İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri

İstanbul’un En İyi 15 Saç Ekim Merkezi ve 2023 Saç Ekimi Paketleri Günümüzde, saç ekimi giderek daha pop

Ana Sayfa Sağlık 23 Şubat 2022 260 Görüntüleme

Saç Ekimi Sonrası Kullanılacak İlaçlar Nelerdir?

İçindekiler

Saç ekiminden sonra kullanılacak ilaçlar nelerdir başlığı, bu işlem sonrasında hastaların kontrollü bir şekilde iyileşmesi adına önemli olan detaylardan birisidir. Her hastaya önerilen ilaçlar farklı olsa da genelde tercih edilen belli başlı isimler bulunmaktadır. Bu isimleri araştırarak ve doktorunuz ile paylaşarak detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Saç ekimi, oldukça rahat uygulanan bir işlem haline gelse de sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar ve aksatılmaması gereken tedavi süreci bulunmaktadır. Bu tedavi sürecinde doktor tarafından mutlaka kullanılması tembihlenen ilaçların zamanında alınması önemlidir. Aşağıda yer alan alt başlıkları inceleyerek hem ilaçlar hem de ilaç detayları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Kullanılacak İlaçlar Nelerdir?

Saç Ekimi Sonrası Kullanılacak İlaçlar Nelerdir?

Saç Ekiminden Sonra Kullanılması Gereken İlaçlar

Bahsi geçen bu işlemin tamamlanması ile birlikte saç ekimi sonrası ilaç takviyesi durumuna ekstra özen gösterilmesi gerekmektedir. Hastaların belirlenen aralıklarda iyileşmeye başlaması, saç ekimi işleminden alınacak sonucu doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle ilaç kullanımına ve özellikle kullanılması gereken ilaçların alınmasına dikkat edilmelidir. Peki, genel olarak tavsiye edilen ilaçlar hangileridir?

 • Ağrı kesici
 • Antibiyotik
 • Aspirin
 • Kortizon
 • Okyanus suyu spreyi
 • Mide koruyucu

Sıralanan bu ilaçlar, saç ekiminden sonra kullanılması tavsiye edilen ilaçlar arasında ilk sırada yer almaktadır. Her bir ilacın detaylı açıklamalarına alt başlıklar aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Saç Ekiminden Sonra Ağrı Kesici Kullanımı

Saç ekimi sonrası kullanılan ürünler arasında doktorların tavsiye ettiği ağrı kesiciler de yer almaktadır. Ağrı kesicinin buradaki tek görevi ağrı kesmek olmamakla birlikte birtakım durumlara da etki etmektedir. Bu nedenle önerilen ağrı kesicileri ağrınız olmasa dahi kullanmanız kesinlikle tavsiye edilmektedir.

İşlemin tamamlanmasından sonraki ilk beş gün muhakkak bu ağrı kesiciyi kullanmanız önerilmektedir. Bu ağrı kesiciyi kullanarak hem oluşabilecek ağrılarınızı dindirebilir hem de saç derinize enjekte edilmiş olan serumun ter yolu ile dışarı atılmasına yardımcı olabilirsiniz. Bahsi geçen bu işlem de hastanın iyileşmesi açısından oldukça önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Kullanılacak İlaçlar Nelerdir?

Saç Ekimi Sonrası Kullanılacak İlaçlar Nelerdir?

Saç Ekiminden Sonra Antibiyotik Kullanımı

Saç ekimi işleminin tamamlanması ile birlikte saç ekiminden sonra antibiyotik kullanımı da tüm doktorların tavsiye ettiği detaylardan birisidir. Tahmin edebileceğiniz üzere hem donör bölgeden alınan örnekler hem de saç derisine açılan kanallar sebebiyle saç derisinde açık yaralar bulunmaktadır. Bu yaraların iyileşme sürecinde enfeksiyon kapmaması açısından antibiyotik kullanımı oldukça vurgulanan noktalardan birisidir.

