında yaşadığınız problemlerle ilgilenen, neyi nasıl yapmanız gerektiği ile alakalı size danışmanlık sunan, ekimden üç gün sonra ilk yıkamayı profesyonel yöntemlerle klinikte gerçekleştiren bir doktor, süreç yönetimini sizin adınıza oldukça kolaylaştıracaktır. Böyle bir doktor bulabilmek için ise en iyi saç ekim merkezleri ile klinikleri tercih etmeniz gerekiyor. Yüksek kaliteli personel ve hasta ilişkilerine sahip olan klinikler, ekimden sonraki sürecinde toplam memnuniyete dahil olduğunu bilerek davranırlar. Bu da çok daha güçlü bir hasta – doktor ilişkisini beraberinde getirir. Bu bakımdan hangi kliniklerin güçlü performans gösterdiklerini anlamak adına kliniklerin Google My Business üzerindeki ve saç ekim forumlarındaki yorumlarına göz atabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrasında Şok Dökülme Nedir?

Saç ekimi gerçekleştikten bir süre sonra greftlerin kafa deriniz ile bütünleşme süreci ile kafa derinizin iyileşme süreci başlar. İlk üç gün ekstra hassas geçecek süreci atlattığınızda, düzenli bakım ve dikkatinizi gerektiren uzama & büyüme fazına adım atarsınız. Ekimden sonraki bir ila bir buçuk ay içerisinde doktorunuz tarafından ekilen greftlerin yüzde sekseni dökülür. Bu dökülme standart bir saç dökülmesinden daha yoğun ve hızlı gerçekleşeceği için yastığınız ya da yaşam alanlarınızda gördüğünüz manzara başta sizi korkutabilir.

şok dökülme nedir

Daha Fazlası: Saç Ekimi Zor Mu?

Şok dökülme adı verilen bu yoğun greft kaybı, yaklaşık bir ay içerisinde yeni greft köklerinin kafa derisinde görünmesi ve asıl büyümenin başlaması ile telafi edilecektir. Kısacası şok dökülme evresi, ekimden sonra her şeyin doğru gittiğine dair önemli habercilerden biridir.

2023 Saç Ekim Fiyatları Ne Kadar?

Her klinikte saç ekim fiyatları farklıdır ancak ortalama fiyatlar 15.000 TL ile 30.000 TL arasında değişmektedir. Bunun yanında greft başına fiyat veren klinikler de mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan En İyi Saç Ektirme Yerleri ve Fiyatları başlıklı makalemizde en iyi saç ekim merkezi ve fiyatlari, en iyi sac ekim merkezleri ve en iyi sac ekimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.