İşlemin üzerinden geçen ilk 5 gün içerisinde doktorunuzun önerdiği şekilde tok karnına antibiyotik ilacınızı alabilirsiniz. Genellikle bu kullanım günde 2 tablet olacak şekilde belirlenmekte ve fazlası asla tavsiye edilmemektedir. Antibiyotik kullanımından verim alabilmek için de ilacınızı belirlenen zaman içerisinde kullanmanız oldukça önemlidir.

Saç Ekiminden Sonra Aspirin Kullanımı

Yine 5 gün boyunca kullanılması gereken ilaçlardan birisi de aspirin olarak ön plana çıkmaktadır. Saç ekim işleminin tamamlanmasına bağlı olarak saç ekiminden sonra aspirin kullanımı, çoğu doktorun tavsiye ettiği noktalardan birisidir. Burada amaçlanan sonuç ise kanın daha seyrek hale gelerek vücuttaki dolaşımını hızlandırmaktır. Böylece yeni ekilen saçların kökleri kolayca beslenebilir.

Tabi aspirin kullanmak için uygun şartları karşılamayan bireylere de aspirin kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle doktor onayı olmadan aspirin kullanmak veya verilen aspirin ilacını zamanından önce veya sonra kullanmak da alacağınız verimin düşmesine neden olacaktır. Beklemediğiniz bir durum meydana geldiğinde doktorunuz ile iletişime geçerek  detayları anlatabilirsiniz.

Saç Ekiminden Sonra Kortizon Kullanımı

Saç ekiminden sonra kortizon kullanımı, bu işlemden sonra belirli yan etkiler ile karşılaşan hastalara önerilen ilaçlar arasında yer almaktadır. Bahsi geçen bu işlemin tamamlanması ile birlikte göz ve yüz bölgesi veya kafada belirli şişlikler ve morluklar ortaya çıkmaktadır. Ekim işleminden sonra görülen bu durum her ne kadar normal olsa da kişilerin rahat etmesi amacıyla ilaçlar önerilmektedir.

3 gün boyunca tok karnına günde üç kere kullanılması tavsiye edilen kortizon sayesinde olası şişlik ve morlukların önüne geçmek mümkündür. doktorunuzun önerdiği kortizonu düzenli olarak kullandığınız takdirde bu tarz yan etkileri yaşamama şansına sahip olabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Kullanılacak İlaçlar Nelerdir?

Saç Ekimi Sonrası Kullanılacak İlaçlar Nelerdir?

Saç Ekimi Sonrası Okyanus Suyu Spreyi Kullanımı

Her ne kadar ilaç kategorisinde olmasa da saç ekimi sonrası okyanus suyu spreyi kullanımı, pek çok doktor tarafından önerilen detaylar arasında yer almaktadır. İlaç olmaması sayesinde düzenli olarak kullanma zorunluluğu olmayan okyanus suyu spreyi, saç derisinde meydana gelebilecek kaşıntıların giderilmesi amacıyla hastalara tavsiye edilmektedir.

Kaşıntı hissetmediğiniz sürece bahsi geçen bu ürünü kullanmamayı tercih edebilirsiniz. Ancak günlük hayatınızı etkileyecek kadar bir kaşıntı varsa ilk 10 gün içerisinde okyanus suyu spreyini saç derinize parfüm sıkar gibi kullanmanız yeterli olacaktır. Olası yan etkilere karşı kontrollü olmalı ve beklenmedik bir sonuç gördüğünüzde de doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

Saç Ekimi Sonrası Mide Koruyucu Kullanımı

Saç ekimi sonrası mide koruyucu kullanımı, genellikle ilaçlardan etkilenen ve buna bağlı olarak hassas bünyeye sahip olan hastalara tavsiye edilmektedir. İyileşme sürecine yardımcı olan diğer ilaçlardan etkilenmemek ve mide sağlığını korumak adına mide koruyucu kullanılması da önerilmektedir.

İlk 5 gün bu ilacı kullanarak midenize herhangi bir zarar gelmesini engelleyebilirsiniz. Diğer pek çok ilaçta olduğu gibi bu ilaçta da yalnızca doktorunuzun önerdiği mide koruyucuyu kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Saç Ekiminden Sonra Önerilen Tabletler

Saç ekiminin kelleşme sorununa karşı yaygın olarak tercih edilen bir işlem olduğu pek çok kaynakta vurgulanan açıklamalar arasında yer almaktadır. Saç ekimi sonrasında istenilen sonuca ulaşabilmek için kişilerin iyileşme sürecine dikkat etmesi gerekmektedir. Saç ekiminden sonra önerilen tabletler de bu iyileşme sürecini yakından ilgilendiren detaylardan birisidir.

Pek çok doktor tarafından kullanılması tavsiye edilen bazı tablet isimleri aşağıda maddeler halinde listelenmiştir.

 • Biotin
 • Xpecia
 • Priorin
 • Pantogar

Sıralanan bu tabletler, saç ekimi sonrası hastalara kullanması yönünde önerilen tabletler olarak ön plana çıkmaktadır. Her bir tablet hakkında bilinmesi gereken detaylara ve kullanım şekillerine de aşağıda yer alan alt başlıklar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Biotin Kullanımı

Saç ekimi sonrası vitamin hapı kullanımı, alınacak sonucun verimli olmasına ve aynı zamanda iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olan detaylardan birisidir. Bu noktada pek çok doktor tarafından ilk olarak önerilen vitamin hapı, Biotin şeklinde değerlendirilmektedir. Saç üzerinde ise olumlu etkilerinin olması sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir.

 • Tercih edeceğiniz markanın güvenilir olması oldukça önemlidir.
 • İçerisinde H ve B7 vitaminleri bulunmaktadır.
 • Sonradan ekilen saçların daha çabuk uzamasına yardımcı olur.
 • Şok dökülme sürecinde de saç dökülme durumunu minimuma indirir.
 • Ekilen saçların erken ve sağlıklı uzamasını sağlar.

Sıralanan bu özelliklere sahip olan Biotin’i pek çok eczane üzerinden temin edebilir veya doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Xpecia Kullanımı

Saç ekimi sonrası en çok tercih edilen tabletlerden biri olan Xpecia, saç ekimi sonrası Xpecia kullanımı başlığı altında hem doktorlar hem de tedavi olan hastalar tarafından detaylı bir şekilde incelenmektedir. Bahsi geçen bu ürün, ilaç kategorisinde yer almakla birlikte saç dökülmelerine karşı tavsiye edilmektedir.

DHT erkeklik hormonuna zarar vermemesi ve cinsel gücü olumsuz etkilememesi açısından da pek çok doktor tarafından bu ilacın öncelikli olarak önerildiğini söylemek mümkün olacaktır. Fiyat açısından da oldukça uygun olması sayesinde saç ekimi yaptıran bireyler bu seçeneğe yönelmekte ve iyileşme süreci boyunca belirli dönemlerde bu ilacı kullanmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Priorin Kullanımı

Yalnızca saç ekimi sonrasında değil, aynı zamanda genel saç sağlığı kapsamında kullanılan ve tavsiye edilen tabletler arasında Priorin yer almaktadır. Saç ekiminden sonra Priorin kullanımı, bu özelliği sayesinde çoğu kişinin dikkatini çekmiş ve incelenmiştir. Aynı zamanda bitkisel içerikli olması sayesinde de insanlara güven vermektedir.

Bilimsel anlamda her ne kadar kanıtı olmasa da içerisinde bulunan diğer ürünlere bakıldığı zaman oldukça faydalı olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle saç ekiminden sonra oluşması muhtemel olan saç dökülmelerine karşı Priorin ürününün kullanılması tavsiye edilmektedir. İnternet üzerinden veya size en yakın eczaneleri ziyaret ederek ürünü temin edebilirsiniz. Kullanım miktarı açısından doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Pantogar Kullanımı

Bir önceki başlıkta anlatılan ürüne benzer olarak saç ekimi sonrası Pantogar kullanımı, yaygın olarak tercih edilen tabletler arasında yer almaktadır. Bitkisel içeriğe sahip olması nedeniyle her ne kadar bilimsel kanıtları bulunmasa da saç sağlığına iyi gelmesi kapsamında yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.

Saçlı deride kan dolaşımına yardımcı olması sayesinde yeni ekilen saç köklerinin beslenmesini sağlaması, bu ürünün başlıca tercih edilme nedenleri arasında yer almaktadır. Ancak günümüzde yurt dışında da satışı durdurulması nedeniyle bu isimde bulmak pek de mümkün değildir. Aynı etkileri göstermesi sayesinde Pan Plus ürünün kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu ürüne de internet üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Tercih Edilen Spreyler

Saç ekimi sonrası tercih edilen spreyler de mutlaka doktor gözetiminde kullanılması ve temin edilmesi gereken bir diğer ürün kategorisi olarak ön plana çıkmaktadır. Saç derisinin iyileşme sürecinde etkili olan bu spreyler, pek çok doktor tarafından hastalara tavsiye edilmektedir. Bahsi geçen bu spreylerden bazıları aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır.

 • Rogaine
 • Hair Forte Sprey
 • HGF Sprey

Sıralanan bu seçenekler saç ekimi sonrasında kullanılması şiddetle tavsiye edilen isimler arasında ön planda yer almaktadır. Her bir spreyin amacı ve kullanım dozu birbirinden farklıdır. Bu nedenle bilinçli kullanım sağlamak ve etkili sonuç alabilmek için ürünlerin detaylarını incelemeniz tavsiye edilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Rogaine Sprey Kullanımı

Rogaine sprey, saç ekimi sonrası Rogaine sprey kullanımı konusunda sıklıkla araştırılan ürünlerden birisidir. İlk kullanımlarda oldukça etkili olan ve hatta saç dökülmelerini gözle görünür derecede azaltan bu ürün, uzun vadeli kullanımlarda maalesef etkisini yitirmektedir. Bu nedenle insanlar bahsi geçen ürünü araştırdıklarında farklı seçenekleri kullanmaya yönelmektedir.

Erkek tipi dökülmelerin en etkili faktörlerinden biri olan DHT oluşumu, bu spreyin kullanılmasına rağmen engellenememektedir. Hal böyle olunca uzun süreli Rogaine sprey kullanımı etkili sonuç alınmasına yardımcı olmamaktadır. Ancak bu konuda endişe etmenize gerek yok. Çünkü tercih edebileceğiniz ve etkili sonuç alabileceğiniz daha pek çok sprey önerisi bulunmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Hair Forte Sprey Kullanımı

En çok tavsiye edilen ve hem saç dökülmesi hem de saç ekimi işlemlerinde kullanılan Hair Forte, saç ekimi sonrası Hair Forte sprey kullanımı konusunda ele alınmaktadır. Aynı zamanda bahsi geçen bu ürünün olumlu etkileri, bilimsel alanlarda da kanıtlanmış ve bu nedenle insanların güvenini kazanmıştır.

Diğer seçeneklere bakıldığı zaman bir süre kullanım sağladığında ürünün etkisini yitirdiği fark edilmektedir. Ancak bu durum Hair Forte sprey için geçerli değildir. İçerisinde bulunan prokabil, saç sağlığını olumlu yönde etkilemekte ve hem saç köklerini beslemekte hem de DHT oluşumunun önüne geçmektedir. Cinsellik konusunda da herhangi bir yan etkisinin olduğu söylenemez.

Saç Ekimi Sonrası HGF Sprey Kullanımı

Pek çok saç ekim merkezi, saç ekimi sonrası HGF sprey kullanımı konusunda hastalarını bilinçlendirmekte ve hatta bu ürünü kullanmalarını bizzat tavsiye etmektedir. Piyasada bu alanda üretilen ve hem doktorlar hem de hastalar tarafından tercih edilen pek çok sprey çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden birisi de HGF sprey olarak ön plana çıkmaktadır.

HGF sprey, içerisinde bulunan etken maddeleri sayesinde saç dökülmelerini önlediği gibi saçların sağlıklı bir şekilde büyümesine de yardımcı olmaktadır. Reçetesiz alınabilen bu ürünün ortalama fiyatının 50-60 TL arasında olduğu söylenmektedir. Doktorunuz ile görüşerek bu spreyi kullanıp kullanmamanız veya nasıl kullanmanız gerektiği konusunda detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Tercih Edilen Şampuanlar

Saç ekimi sonrası en iyi şampuan, kişinin kendi değerlerine ve uygulanan işleme bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Saç ekiminin en çok tercih edilen yöntemlerden biri olmasına bağlı olarak bu alanda kullanılabilecek pek çok ürünün var olduğunu görmek de mümkündür. Bu noktada şampuan kullanımı konusunda;

 • Bioxcin şampuan
 • Sebamed şampuan
 • Bitkisel şampuanlar

En çok merak edilen seçenekleri oluşturmaktadır. Her bir seçenek hakkında detaylı açıklamalara alt başlıklardan ulaşabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Bioxcin Şampuan Kullanımı

Bioxcin, sadece saç ekimi sonrasında değil genel olarak saç sağlığı açısından tercih edilen markalar arasında yer almaktadır. Saç ekimi sonrası şampuan ve vitamin ihtiyaçlarının karşılanması açısından bu ürünün tavsiye edildiğini söylemek mümkün olacaktır.

Ülkemizde çok uzun yıllardan bu yana satışı yapılan Bioxcin, diğer seçeneklere kıyasla her ne kadar pahalı olsa da etkili sonuç veren ürünlerden birisidir. Her saç tipine göre ayrı serisi bulunmaktadır. Bu nedenle kullanım sağlamadan önce doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Sebamed Şampuan Kullanımı

Saç ekim merkezleri tarafından en çok tavsiye edilen şampuanlardan birisi de Sebamed olarak ön plana çıkmaktadır. Saç ekimi sonrası Sebamed şampuan kullanımı başlığı altında değerlendirilen bu seçenek, sahip olduğu marka ve aynı zamanda gelen öneriler üzerine güven duyulan seçeneklerden biri haline gelmiştir.

Şampuan dışında daha pek çok ürüne sahip olması ve her üründe de ayrı başarıya sahip olması, bu markanın öncelikli olarak tercih edilmesini sağlamaktadır. Saç ekimi yaptıran bireylerin diğer pek çok duruma dikkat ettikleri gibi şampuan seçimine de özen göstermeleri oldukça önemlidir. Bu nedenle doktorunuz ile iletişime geçerek bu şampuan üzerindeki görüşlerini öğrenebilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Bitkisel Şampuan Kullanımı

saç ekimi sonrası bitkisel şampuan kullanımı, bitkisel içeriklerden yana olan ve bu kapsamda da değerlendirilebilecek seçeneklere odaklanan kişi sayısı oldukça fazladır. Saç ekimi, işlem sonrasında oldukça dikkat ve özen gerektiren uygulamalardan birisidir. Saçların hızlı bir şekilde uzaması ve aynı zamanda güçlü olabilmesi için şampuan seçiminde de dikkatli olunması gerekmektedir.

kendi doğal şampuanlarınızı oluşturabileceğiniz gibi piyasa üzerinde var olan çeşitli bitkisel şampuanları bu süreçte gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Tabi burada dikkat etmeniz gereken asıl durum, ürünün gerçekten bitkisel içerikli olması ve aynı zamanda güvenilir olmasıdır. Saça iyi gelen bitkileri araştırarak doğru şampuan tercihinizi yapabilir ve kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Saç Ekimi Kaç Yıl Dayanır? 5 Soruda Anlattık başlıklı makalemizde saç ekimi ve sac ekimi merkezleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.